6 miesiąc ciąży - coraz ciężej się poruszać i ułożyć wygodnie do snu

2021-10-04 12:18

6 miesiąc ciąży trwa od 23 tygodnia do 27 tygodnia ciąży. To ostatni miesiąc 2 trymestru ciąży. Brzuch w 6 miesiącu jest już dość duży, więc trudno ci poruszać się i przyjąć wygodna pozycję do snu. Zobacz, jakie badania trzeba wykonać w 6 miesiącu ciąży i co warto wiedzieć o rozwoju dziecka w tym okresie.

Brzuch w 6 miesiącu ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W 6 miesiącu ciąży brzuch jest już dobrze widoczny. Dziecku robi się coraz ciaśniej w macicy, a ty mocniej odczuwasz jego ruchy.

6 miesiąc ciąży to czas, w którym mogą doskwierać ci różne dolegliwości, jakich wcześniej nie odczuwałaś. Co dzieje się w 6 miesiącu ciąży i jakie powinnaś zrobić badania?

Spis treści

  1. 6 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Brzuch w 6 miesiącu ciąży
  3. Badania w 6 miesiącu ciąży
  4. Dolegliwości w 6 miesiącu ciąży
  5. Problemy ze snem w 6 miesiącu ciąży
  6. Emocje w 6 miesiącu ciąży
  7. Rady na  6 miesiąc ciąży
  8. Waga dziecka w 6 miesiącu ciąży
  9. Rozwój dziecka w 6 miesiącu ciąży
  10. Ruchy dziecka w 6 miesiącu ciąży

6 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

6 miesiąc ciąży przypada od 23 do 27 tygodnia ciąży. To drugi trymestr ciąży.

Brzuch w 6 miesiącu ciąży

Przekroczyłaś już półmetek. Widzisz to nie tylko w kalendarzu, ale też na wadze (stajesz się coraz cięższa) oraz po ubraniach (brzuszek rośnie i nie mieścisz się już w pierwsze spodnie ciążowe, które kupiłaś dwa miesiące temu).

Brzuch w 6 miesiącu ciąży ma już wielkość piłki do koszykówki. Jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć twojej ciąży, a jednocześnie jeszcze nie przeszkadza ci tak bardzo w codziennych czynnościach, jak będzie to miało miejsce w 3 trymestrze ciąży.

Choć prawdopodobnie zaczynasz się robić w 6 miesiącu ciąży nieco niezdarna – twój środek ciężkości się przemieścił i dlatego częściej się potykasz i zahaczasz brzuchem o różne przedmioty. W wyniku rozciągania wiązadeł podtrzymujących macicę może boleć cię podbrzusze i boki.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Badania w 6. miesiącu ciąży

Badania w 6 miesiącu ciąży

W 6 miesiącu ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą, czyli badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej. Ponadto podczas wizyty kontrolnej lekarz sprawdzi twoją masę ciała i ciśnienie tętnicze, może przeprowadzić badanie czynności serca płodu, określić wysokość dna miednicy oraz wielkość macicy i ułożenie dziecka.

Jeśli nurtują cię jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ciąży i rozwoju dziecka lub twojego zdrowia powiedz o nich koniecznie lekarzowi podczas wizyty. W twoim stanie wszystko może być ważne, także nie krępuj się i pytaj.

Dolegliwości w 6 miesiącu ciąży

Zdecydowanie mniej przyjemne są inne dolegliwości, które mogą się pojawić w 6 miesiącu ciąży. Prawdopodobnie będzie ci doskwierać:

Problemy ze snem w 6 miesiącu ciąży

Mniej więcej od 6 miesiąca ciąży niepokoić cię mogą także problemy ze snem. Zwłaszcza jeśli nigdy dotąd ich nie miewałaś. Niestety przyczyniają się do tego nie tylko wymienione wcześniej dolegliwości fizyczne.

Wpływ ma również gonitwa myśli, niepokój oraz... przyspieszony metabolizm, który sprawia, że jest ci cały czas gorąco. Jak sobie pomóc? W końcu kiedyś trzeba odpocząć i wyspać się. Jest na to kilka sposobów:

  • pamiętaj o aktywności w ciągu dnia. Mogą to być spacery lub zajęcia ruchowe przeznaczone dla kobiet w ciąży. Może przy okazji znajdziesz formę ruchu, która stanie się twoją pasją;
  • zrelaksuj się przed snem, spróbuj zapomnieć o problemach i wyciszyć myśli;
  • nie zjadaj wieczornego posiłku bezpośrednio przed snem i jedz go powoli, bez pośpiechu, aby zapobiec zgadze, ale nie chodź też spać z pustym żołądkiem;
  • unikaj kofeiny;
  • przewietrz sypialnię;
  • wypróbuj aromaterapię – skrop olejkiem, o uspokajających właściwościach, np. lawendowym, swoją poduszkę;
  • nie zerkaj co chwilę na zegarek, to potęguje frustrację, a ty masz się wyciszyć.

Czytaj: 

Kalkulator ciąży - oblicz, który to tydzień ciąży

Badania w 2 trymestrze ciąży

Migrena w ciąży: przyczyny, leczenie, zapobieganie

Jak dbać o zęby w ciąży?

Emocje w 6 miesiącu ciąży

Niestety... utrzymujące się właściwie przez cały okres ciąży roztargnienie nie minie w 6 miesiącu ciąży. Trzeba je polubić, a przynajmniej chwilowo zaakceptować.

W 6 miesiącu ciąży możesz zacząć odczuwać w pewnym sensie znudzenie swoim stanem, znużenie „byciem w ciąży”, ciągłym myśleniem o tym.

W takich momentach spróbuj się odprężyć, zrelaksować, idź na spacer lub zrób coś przyjemnego. Zresztą w tym czasie, podobnie jak zniechęcenie, może nagle pojawić się duże podekscytowanie nadchodzącymi zmianami.

Wszystko zależy od indywidualnych czynników. W 6 miesiącu ciąży nie powinny ci nadmiernie doskwierać huśtawki nastrojów, to domena 1 trymestru i 3 trymestru ciąży.

Czytaj:

Co robić, gdy emocje w ciąży cię przerastają?

Jak poprawić sobie nastrój w ciąży?

Rady na  6 miesiąc ciąży

  • Nie leż na plecach

Po 20. tygodniu ciąży leżenie na plecach może powodować zawroty i bóle głowy. Dzieje się tak dlatego, że w tej pozycji macica uciska główne naczynia krwionośne, zaburzając ciśnienie krwi i utrudniając jej dopływ do górnych partii ciała.

Zawsze staraj się leżeć na boku, także ćwiczenia zmodyfikuj tak, by nie wymagały leżenia na plecach.

  • Zapisz się do szkoły rodzenia

Warto z niej skorzystać, zwłaszcza jeśli jesteś w pierwszej ciąży. Jednak szkoła szkole nierówna, dlatego poświęć trochę czasu na to, aby dowiedzieć się, gdzie faktycznie zdobędziesz rzetelną wiedzę, a gdzie jest to głównie „działalność biznesowa”.

Dzięki dobrze przygotowanym zajęciom dowiesz się, jak przebiega poród (pozwoli ci to zmniejszyć lęk) i jak się do niego przygotować (specjalne ćwiczenia, oddychanie, sposoby łagodzenia bólu).

Będziesz mogła zadawać pytania, na które nie znalazłaś odpowiedzi w książkach, poznasz szpital i położne, z którymi (być może) będziesz rodzić. Lekarze i położne twierdzą, że kobiety po szkole rodzenia lepiej z nimi współpracują, dzięki czemu łatwiej i szybciej rodzą.

  • Kup piłkę do ćwiczeń.

To fajny i niedrogi sprzęt sportowy, który pomoże ci teraz oraz w kolejnych miesiącach ciąży. Ćwiczenia na piłce, a nawet relaks z jej użyciem doskonale wpływa na kręgosłup – odciąża go i zmniejsza bóle wywołane zmianą sylwetki. Przed samym porodem gimnastyka na piłce pomoże dziecku przemieścić się w stronę kanału rodnego i wpasować w niego główką do dołu.

    Waga dziecka w 6 miesiącu ciąży

    W 6 miesiącu ciąży dziecko osiąga już wagę ok. 1 kg. Ma 34 cm „wzrostu” i jest jeszcze bardzo szczuplutkie. Zaczyna jednak tworzyć się u niego warstewka tkanki tłuszczowej. Jest coraz większe, więc trudno jest mu się swobodnie przekręcać, za to łapie się za różne części ciała i ssie palce. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę.

    Rozwój dziecka w 6 miesiącu ciąży

    Na twarzy dziecka w 6 miesiącu ciąży widać już wyraźnie brwi i rzęsy, a na główce włoski – na razie jeszcze białe. Skóra malucha jest nadal przezroczysta i cienka, ale pod koniec 27. tygodnia jej grubość będzie nieco większa, przez co malec stanie się "pulchniejszy".

    W dziąsłach powstają zawiązki stałych zębów, a nerwy wokół ust stają się bardzo czułe, dzięki czemu po urodzeniu dziecku będzie łatwiej znaleźć matczyny sutek. W 6 miesiącu ciąży tworzą się pęcherzyki płucne i zaczyna w nich powstawać surfakant - substancja, która pomoże im napełnić się powietrzem po urodzeniu.

    Dziecko otwiera oczy, a ich tęczówka ma kolor niebieski. Ostatecznie wykształca się siatkówka, czyli część oka odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu. To mały-wielki przełom w rozwoju psychomotorycznym płodu. Wcześniej powieki były ciągle zaciśnięte.

    Są momenty, gdy w macicy robi się jaśniej - zależy to od grubości twojego ubrania i oświetlenia pomieszczenia. Dziecko nie lubi jasnego światła, dlatego odwraca główkę od jego źródła, a nawet potrafi zasłonić oczy rączkami.

    Dobrze wiedzieć

    W okolicach 5 i 6 miesiąca ciąży dziecko zaczyna nawiązywać większy kontakt ze światem zewnętrznym. Silnie odczuwa emocje mamy i zaczyna reagować na jej głos.

    Nie narażaj go na nadmierny hałas – może to wywołać w przyszłości problemy ze słyszeniem przez dziecko wysokich dźwięków. Unikaj głośnych koncertów czy imprez. Nuć dziecku kołysanki i słuchaj spokojnej muzyki. To mu się spodoba.

    Ruchy dziecka w 6 miesiącu ciąży

    W 6 miesiącu ciąży możesz często odczuwać delikatne szarpnięcia w brzuchu, kiedy twoje dziecko ma czkawkę, a zdarza się to dość często, bo dziecko ćwiczy połykanie i oddychanie. To niesamowite uczucie, kiedy możesz czuć ruchy dziecka, ciesz się nimi razem z partnerem.

    Zwłaszcza, że są one coraz wyraźniejsze, gdyż pociecha ma coraz mniej miejsca. Szuka więc wygodnej pozycji, rozpycha się i kopie. Ale w 6 miesiącu ciąży są to zazwyczaj bardzo przyjemne kuksańce.

    Czytaj:

    10 najważniejszych informacji o ruchach dziecka

    Czy stres i nerwy w ciąży szkodzą dziecku?

    Jak wybrać szkołę rodzenia?

    Co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły dziecka?

    TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

    Pytanie 1 z 9
    SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza