Mama i tata

Moda komunijna na przestrzeni lat bardzo się zmieniała. W PRL-u sukienki były minimalistyczne, ale bardzo gustowne. Po latach, w których nic nie było w sklepach, młode matki w latach 90. ubierały córki do komunii jakby były gwiazdami Dynastii. Jak się jednak okazuje, sukienki z czasów dzieciństwa naszych babć też nie były skromne...
Kto może zostać chrzestnym? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, planujących sakrament chrztu dziecka. Wymagania nie zmieniają się od lat, zostały opisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego. O jednym z nich, dotyczącym wieku chrzestnych, przypomina aktywny w mediach społecznościowych duchowny.
Ile dać dziecku na komunię w prezencie? Kwoty zmieniają się wraz z biegiem lat i inflacji... Jakie są "stawki" w sezonie komunijnym 2024? Sprawdzamy opinie i obliczamy kwoty od bliższej i dalszej rodziny. A przede wszystkim przypominamy - wszystko zależy od relacji z dzieckiem, a także od zamożności. Stawianie "poprzeczek" nie ma tu najmniejszego sensu.
Wiele kobiet po porodzie skupia się na tym, by szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Warto wiedzieć, że ciąża i poród zmieniają nie tylko ciało kobiety, w jej organizmie i psychice zachodzi szereg zmian.
Rozpoczyna się sezon pierwszych komunii, to również czas, gdy trzecioklasiści po raz pierwszy pójdą do spowiedzi. To dla wielu dzieci duże przeżycie, denerwują się, że zapomną tekstu, albo zatną się i nic nie przyjdzie im do głowy. To coś naturalnego i młody człowiek nie powinien się tym stresować.
Weselne przemowy są różne, nie wszystkie trafiają prosto do serca. Ten 11-latek "uderzył" doskonale, jego macocha nie mogła powstrzymać łez. Ale słowa chłopca wzruszają nie tylko jego bliskich, o czym może świadczyć popularność ślubnego nagrania.
Krótkie włosy to prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Całe mnóstwo gwiazd pozuje w pięknych bobach na czerwonym dywanie. Wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie pójść ich śladem i również nie skrócić włosów. Większość nie wie, czy na pewno będzie im to pasować. Na szczęście jest na to sposób.
"Nie noś, bo się przyzwyczai" i "Śpij, kiedy dziecko śpi" to jedne z "hitowych" rad, który słyszą współczesne matki. O tym, jak bardzo są krzywdzące, przestarzałe, a przy tym bezużyteczne krążą już legendy. Okazuje się jednak, że uprzejme porady mogą być jeszcze bardziej absurdalne. Oto i one. Dodacie coś do listy?
Jak wyobrażasz sobie przyjęcie z okazji pierwszej komunii? Rodzinny obiad, może jakieś tematyczne ozdoby, topper wbity w tort, białe balony… A co powiesz na szampana na wejściu i didżejkę?
Przygotowania do pierwszej komunii świętej idą całą parą w parafiach w całym kraju, ale także w domach. Wiadomo bowiem, że msza i sam sakrament to tylko część uroczystości. Równie ważne, a czasem i ważniejsze, jest przyjęcie z tej okazji organizowane w domu lub restauracji. I tu właśnie często pojawia się problem. „Moja córka wstydziła powiedzieć koleżankom, że jej przyjęcie będzie w domu” – pisze w liście do naszej redakcji Dagmara.
Macierzyństwo to nie są same pozytywne chwile. Bardzo dobrze, gdy otwarcie mówimy o swoim smutku i problemach, bo dzięki temu, inne mamy przeżywające podobne sytuacje nie czują się samotne. Ten okres w macierzyństwie bywa przygnębiający, choć czasem wstydzimy się o tym mówić wprost. "Nie byłam gotowa na ten smutek" - mówi jedna z tiktokowych mam, którą internautki wsparły w setkach komentarzy.
Dlaczego jedni ludzie na tym samym obrazku widzą jedno, a drudzy co innego? W tym właśnie tkwi tajemnica pracy naszego mózgu. Nie tylko oko decyduje, o tym, co i jak postrzegamy. Duże znaczenie mają także w tym wszystkim nasze życiowe doświadczenia i uwarunkowania społeczne. Przed tobą test. Powiedz, co widzisz na obrazku, a my powiemy ci coś ważnego o tobie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza