Poród w wodzie: Jak wygląda i czym się różni od porodu naturalnego?

2021-07-23 16:13

Jak wygląda poród w wodzie? Już kilkadziesiąt szpitali oferuje możliwość urodzenia dziecka wprost do wody. Kto może rodzić w wodzie, jak przebiega poród w wodzie, jakie są przeciwskazania, czym się różni poród wodny od standardowego porodu?

porod w wodzie

i

Autor: thinkstockphotos.com Rodząc w wodzie odczuwa się mniejszy ból, ale u nas jest to nadal luksus

Poród w wodzie miały królowa Kleopatra i słynna modelka Gisele Bündchen. Jeśli i ty chciałabyś urodzić w wodzie, musisz wybrać jeden z kilkudziesięciu szpitali w Polsce, który oferuje takie porody. Oczywiście, mamy na myśli rzeczywisty poród w wodzie, a nie tylko zanurzenie w wannie podczas I okresu porodu.

To istotna różnica, na którą musisz zwrócić uwagę, wybierając szpital i decydując się na poród wodny. Niestety, poród w wodzie nie wszędzie jest bezpłatny. W wielu szpitalach jest traktowany jak luksus, cena porodu w wodzie waha się od 200 do 500 zł.

Warto wiedzieć, że większość porodów domowych odbywa się w wodzie, np. dmuchanym basenie dziecięcym.

Spis treści

  1. Kiedy jest możliwy poród w wodzie?
  2. Jak wygląda poród w wodzie?
  3. Co się dzieje z dzieckiem z w czasie porodu w wodzie?
  4. Dlaczego warto rodzić w wodzie?
  5. Czy poród do wody jest bezpieczny?
  6. Poród w wodzie: czy można pobrać krew pępowinową
  7. Zobacz wideo: Poród w wodzie
  8. Poród w wodzie: szpitale
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Kiedy jest możliwy poród w wodzie?

Wybór szpitala do porodu to nie wszystko. Aby móc urodzić w wodzie, trzeba też spełnić wiele innych warunków. Poród w wodzie jest możliwy wtedy, gdy:

  • ciąża jest donoszona i prawidłowa (nie może być zagrożona),
  • dziecko ułożyło się głową w dół,
  • rodząca kobieta nie ma anemii, cukrzycy ani innej poważnej choroby przewlekłej (np. układu krążenia),
  • nie skarży się też na dolegliwości skórne.

Dodatkowe wymagania, które trzeba spełnić, aby mieć poród w wodzie to:

  • prawidłowy zapis KTG,
  • czyste wody płodowe (bez zielonkawego zabarwienia)
  • i prawidłowe wyniki badan czystości pochwy.

A zatem właściwie kobieta do końca nie może być pewna, że urodzi dziecko do wody, bo nawet jeśli ciąża przebiega cały czas prawidłowo, to tuż przed porodem może się okazać, że nic z tego.

Czytaj również: Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Zielone wody płodowe - czy zawsze są groźne dla dziecka?

Jak wygląda poród w wodzie?

Jeśli jednak nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek, rodząca będzie miała do dyspozycji salę porodową ze specjalną wanną, nieco większą niż standardowa wanna łazienkowa. Taka wanna w szpitalu oferującym poród w wodzie jest wypełniona wodą lub roztworem soli fizjologicznej (w stężeniu przypominającym płyn owodniowy) o temperaturze 36–37°C.

Ze względu na zanieczyszczanie wody śluzem z rozwierającej się szyjki macicy, wodę trzeba czasem zmieniać. Oprócz wanny w sali, gdzie odbywa się poród w wodzie, jest detektor tętna (do monitorowania akcji serca dziecka) i KTG (sprawdza m.in. skurcze macicy). Zanim rodząca po raz pierwszy wejdzie do wody, przeprowadza się pierwszy, półgodzinny zapis KTG.

Kobieta rodząca najczęściej wchodzi do wody, gdy położna oceni, że poród rzeczywiście się już zaczął, musi więc występować regularna czynność skurczowa macicy. Poród w wodzie nie oznacza, że cały czas spędza się w wannie. Kobieta sama decyduje, co jest dla niej najwygodniejsze.

W niektórych szpitalach, gdzie można rodzić w wodzie zaleca się, żeby jedno zanurzenie nie trwało dłużej niż 30 minut. Co jakiś czas rodząca jest badana, a położna ocenia postęp porodu w wodzie. W innych placówkach kobieta może przebywać w wodzie tak długo, jak chce, przybierając najwygodniejsze dla siebie pozycje.

Jeśli okaże się, że zdecydowałaś się na poród w wodzie, ale wanna ci nie odpowiada, możesz z niej w każdej chwili wyjść i urodzić poza wanną. Jednak coraz więcej kobiet wychodzi z wanny dopiero razem z dzieckiem.

Czytaj również: Dowiedz się czy rodzaj porodu ma wpływ na charakter dziecka?

Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Co się dzieje z dzieckiem z w czasie porodu w wodzie?

Poród w wodzie jest bezpieczny. Dziecko przez kilkadziesiąt sekund po opuszczeniu ciała mamy pozostaje całkowicie zanurzone w wodzie. Trzeci okres porodu w wodzie, czyli rodzenie łożyska, może odbyć się w wannie lub poza nią – to zależy od wyboru rodzącej. Jeśli nie przeszkadza jej czerwone zabarwienie wody (od krwi), może w niej nadal pozostać.

Dlaczego warto rodzić w wodzie?

  • Poród w wodzie zalety. Poród wodny przebiega zwykle szybciej i lżej od standardowego porodu. Ciepła woda daje rodzącej kobiecie poczucie rozluźnienia i lekkości. Może ona łatwiej zmieniać pozycję podczas porodu, poruszać się i swobodnie oddychać. Woda obniża wydzielanie adrenaliny – hormonu wpływającego na tempo akcji porodowej, oraz zwiększa wydzielanie hormonów o naturalnym działaniu przeciwbólowym i relaksującym. Rodząc w wodzie kobieta odczuwa mniejsze napięcie mięśniowe, rozluźnia się też psychicznie.
  • Poród w wodzie a nacięcie krocza. To rozluźnienie wpływa na szybsze rozwieranie się szyjki macicy, dzięki czemu poród w wodzie trwa krócej i najczęściej bez konieczności nacięcia krocza. Jeśli jednak do tego dochodzi, nie jest konieczne opuszczenie wanny – zabieg nacięcia krocza podczas porodu wodnego wykonywany jest pod wodą.
  • Poród w wodzie a odczuwanie bólu. Woda, delikatnie naciskając na nerwy przewodzące ból w okolicy kręgosłupa, zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów. Dlatego skurcze porodowe w wodzie są zwykle mniej odczuwalne, choć na pewno nie można powiedzieć, aby był to poród bezbolesny. Rodzące w ten sposób kobiety rzadziej jednak proszą o podanie znieczulenia czy nawet środków przeciwbólowych, zazwyczaj są bardziej odprężone i spokojniejsze. Ale nie zawsze tak jest. Część kobiet, które planowały poród w wodzie, wychodzą z niej, bo lepiej czują się „na lądzie”. Nie jest prawdą, że podczas porodu do wody nie można podać znieczulenia zewnątrzoponowego. Można, jeśli zastosuje się wodoszczelny opatrunek w miejscu wprowadzenia cewnika. Tylko po podaniu znieczulenia zwykle kobieta nie wraca już do wody.

Czy poród do wody jest bezpieczny?

Poród w wodzie jest bezpieczny! Dziecko jest świetnie przystosowane do życia w środowisku wodnym, całą ciążę spędza przecież zanurzone w wodach płodowych. Oddychać zaczyna dopiero wtedy, gdy zetknie się z powietrzem, a krew pępowinowa przestanie krążyć. Dlatego niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się wodą z wanny jest minimalne. Entuzjaści porodów wodnych uważają, że dzieci urodzone w wodzie nie są narażone na szok związany ze zmianą środowiska i dzięki temu są później spokojniejsze i bardziej pogodne.

Poznaj 10 sposobów na lekki poród

Poród w wodzie: czy można pobrać krew pępowinową

Nie ma żadnego problemu, aby także podczas porodu do wody pobrać krew pępowinową w celu przechowywania jej w banku komórek macierzystych. W takim przypadku jednak rodzenie łożyska musi odbyć się poza wanną, żeby móc stosunkowo szybko przeciąć pępowinę. A zatem poród w wodzie nie jest przeszkodą w podpisaniu umowy z bankiem krwi pępowinowej.

Dowiedz się w leczeniu jakich chorób przydaje się krew pępowinowa

Zobacz wideo: Poród w wodzie

Dobrze wiedzieć

Poród w wodzie: szpitale

Oto wybrane szpitale, w których można urodzić do wody:

  • Bydgoszcz, Szpital Miejski im. Warmińskiego
  • Bytom, Szpital Kliniczny nr 2
  • Gliwice, Szpital Wielospecjalistyczny
  • Gorzów Wielkopolski, Szpital Wojewódzki
  • Inowrocław, Szpital powiatowy
  • Katowice, Szpital Zakonu Bonifratrów
  • Kraków, Szpital Ujastek
  • Łódź, Szpital im. M. Madurowicza
  • Przemyśl, Szpital Wojewódzki
  • Puck, Szpital Pucki
  • Sulechów, Samodzielny Publiczny ZOZ
  • Szczecin, Szpital „Zdroje”
  • Tychy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
  • Warszawa, Szpital św. Zofii
  • Włocławek, Szpital Wojewódzki
  • Żary, „Szpital na Wyspie”
Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:

miesięcznik "M jak mama"