Magnez w ciąży: jakie dawki przyjmować i jak długo suplementować magnez?

2021-03-25 10:20

Magnez w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak - jak z każdym preparatem w ciąży - należy zachować ostrożność w jego przyjmowaniu. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży i kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana.

Magnez w ciąży:

i

Autor: Getty images Jakie dawki przyjmować i jak długo suplementować magnez w ciąży?

Magnez w ciąży pełni nie mniej ważną rolę niż przed zapłodnieniem. Choć suplementy w ciąży pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu wszystkich składników odżywczych organizmu - w tym również magnezu, to jednak można je przyjmować tylko pod kontrolą lekarza. Kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana i w jakich dawkach przyjmować magnez w ciąży?

Spis treści

  1. Jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży?
  2. Magnez w ciąży - jakie dawki przyjmować
  3. Jak przyjmować magnez w ciąży? 
  4. Jak długo suplementować magnez w ciąży?
  5. Czy przyjmowanie magnezu daje skutki uboczne?

Jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży?

Typowe objawy niedoboru magnezu w ciąży to zmęczenie i osłabienie oraz bolesne skurcze mięśni, np. łydek. Ponadto brak odpowiedniej ilości magnezu w organizmie może wywoływać zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci, bóle głowy, kołatanie serca, bóle mięśni w ciąży, arytmię i bezsenność, niekiedy również mdłości i wymioty.

Jeśli zaobserwujesz u siebie, któreś z tych objawów, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zastosowaniem odpowiedniej diety i suplementów w ciąży. Do powstawania niedoboru magnezu może prowadzić nadmierne spożywanie kawy i czarnej herbaty, które wypłukują go z organizmu, podobnie jak alkohol.

Niekorzystny wpływ na poziom magnezu ma także silny, długotrwały stres. Także przyszłym mamom polecamy dużo relaksu zachowanie spokoju na co dzień.

Jak mądrze wybrać witaminy w ciąży

Magnez w ciąży - jakie dawki przyjmować

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży jest efektem procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu, i wynosi ok. 400 mg na dobę. Od drugiego trymestru zapotrzebowanie na magnez gwałtownie rośnie.

Najlepiej, jeśli jest ono zaspokajane przez dobrze skomponowaną i zdrową dietę w ciąży, bogatą w orzechy, ziarna, nasiona i rośliny strączkowe. Dobrym źródłem magnezu jest także kakao, a więc i gorzka czekolada. Jednak w niektórych wypadkach należy uzupełnić magnez suplementami w ciąży - najczęściej stosowane dawki to 320-400 miligramów magnezu na dobę (większa dawka przeznaczona jest na późniejsze etapy ciąży). 

Jak przyjmować magnez w ciąży? 

Skoncentrowany w preparatach, suplementach magnez najlepiej jest przyjmować w dwóch dawkach podzielonych – rano i wieczorem, pomiędzy posiłkami – razem z witaminą B6. Zwiększa ona wchłanianie magnezu i zapobiega nudnościom. Dlatego polecana jest szczególnie tym kobietom w ciąży, którym bardzo doskwierają poranne mdłości.

Większość preparatów magnezowych ma tę witaminę w swoim składzie. Jeśli jednocześnie suplementujesz w ciąży żelazo, należy pamiętać, aby zachować odstęp minimum dwugodzinny, gdyż pierwiastki te zwalczają się nawzajem.

Czytaj również:  Jak łączyć witaminy i składniki mineralne, by poprawić ich wchłanianie?

Dieta bogata w żelazo w ciąży – produkty bogate w żelazo dla ciężarnych

Dobrze wiedzieć

Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim, a sprzyja mu kwaśne środowisko i dieta bogata w białko zwierzęce i tłuszcze nienasycone. Natomiast białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, a także kwas szczawiowy i fosforowy, błonnik i duże stężenie wapnia w ustroju hamują jego absorpcję.

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień? Wideo

Jak długo suplementować magnez w ciąży?

Przyjmowanie wszystkich suplementów w ciąży powinno być kontrolowane przez lekarza. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i nienarodzonego jeszcze dziecka przyjmując cokolwiek na własną rękę. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie niedobór magnezu, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Dobierze on odpowiednią dawkę suplementów w ciąży, a także określi okres ich przyjmowania.

Czy przyjmowanie magnezu daje skutki uboczne?

Przyjmowanie magnezu może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Ponieważ wspomaga on trawienie, u niektórych kobiet, zwłaszcza o dobrze uregulowanej przemianie materii, może powodować biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu.

Nadmiar magnezu w organizmie występuje niezwykle rzadko i najczęściej może być spowodowany problemem w pracy nerek, które nie są w stanie usunąć jego nadwyżki. Dlatego ostrożnie powinny go stosować cierpiące na choroby tych narządów.

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?