Grypa, przeziębienie, a może COVID - umiesz odróżnić od siebie te choroby?

2021-10-07 12:17

Grypa i przeziębienie objawiają się podobnie: katar, gorączka, osłabienie – to typowe objawy oby tych chorób. Warto wiedzieć, czym różni się przeziębienie od grypy, a także od częstego obecnie COVID-u, czyli jak wygląda niegroźna infekcja dróg oddechowych, a jak niebezpieczne choroby, grożące powikłaniami.

przeziębienie
Autor: Getty images Jak odróżnić przeziębienie, grypę i COVID-19?

Najprostszą metodą odróżnienia przeziębienia od grypy czy COVID-u jest obserwowanie szybkości rozwoju i stopnia nasilenia dolegliwości. Dowiedz się więcej na temat objawów tych chorób i sprawdź, czy umiesz je od siebie odróżnić?

Spis treści

  1. Cechy charakterystyczne przeziębienia, grypy i COVID-u
  2. Jakie są objawy grypy i jak je odróżnić od przeziębienia?
  3. Jak walczyć z grypą?
  4. Czym jest przeziębienie i jak je odróżnić od grypy?
  5. Jak leczyć przeziębienie?
  6. Grypa czy przeziębienie - jak je odróżnić?
  7. Jakie objawy daje COVID i jak go odróżnić od innych infekcji?
Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Cechy charakterystyczne przeziębienia, grypy i COVID-u

Przeziębienie charakteryzuje się łagodnym początkiem i stopniowo narastającymi objawami (kichanie, katar, kaszel, łagodny ból głowy, niedrożność dróg oddechowych, niewielka gorączka).

Grypę rozpoznać można po nagłym pogorszeniu samopoczucia, pojawieniu się wysokiej gorączki (ponad 38 stopni) oraz bólach kostno-stawowych – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

COVID natomiast to ostra infekcja, która objawia się charakterystycznymi objawami (gorączką, suchym kaszlem i utratą węchu), ale również dłuższym okresem inkubacji, w porównaniu z grypą czy przeziębieniem. 

Warto wiedzieć, czy nasze dziecko dopadła grypa, COVID czy przeziębienie. Warto też wspomnieć, że ponieważ badania przeprowadzone przez firmę Millward Brown na zlecenie marki Theraflu wskazują, że aż 38% Polaków nie widzi różnicy pomiędzy przeziębieniem czy grypą.

Zobacz, jakie objawy odróżniają każdą z tych chorób

roznice covid grypa
Autor: redakcja Umiesz odróżnić te trzy choroby?

Jakie są objawy grypy i jak je odróżnić od przeziębienia?

Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która jest najczęstszą przyczyną ostrych infekcji układu oddechowego w okresie jesienno-zimowym. Pomimo, że jej obecność na świecie ma długą historię, to przez różnorodność i zmienność budowy wirusa grypy, nie udało się jej do końca opanować.

Wirusy grypy dzielą się na trzy typy: A, B oraz C. Przemiany w ich informacji genetycznej odpowiedzialne są również za występowanie miejscowych epidemii grypy. Grypy nie można bagatelizować, dlatego tak ważna jest wiedza na jej temat, aby skutecznie odróżniać ją od przeziębienia.

Rozpoznanie tej choroby polega na zauważeniu 4 typów objawów, które można podzielić na:

  • objawy ogólne, np. dreszcze, osłabienie, brak apetytu, uczucie ogólnego rozbicia, złe samopoczucie
  • objawy ze strony górnych dróg oddechowych, np. ból gardła, suchy kaszel, nieżyt nosa,
  • bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy,
  • senność.

Czytaj również: Przeziębienie u dziecka: sposoby na wzmacnianie odporności, katar, gorączkę i ból gardła

Katar u dziecka - co oznacza zielony katar, a co żółty katar?

Jak walczyć z grypą?

Leczenie grypy, oprócz specjalistycznych leków przeciwwirusowych na receptę, polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Niemal połowa rodziców w tej sytuacji wybiera domowe sposoby tj. gorąca kąpiel z solą czy herbata z miodem i z cytryną.

Dziecko trzeba poić, aby z powody wysokiej gorączki i biegunki (czasem się pojawia) nie doszło u niego do odwodnienia. Przydatne są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz leki na kasze suchy, który złagodzi ataki kaszlu i przyspieszy powstawanie wydzieliny. 

Profilaktyka jest tak samo ważna, jak skuteczne leczenie samej choroby. Odpowiedni styl życia pomaga w zapobieganiu przeziębieniu i grypie. Wskazana jest wystarczająca ilość snu, podejmowanie aktywności fizycznej, zbilansowana dieta oraz unikanie stresu. Osoby z grup ryzyka, a także małe dzieci przed sezonem grypowym powinny corocznie zaszczepić się przeciw grypie.

Czym jest przeziębienie i jak je odróżnić od grypy?

Przeziębienia to infekcja wywoływana przez rhinowirusy, a także adenowirusy i koronawirusy. Przeziębienie u niemowlaka i dziecka objawia się katarem, który spływa do gardła i je podrażnia, brakiem apetytu. Malec jest osłabiony, a zatkany nosek utrudnia mu jedzenie i spanie. 

Katar wirusowy, a z takim mamy do czynienia przy przeziębieniu, to wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa, która po 2-3 dniach gęstnieje. Nie zawsze pojawia się w obu przewodach nosowych jednocześnie. Katarowi towarzyszy kichanie, drapanie w gardle, uczucie zapchanego nosa i ogólnego rozbicia.

Czasem objawom towarzyszy podwyższona temperatura. Przeziębienie trwa od 7 do 10 dni, a jego objawy słabną po ok. 3 dobach.

Jak leczyć przeziębienie?

Dziecko, które się przeziębiło powinno zostać w domu. Najlepiej, aby przebywało w dobrze nawilżonym pomieszczeniu, ponieważ suche powietrze nasila objawy i dodatkowo zwiększa ryzyko powikłań. Na katar i kaszel najlepiej stosować domowe sposoby leczenia przeziębienia: inhalacje, syrop z cebuli, sok z malin. Gdy dziecko ma gorączkę, można podać mu herbatkę z lipy.

Jeśli objawy nie ustępują, a nasilają się, wtedy warto udać się do lekarza, który sprawdzi, czy przeziębnie nie przerodziło się w poważniejszą infekcję.

Grypa czy przeziębienie - jak je odróżnić?

Przeziębienie to łagodna choroba, która stopniowo narasta, a potem słabnie, chyba że - zlekceważona - przerodzi się w poważniejsza infekcję. Grypa natomiast ma charakter nagły i od razu objawia się nasilonymi symptomami.

Aby rozpoznać, czy mamy do czynienia z grypą czy przeziębieniem, warto dokładnie obserwować malca i objawy jego choroby.

Gorączka:

  • przy grypie jest dużo wyższa i może dochodzić nawet do 40 st.
  • przy przeziębieniu nie przekracza stanu podgorączkowego lub nie mam jej wcale.

Katar:

  • przy grypie prawie nie występuje
  • przy przeziębieniu jest silny i intensywny.

Bóle stawów i mięśni:

  • przy grypie są silne i występują przez cały okres choroby
  • przy przeziębieniu - nie występują

Ból głowy:

  • przy grypie - silny, zlokalizowany wokół zatok i oczu. 
  • występuje rzadko

Kaszel:

  • przy grypie jest suchy, napadowy. Ponieważ chory nie odkrztusza wydzieliny, odruch kaszlowy może powodować ból w klatce piersiowej
  • przy przeziębieniu - rzadko się pojawia, może być jedynie efektem podrażnienia gardła wydzieliną spływającą z nosa.

Biegunka:

  • przy grypie u małych dzieci jest częsta i połączona z bólem brzuszka
  • przy przeziębieniu- nie występuje

Jakie objawy daje COVID i jak go odróżnić od innych infekcji?

Zarówno grypa, jak i COVID-19 mogą dawać podobne objawy, dlatego ważne jest odróżnienie tych dwóch chorób, ponieważ postępowanie w każdej z nich jest inne. COVID wywołany koronawirusem atakuje układ oddechowy, dlatego najważniejszym objawem jest suchy kaszel.

W przebiegu choroby pojawia się też wysoka gorączka, i charakterystyczny objaw dla tej choroby - utrata węchu i smaku (nie trzeba jej mylić z zaburzeniami węchu i smaku wywołanymi zatkanym powody kataru nosem - nieżyt nosa przy COVID-zie to rzadkość). 

Warto pamiętać, że zarówno grypa, jak i przeziębienie majaą zwykle więcej objawów, takich jak bole mięśni czy wspomniany katar, ból gardła i silne osłabienie.

Czytaj również: Grypa u niemowlaka. Dlaczego grypa u małych dzieci jest groźna?

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Szczepionka na grypę dla dzieci - rodzaje, działanie, przeciwwskazania

meteriały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza