Kiedy niemowlę unosi samo główkę i jak mu pomóc w tym treningu?

2022-04-08 14:38

Podnoszenie główki przez niemowlaka, a później jej utrzymanie w pionie wymaga wiele pracy i wysiłku. Możesz mu ułatwić podnoszenie główki, proponując przyjemne ćwiczenia i zabawy.

Kiedy niemowlę unosi samo główkę i jak mu pomóc w tym treningu?

i

Autor: Getty images Kiedy niemowlę unosi samo główkę i jak mu pomóc w tym treningu?

Kiedy niemowlę zacznie podnosić główkę i utrzyma ją w pionie? To zależy od malca i siły jego mięśni. Wyjaśniamy, kiedy dziecko zaczyna podnosić główkę i dlaczego to umiejętność ważna dla jego rozwoju.

Spis treści

  1. Wielkość główki niemowlaka
  2. Pierwsze próby podnoszenia główki przez niemowlaka
  3. Podnoszenie główki - ćwiczenia wzmacniające
W co się bawić z niemowlęciem?

Czytaj również: Co zrobić, żeby dziecko dobrze spało całą noc?

Główka niemowlaka - dlaczego główka noworodka jest płaska?

Wielkość główki niemowlaka

Główka noworodka to częsty temat wśród świeżo upieczonych rodziców. Obserwują miękkie ciemiączko na środku główki, bo wiele mówi o kondycji małego organizmu (np. czy jest odpowiednio nawodniony).

Komentują też sam kształt główki, który u wielu maluszków, zwłaszcza urodzonych siłami natury, z początku daleki jest od ideału (w najbliższych tygodniach się wyrówna). Z czasem zaczynają oczekiwać na ważny moment, czyli podniesienie główki. 

Podnoszenie główki z początku nie jest to wcale łatwe. Dlaczego? Wyobraź sobie, że masz głowę większą w obwodzie niż klatka piersiowa. Taką ogromną głową w porównaniu z resztą ciała może pochwalić się noworodek.

Jednak choć obwód główki będzie nadal rósł około 1,5 cm na miesiąc, to mniej więcej w 4. miesiącu życia dziecka proporcje zaczną się zmieniać: obwód główki zrówna się z obwodem klatki piersiowej, po czym z każdym miesiącem będzie proporcjonalnie się zmniejszał w stosunku do obwodu klatki piersiowej.

Przekonasz się o tym, analizując wyniki pomiarów na siatkach centylowych w książeczce zdrowia dziecka. Podczas rutynowych wizyt kontrolnych pediatra powinien mierzyć obwód główki i klatki piersiowej, bo to ważny wskaźnik rozwoju dziecka.

Pierwsze próby podnoszenia główki przez niemowlaka

Gdy kładziesz malca na brzuszku, widać, jaka główka jest dla niego ciężka. Podniesienie główki choćby na centymetr okupione jest nie lada wysiłkiem. Ale, jak wiadomo, trening czyni mistrza.

Im częściej dziecko będzie musiało podnosić główkę, tym szybciej się tego nauczy. Potrzebuje do tego silnych mięśni karku. Dlatego już w pierwszym miesiącu życia pomóż dziecku je wzmacniać. Służy temu przede wszystkim leżenie na brzuszku.

Maleństwo siłą rzeczy musi wtedy podnosić główkę i zwykle jeszcze w pierwszym miesiącu swego życia zachwyci cię tym, że leżąc na brzuszku umie przekładać głowę z boku na bok. Wtedy też może podnosić głowę wzdłuż osi tułowia, ale niezbyt wysoko i tylko na kilka sekund. Gdy bierzesz maluszka na ręce, zawsze asekuruj główkę, podkładając pod nią dłoń i podtrzymując ją, jeśli unosisz dziecko do pozycji pionowej.

W 2. miesiącu życia niemowlę wzięte na ręce przez chwilę utrzyma główkę w pionie. Jeśli jednak widzisz, że główka chwieje się na boki, zrezygnuj z takiego noszenia; to może grozić kontuzją. Rozwój fizyczny dziecka powinien przebiegać harmonijnie i zgodnie z jego indywidualnymi predyspozycjami oraz temperamentem.

Ale spokojnie: nawet niezbyt zainteresowany ćwiczeniami leniuszek najpóźniej w 4. miesiącu swego życia będzie już umiał w pozycji na brzuszku podnosić się na prostych ramionkach i z wysoko zadartą głową rozglądać się na boki.

Podnoszenie główki - ćwiczenia wzmacniające

Od pierwszych chwil życia maluszka kładź go na brzuszku na swoim ciele. Funduj mu również masaż plecków, gdy położysz go na swoich kolanach. Tatuś zaś może układać noworodka na brzuszku na swoim przedramieniu z główką ułożoną na zgięciu ręki i dłonią podtrzymującą pupę.

Niemowlęta lubią w takiej pozycji „latać” po mieszkaniu. W treningu mięśni karku niezastąpiona jest mata edukacyjna. Zwróć tylko uwagę na to, czy jest wystarczająco miękka, bo malec na pewno nieraz uderzy o nią noskiem lub czółkiem. Warto pamiętać, że trening podnoszenia główki jest dla dziecka bardzo męczący.

Dlatego nie kładź go na brzuszku na długi czas. Wystarczy minuta, dwie albo do czasu, aż malec zacznie płakać. Doświadczone mamy przekonują, że każde maleństwo w pewnym momencie polubi pozycję na brzuszku, bo pozwala ona na obserwowanie świata oraz zabawę.

Już trzymiesięczne dziecko może być aktywne w pozycji na brzuszku, to znaczy opierając się na łokciach lub dłoniach, z główką uniesioną wysoko, patrzeć na wprost. Zapewnij mu wtedy atrakcje w postaci występów maskotek przed jego oczami czy rajdu samochodzików. Malec zainteresowany dziejąca się przed nim akcją będzie starał się jak najdłużej trzymać główkę w górze.

Czytaj również: Kiedy dziecko siada? Wyjaśniamy, w jakim wieku powinno podnosić się do siedzenia

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Kiedy kupić pierwsze zabawki dla noworodka i jak je wybrać?

Kup e-poradnik
Kalendarz rozwoju niemowlaka

Autor: Redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • co potrafi zrobić dziecko w kolejnych miesiącach życia
  • kiedy zaczyna samo siadać, raczkować, chodzić
  • jak rodzice mogą wspierać malucha w rozwoju

miesięcznik "M jak mama"