Laktuloza przy zaparciach u niemowląt - czy pomaga na problemy z kupką?

2021-10-28 8:54

Laktuloza to popularny lek na zaparcia u niemowląt, które są dość częstą przypadłością u niemowląt. W większości przypadków zaparcia mają jednak charakter czynnościowy i do ich leczenia wystarczy właśnie stosowanie laktulozy. Czym jest laktuloza i w jakiej formie się ją podaje niemowlętom?

Laktuloza przy zaparciach u niemowląt - czy pomaga na problemy z kupką?
Autor: Getty images

Laktuloza to substancja często stosowana przy zaparciach u niemowląt. Jest bezpieczna i skuteczna, jednak przy jej stosowaniu istotne jest, aby leczenie to trwało odpowiednio długo, dzięki czemu problem zaparć u niemowlaka minie.

Spis treści

 1. Czym jest laktuloza?
 2. Kiedy i jak długo podaje się laktulozę niemowlętom?
 3. Dawkowanie laktulozy
 4. Działania niepożądane laktulozy
 5. Przyczyny zaparć u niemowląt
 6. Zaparcia u niemowląt- objawy
 7. Rozpoznanie zaparcia u niemowląt
 8. Kiedy iść do lekarza?
 9. Diagnostyka zaparć u niemowląt
 10. Domowe sposoby na zaparcia
Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Czym jest laktuloza?

Substancja laktuloza jest zaliczana do grupy leków osmotycznych wykorzystywanych w leczeniu zaparć, mającym działanie łagodnie przeczyszczające. Jest ona dwucukrem, składającym się z galaktozy i fruktozy. Laktuloza nie ulega trawieniu w jelicie cienkim, a rozkładana jest dopiero w jelicie grubym przez elementy jego mikrobioty do niskocząsteczkowych kwasów organicznych.

Z rozkładu laktulozy powstają produkty - kwas octowy i mlekowy, a także metan oraz wodór, które osmotycznie ściągają wodę i zmiękczają zalegające tam masy kałowe. Dodatkowo laktuloza pobudza też perystaltykę jelit, a także stymuluje wzrost pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterii oraz hamuje wzrost bakterii Clostridium, Bacteroides i Fusobacteria.

Czytaj również: Zaparcia w czasie rozszerzenia diety. Sposoby na zatwardzenie

Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym?

Kupka niemowlaka: zielona, żółta, czarna. O czym świadczy kolor kupki dziecka?

Kiedy i jak długo podaje się laktulozę niemowlętom?

Laktuloza jest lekiem bezpiecznym dla niemowląt. Z racji swojego słodkiego smaku jest chętniej przez nie przyjmowana niż inne leki na zaparcia. Podczas leczenia, najpierw opróżnia się odbytnicę z zalegających mas kałowych za pomocą np. wlewki doodbytniczej, a następnie zapobiega zaleganiu stolca przy użyciu opisywanej laktulozy.

Leczenie laktulozą powinno trwać do momentu, aż lekarz uzna, że stolce są prawidłowej konsystencji (zbliżonej do pasty do zębów), a sama defekacja nie będzie powodowała bólu i dyskomfortu u niemowlęcia, dzięki czemu dziecko nie będzie wstrzymywało stolca.

Dawkowanie laktulozy

Laktuloza powinna być dawkowana dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Podawana jest doustnie w postaci syropu, który można wymieszać z wodą lub mlekiem mamy. Początkowo niemowlętom podaje się najczęściej 2,5 ml laktulozy na dobę, najczęściej w 1 dawce. Z czasem ilość laktulozy zwiększa się do 5 ml na dzień. Lek ten działa po 24–48 godzinach od podania doustnego.

Działania niepożądane laktulozy

Z powodu fermentacji, do której dochodzi podczas stosowania laktulozy mogą wystąpić u niektórych dzieci działania niepożądane takie jak: wzdęcia, bóle brzucha czy nieprawidłowa tolerancja laktulozy. Należy też mieć na uwadze, że nie stosuje się laktulozy u dzieci z nietolerancją laktozy. Zbyt duże dawki laktulozy mogą również prowadzić do wymiotów, a także wodnistych biegunek i zaburzeń elektrolitowych.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Wśród przyczyn zaparć u niemowląt wymienia się m.in. nieprawidłowe przygotowywanie mleka modyfikowanego (zagęszczanie) czy np. niedopojenie. Poza tym do zaparć dochodzi, gdy dziecko doświadczyło w przeszłości bolesnej defekacji i boi się powtórzenia tej sytuacji.

W 90% zaparcia u dzieci mają charakter czynnościowy i nie da się ustalić ich konkretnej przyczyny. Zdarza się jednak, że pojawiają się one w przebiegu chorób takich jak: niedoczynność tarczycy, choroby układu nerwowego np. mózgowe porażenie dziecięce czy też choroba Hirschprunga.

Zaparcia u niemowląt- objawy

Wśród objawów zaparć u niemowląt wymienia się wydalanie przez dziecka bardzo zbitych twardych stolców. Rodzice zauważają czasami także obecność krwi w kale. Dziecko może być również niespokojne, drażliwe i płaczliwe. Zauważalną ulgę przynosi mu wypróżnienie.

Należy pamiętać, że samo rzadkie wypróżnianie nie stanowi jednoznacznego rozpoznania zaparcia, ponieważ w przypadku dzieci karmionych piersią, oddawanie stolca może mieć miejsce nawet co 7-10 dni i nie jest to nic odbiegającego od przyjętej normy.

Rozpoznanie zaparcia u niemowląt

Aby móc stwierdzić zaparcia czynnościowe u niemowląt spełnione powinny zostać tzw. Kryteria Rzymskie. Z wymienionych poniżej objawów, co najmniej 2 powinny utrzymywać się przez co najmniej miesiąc. Kryteria Rzymskie to:

 • maksymalnie 2 wypróżnienia na tydzień
 • bolesne wypróżnianie lub zbite stolce w przeszłości
 • wywiad wskazujący na wydalanie dużych objętości stolca
 • obecność mas kałowych w odbytnicy podczas badania
 • epizod brudzenia bielizny co najmniej 1 raz w tygodniu
 • wywiad wskazujący na bardzo duże masy kałowe
 • zachowanie dziecka wskazujące na wstrzymywanie stolca (zaciskanie nóżek, chowanie się czy kucanie)

W przypadku wystąpienia zaparć u niemowląt należy zawsze skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zbada dziecko i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Jak wygląda prawidłowa kupka niemowlaka? Zobacz galerię, a potem kontynuuj czytanie!

Kiedy iść do lekarza?

Większość zaparć występujących u niemowląt ma podłoże czynnościowe. Mimo to zawsze należy wykonać ich diagnostykę, która powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Do tzw. czerwonych flag w przypadku zaparć u dzieci należą m.in.:

 • znaczne rozdęcie brzuszka
 • zaburzenia wzrastania dziecka
 • obecność krwi w stolcu
 • wymioty żółcią
 • utrata masy ciała

Czytaj również: Pylorostenoza - choroba powodująca chlustające wymioty u niemowląt

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka

Biegunka pędraków. Co to z dolegliwość i jak leczyć biegunkę pędraków?

Diagnostyka zaparć u niemowląt

Do postawienia rozpoznania niezbędne jest zebranie wywiadu, zbadanie dziecka, ale też w niektórych przypadkach wykonanie badań dodatkowych. Bardzo istotne jest badanie per rectum, dzięki któremu lekarz może wykryć ewentualne zwężenia w odbytnicy, a także określić ilość zalegających tam mas kałowych.

Do badań dodatkowych wykonywanych podczas diagnostyki zaparć należą m.in.: manometria (rejestracja ciśnień w końcowym odcinku przewodu pokarmowego), czas pasażu znaczników oraz badanie histopatologiczne bioptatu odbytnicy.

Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia u niemowląt najczęściej leczy się wykorzystując makrogole lub laktulozę, równocześnie stosując metody niefarmakologiczne. Do domowych sposobów na zaparcia należy m.in. codzienna dieta bogata w błonnik, odpowiednia higiena okolic odbytu, mycie oraz natłuszczanie skóry dziecka. Ważna jest także aktywność ruchowa, aby dziecko nie przebywało zbyt długo w pozycji siedzącej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza