Chore dziecko. Pobyt dziecka w szpitalu

2013-08-13 11:23

Chore dziecko to dla rodziców ogromny stres. Czasem potrzebna zrobić dziecku tylko specjalistyczne badania, a niekiedy musi zostać w szpitalu na dłużej ze względu na zabieg czy operację. Pobyt dziecka w szpitalu to ciężkie przeżycie dla dziecka i jego rodziców. Chore dziecko wymaga wtedy szczególnej opieki swoich opiekunów. Jak wspólnie przetrwać ten trudny czas?

Pobyt dziecka w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie. Niekiedy narażone jest na ból, nieprzyjemne badania oraz rozłąkę z mamą. Jak sprawić, aby dla chorego dziecka w szpitalu te dni okazały się jak najmniej przykre?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Czy rodzic może przebywać z dzieckiem na oddziale?

Jeśli lekarz prowadzący wyrazi zgodę, opiekun dziecka w szpitalu może być przyjęty na oddział wraz z nim (zależy to od dostępności tzw. miejsc hotelowych szpitala). Procedura ta również odbywa się na izbie przyjęć, a szpital pobiera opłaty za każdy dzień pobytu rodzica (stawki zależą od placówki). W niektórych szpitalach rodzice nie są przyjmowani na oddział, lecz mogą na nim przebywać z dzieckiem przez cały czas. Warto jednak wiedzieć, że wiele placówek pobiera opłaty nawet za to, że rodzic zajmuje krzesło stojące przy łóżku. W większości szpitali rodzice mogą także wykupić dla siebie posiłki (informacje można uzyskać od pielęgniarki oddziałowej) bądź korzystać z przyszpitalnego bufetu.

Niekiedy sprawa jest jasna od dawna – dziecko będzie musiało iść do szpitala na planowany zabieg (np. wycięcie migdałków). Wtedy można przygotować psychicznie i siebie, i dziecko. Czasem jednak ta wiadomość spada jak grom z jasnego nieba. Wówczas brakuje wprawdzie czasu na przygotowania, ale przydaje się wiedza, jak postępować na izbie przyjęć i co robić, żeby dziecko czuło się w szpitalu niemal tak samo bezpiecznie jak w domu.

Jeśli zabieg jest planowany, wybór szpitala należy do ciebie (pamiętaj: nie ma rejonizacji!). Wówczas warto poszukać takiego, o którym znajomi czy pediatra ma dobre zdanie. Dobrym źródłem informacji są fora internetowe dla rodziców. Problem w tym, że na miejsce w sprawdzonych, renomowanych placówkach długo się czeka.

Ważne jest dobre nastawienie

Kilkulatek jest już na tyle duży, że rozumie, co się wokół niego dzieje, trzeba z nim porozmawiać na temat pobytu w szpitalu. Kilka dni wcześniej należy go uprzedzić, wyjaśniając, gdzie będzie i co się z nim będzie działo. Lęk przed szpitalem można pomóc przezwyciężyć dziecku, bawiąc się z nim w lekarza bądź czytając książeczki, których bohaterowie muszą być w szpitalu. Zapewnij dziecko, że ktoś z rodziny – ty, tata, babcia – będzie przy nim w szpitalu. W niektórych placówkach możliwe jest również wcześniejsze odwiedzenie oddziału i poznanie personelu (termin wizyty należy uzgodnić z pielęgniarką oddziałową). Dzień przed planowanym terminem przyjęcia spakujcie się. Większość szpitali pozwala, by malec miał na sali swoje zabawki lub ukochane przytulanki, a w ciągu dnia był ubrany w domowe ubranka – warto się jednak upewnić, jakie zwyczaje panują w placówce, do której się wybieracie, i co można ze sobą zabrać.

Przeczytaj również: Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Pobyt dziecka w szpitalu

Pobyt w szpitalu to dla dziecka ogromny stres. Warto wiedzieć w jaki sposób rozmawiać o tym ze swoją pociechą, by przygotować je na to doświadczenie. Również rodzice powinni wiedzieć co można przynieść do szpitala i w jaki sposób zachowywać się na oddziale pediatrycznym. Zapytaliśmy o to eksperta.

Szpitalne życie dziecka

Każdy oddział ma swoją specyfikę i odrębne zwyczaje, dlatego warto zapoznać się z regulaminem dla pacjentów – powinien wisieć na tablicy informacyjnej. Rodzice, którzy przebywają z dzieckiem, muszą być całkowicie zdrowi i są często zobowiązani do noszenia ochraniaczy na buty i fartuchów ochronnych. Możesz również zostać poproszona o opuszczenie sali podczas obchodów czy wizyt lekarskich oraz niektórych zabiegów.

Na wielu oddziałach (z uwagi na przepisy BHP) rodzicom nie wolno korzystać z rzeczy używanych przez dziecko (np. kubka czy ręcznika), nie mogą samodzielnie przygotowywać mu posiłków czy używać oddziałowej kuchenki.  Warto jednak pamiętać, że na oddziale dziecięcym jesteś w konkretnym celu: by zapewnić dziecku bezpieczeństwo psychiczne i stworzyć namiastkę domowej atmosfery. Staraj się więc poświęcać czas i uwagę maluchowi, czytając mu, nosząc na rękach czy bawiąc się z nim, tak by nie przeszkadzać innym małym pacjentom i współpracować z pielęgniarką w zakresie pielęgnacji dziecka (zabiegach higienicznych, uspokajaniu, karmieniu).

