O co chodzi z tym koprem? Czy herbatka z kopru pomaga, czy szkodzi?

Herbatkę z kopru to sposób na kolkę niemowlęcą stosowany przez wiele mam od lat. Koper pomaga maluchowi w czasie bólu brzuszka. Jak się okazuje, koper ma dwa oblicza, a jedno z nich może przyczynić się do problemów zdrowotnych dziecka. Czy herbatka koperkowa jest szkodliwa?

Herbatka z kopru - pomaga na kolkę czy szkodzi?

i

Autor: Getty images O co chodzi z tym koprem?

Herbatka z kopru to popularny środek podawany dzieciom na bóle brzucha i domowy sposób na kolki. Napar z kopru ma działanie rozkurczające, uśmierza więc ból i łagodzi dolegliwości. Mamy chętnie ją podają dzieciom, myśląc, że pomagają dzieciom w naturalny sposób.

Naukowcy stwierdzili jednak, że herbatka z kopru posiada także inne właściwości, już nie tak dobre dla dzieci. Czy herbata koperkowa jest szkodliwa dla niemowląt?

Spis treści

  1. Koper na trawienie i kolki niemowlęce
  2. Żeńskie hormony w herbatce z kopru
  3. Herbatkę z kopru podawaj dziecku rozważnie
  4. Czy podawać niemowlęciu inne herbatki ziołowe?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Koper na trawienie i kolki niemowlęce

Na pewno jednak słyszałaś o zaletach podawania herbatek ziołowych, szczególnie naparu z kopru maluszkom, które cierpią na kolki.

Koper włoski od wieków uznawany jest za roślinę o właściwościach leczniczych szczególnie przydatną w łagodzeniu problemów trawiennych. Koper włoski zmniejsza skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, poprawia trawienie i perystaltykę jelit, ma też właściwości łagodzące wzdęcia. Dodatkowo sprzyja produkcji pokarmu jest więc składnikiem mieszanek ziołowych poprawiających laktację.

Czytaj również: Kłopoty z trawieniem u niemowląt: 7 najczęstszych problemów

Czy po witaminie D3 niemowlę może boleć brzuszek?

Chociaż wieloletnia tradycja pokazuje skuteczność herbaty koperkowej na problemy trawienne, to jednak tak naprawdę przeprowadzono zaledwie kilka badań dotyczących wpływu herbat z kopru na objawy kolki niemowlęcej.

Jedno z nich miało na celu testowanie skuteczności oleju z kopru jako środka na łagodzenie kolek. Badanie obejmowała ponad 100 dzieci i zaobserwowano rzeczywiście poprawę w grupie przyjmującej olej, w przeciwieństwie do grupy przyjmującej placebo.

Inne badanie polegało na sprawdzeniu skuteczności mieszanek ziołowych, wśród których znajdował się koper włoski. Wyniki wykazały, że dzieci, którym podano ziołowy napar, miały znacznie mniej epizodów kolki w porównaniu z dziećmi, którym podano placebo.

Żeńskie hormony w herbatce z kopru

Wokół kopru i herbaty koperkowej zrobiło się ostatnio głośno z powodu innych badań naukowych. Z oceny naukowców wynika, że herbatka z kopru zawiera dużo substancji estrogennych, ​​działających podobnie do hormonu estrogenu, których nadmiar może być bardzo szkodliwy dla dziecka.

Chłopcy nie powinni ich przyjmować w ogóle, dziewczynki bardzo ostrożnie. Częste podawanie córce herbatki z kopru może bowiem wywołać przedwczesne dojrzewanie. Naukowcy dowiedli, że u takich dziewczynek stężenie substancji estrogennych może być przekroczone nawet 20-krotnie!

Odkryto więc, ze herbata z kopru może to pomóc złagodzić objawy menopauzy, ale może być już niebezpieczne dla kobiet w ciąży (istnieje obawa co do potencjalnej teratogenności rośliny, czyli potencjalnego zaburzenia rozwoju płodu) oraz wspomnianych noworodków.

Warto też pamiętać, że olejek z kopru włoskiego może wywoływać reakcje alergiczne, które zwykle pojawiają się w postaci wysypki na skórze lub problemów z oddychaniem.

Czytaj: Jakie zioła można podawać niemowlakom?

DOPAJANIE NIEMOWLAKA podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Herbatkę z kopru podawaj dziecku rozważnie

Koper włoski, jego nasiona czy napar nie jest trujący ani szkodliwy, warto jednak stosować go z umiarem. Dlatego jeśli dziecko płacze i podejrzewasz, że boli je brzuszek, zanim podasz herbatkę z kopru, spróbuj go rozmasować. Pomasuj również stopy dziecka - być może dzięki temu, że się odpręży, ból zniknie.

Jeśli jednak maluch dalej cierpi, połóż mu pod brzuszkiem termofor. Herbatkę z kopru zastosuj w ostateczności, kiedy nic innego nie pomoże.

Czy podawać niemowlęciu inne herbatki ziołowe?

Dopóki dziecko nie skończy sześciu miesięcy, a jest karmione piersią, nie powinno być dopajane. Oznacza to, że nie musisz podawać mu herbatek ziołowych - podawanie płynów w butelce może zmniejszać apetyt dziecka i zniechęcić je do ssania piersi, a także zmniejszyć u siebie laktację (im mniej mleka dziecko ssie, tym piersi mniej go produkują).

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym płyny, najlepiej wodę, można zacząć podawać niemowlęciu trochę wcześniej, zwłaszcza jeśli ma problemy z zaparciami po mleku modyfikowanym.

TEST: Sprawdź, co wiesz o kolce
Pytanie 1 z 9
Czy kolka to częsta dolegliwość?