Nawet jeśli jesteś przygnębiona czy zmęczona, zachowaj przytomność umysłu. Uważaj, wnosząc do sali kubek z gorącą kawą (ktoś cię może potrącić), a jeśli dziecko używa smoczka, dokładnie go myj (ze względu na możliwość zakażenia szpitalnymi bakteriami). I nie zapominaj o sobie. Musisz mieć czas, żeby w spokoju wziąć prysznic czy zjeść ciepły posiłek. Jeśli jest to możliwe, wymieniaj się opieką z mężem czy babcią.

Co spakować do szpitala?

Dla dziecka:

 • artykuły higieniczne (pieluszki, jeśli jeszcze potrzebuje, kosmetyki i przybory toaletowe)
 • ręcznik, piżamy, koc, kilka zmian ubrań
 • lekarstwa, które przyjmuje, ew. maść znieczulającą Emla (może być potrzebna podczas zabiegów, np. pobierania krwi, a nie w każdym szpitalu jest)
 • akcesoria do karmienia, jeśli dziecko jest karmione butelką, smoczki, jeśli ich potrzebuje
 • ulubione zabawki, książeczki, kolorowanki

Dla siebie:

 • obuwie na zmianę, kosmetyki, ręcznik, szczotkę do włosów, ubrania
 • papier toaletowy, chusteczki do dezynfekcji rąk
 • telefon z ładowarką lub kartę do aparatu
 • kubek, sztućce, monety do aparatu z napojami, ew. prowiant
 • rzeczy do spania (piżama, koc albo karimata)

Forum Mjakmama24.pl: zobacz najciekawsze dyskusje

Ważne formalności na izbie przyjęć

Zgłaszając się z dzieckiem na izbę przyjęć, musisz mieć:

 • skierowanie do szpitala,
 • dokumentację medyczną związaną z chorobą,
 • książeczkę zdrowia dziecka,
 • dokument uprawniający do bezpłatnego leczenia (np. legitymację ubezpieczeniową),
 • dokument zawierający PESEL dziecka (a jeśli jeszcze nie ma, dokument z twoim numerem PESEL),
 • leki, które dziecko przyjmuje i które trzeba mu podawać regularnie,
 • swój dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości (paszport).

Na izbie przyjęć będziesz musiała podpisać zgodę na przyjęcie dziecka i pobyt w szpitalu, a także na leczenie i badania diagnostyczne (jak pobranie krwi do badań, podawanie leków itp). Badania bardziej inwazyjne czy zabiegi diagnostyczne i lecznicze o podwyższonym ryzyku (np. operacja) wymagają dodatkowej, także pisemnej zgody. Jeśli szpital ma w nazwie słowo „kliniczny”, oznacza to, że szkolą się w nim przyszli lekarze. Nie zdziw się więc, jeśli dostaniesz do podpisania dokument, w którym będziesz mogła się zgodzić (bądź nie) na badanie twojego dziecka przez osoby inne niż lekarz prowadzący (np. studenci).

Dziecko bez mamy na szpitalnej sali

Pobyt w szpitalu jest dla dziecka przykrym przeżyciem. Kojarzy mu się z bólem, czymś nieznanym, a jeśli w dodatku nikt z bliskich nie może z nim zostać – również z rozłąką i samotnością, co zwłaszcza małe dzieci traktują jako karę. Ważne więc, by zminimalizować te przykre odczucia. Jeśli nie możesz nocować z dzieckiem:

 • W dniu przyjęcia do szpitala pozostań z malcem jak najdłużej, przynajmniej dopóki nie zapozna się z personelem i nie oswoi z nowym miejscem.
 • Nie odchodź z oddziału dziecięcego bez pożegnania się z dzieckiem i wyjaśnienia, kiedy przyjdziesz następny raz (małe dzieci mogą odebrać to jako porzucenie).
 • Odwiedzaj je codziennie.
 • Ze starszym dzieckiem można utrzymywać zazwyczaj kontakt telefoniczny – na większości oddziałów są aparaty, niektóre szpitale pozwalają również, by dzieci miały przy sobie komórki.
 • Zadbaj o to, by dziecko miało przy sobie przytulankę, z którą czuje się bezpiecznie.
 • Nie przenoś na dziecko swoich lęków i obaw o jego stan zdrowia. Nie płacz przy nim, nie rozmawiaj też przy dziecku z lekarzem.
 • Nie strasz go („Jak się nie uspokoisz, to dostaniesz zastrzyk”). Dzieci wówczas bardziej przeżywają pobyt w szpitalu i zaczynają bać się pielęgniarek czy lekarzy.
 • Starszemu dziecku wyjaśnij, jakie czekają go badania i zabiegi.
 • Nie krytykuj personelu ani wyposażenia szpitala przy dziecku, bo w ten sposób łatwo sprawić, że będzie się czuło niepewnie.

Przeczytaj również: Dieta chorego dziecka

Powrót do domu ze szpitala

Procedury obowiązują nie tylko podczas przyjęcia dziecka do szpitala, ale również przy wypisie. W wielu szpitalach formalności należy dokonać do konkretnej godziny. Zanim zabierzesz dziecko, dowiedz się, czy ma mieć specjalną dietę, czy wymaga podawania leków, a jeśli tak, to w jakich dawkach itp. Przy wypisie dostaniesz kartę informacyjną o leczeniu szpitalnym (trzeba ją zachować). Należy ją dokładnie przeczytać w obecności lekarza i w razie wątpliwości wyjaśnić je. Upewnij się, że masz numer telefonu do szpitala (na wypadek gdyby pojawiła się konieczność pilnego kontaktu z lekarzem). Nie zapewniaj też dziecka, że już nigdy nie wróci do szpitala – nie masz przecież takiej pewności.

Rozwiąż test i sprawdź kim jest dla Ciebie dziecko?

miesięcznik Zdrowie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza