Dziecko w szpitalu - jak wygląda pobyt na oddziale w czasie pandemii?

2022-01-24 8:58

Pobyt w szpitalu to dla rodziców ogromny stres. Czasem to tylko kwestia wykonania badań, ale niekiedy - konieczność przeprowadzenia zabiegu czy operacji. Jak wspólnie przetrwać ten trudny czas zwłaszcza teraz, w czasie pandemii?

Dziecko w szpitalu
Autor: Getty images Jak wygląda pobyt na oddziale w czasie pandemii?

Pobyt dziecka w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie. Niekiedy narażone jest na ból, nieprzyjemne badania oraz rozłąkę z mamą. Jak sprawić, aby dla chorego dziecka w szpitalu te dni okazały się jak najmniej przykre?

Spis treści

  1. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?
  2. Czy rodzic może przebywać z dzieckiem na oddziale?
  3. Jak wygląda szpitalne życie?
  4. Co spakować do szpitala?
  5. Ważne formalności na izbie przyjęć
  6. Jak zmniejszyć strach dziecka z powodu pobytu w szpitalu?
  7. Powrót do domu ze szpitala
Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Niekiedy sprawa jest jasna od dawna – Dziecko będzie musiało iść do szpitala na planowany zabieg (np. wycięcie migdałków). Wtedy można przygotować psychicznie i siebie, i dziecko.

Czasem jednak ta wiadomość spada jak grom z jasnego nieba. Wówczas brakuje wprawdzie czasu na przygotowania, ale przydaje się wiedza, jak postępować na izbie przyjęć i co robić, żeby dziecko czuło się w szpitalu niemal tak samo bezpiecznie jak w domu.

Kilkulatek jest już na tyle duży, że rozumie, co się wokół niego dzieje, trzeba z nim porozmawiać na temat pobytu w szpitalu. Kilka dni wcześniej należy go uprzedzić, wyjaśniając, gdzie będzie i co się z nim będzie działo.

Lęk przed szpitalem można pomóc przezwyciężyć dziecku, bawiąc się z nim w lekarza bądź czytając książeczki, których bohaterowie muszą być w szpitalu. Zapewnij dziecko, że ktoś z rodziny – ty, tata, babcia – będzie przy nim w szpitalu.

Dzień przed planowanym terminem przyjęcia spakujcie się. Większość szpitali pozwala, by malec miał na sali swoje zabawki lub ukochane przytulanki, a w ciągu dnia był ubrany w domowe ubranka – warto się jednak upewnić, jakie zwyczaje panują w placówce, do której się wybieracie, i co można ze sobą zabrać.

Pamiętaj! Jeśli zabieg jest planowany, wybór szpitala należy do ciebie (pamiętaj: nie ma rejonizacji!). Wówczas warto poszukać takiego, o którym znajomi czy pediatra ma dobre zdanie. Dobrym źródłem informacji są fora internetowe dla rodziców. Problem w tym, że na miejsce w sprawdzonych, renomowanych placówkach długo się czeka.

Czytaj również: Wyrostek robaczkowy u dziecka - objawy i leczenie zapalenia

Uwaga wcześniak! Specjaliści doradzają rodzicom, jak postępować w czasie epidemii

Czy rodzic może przebywać z dzieckiem na oddziale?

Zgodnie z ustawą z 2008 r. o prawach pacjenta (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1127 z późn. zm.) chory ma prawo do obecności bliskiej osoby w casie pobytu w szpitalu. Art. 34 tej ustawy mówi o tym, że dziecko będące pacjentem ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, czyli pobytu rodzica w szpitalu przez całą dobę.

Warto dodać, że obecność rodzica na oddziale nie może wiązać się z żadnymi opłatami. Oznacza to, ze nie wolno pobierać opłat za to, że rodzic zajmuje krzesło stojące przy łóżku dziecka. W niektórych szpitalach istnieje możliwość wykupienia łóżka polowego dla rodzica lub posiłku (informacje można uzyskać od pielęgniarki oddziałowej), w innych są one dostępne bezpłatnie.

Przepisy o prawie do przebywania z dzieckiem zostały skutecznie wprowadzone we wszystkich szpitalach dziecięcych w Polsce, niestety pandemia zaburzyła ten porządek. Z obawy o ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, wiele szpitali wprowadziło zakaz lub ograniczenia w przebywaniu rodziców na oddziałach pediatrycznych.

Dyrektorzy powoływali się na znajdujący się w tej samej ustawie artykuł mówiący o tym, że istnieje możliwość ograniczenia wizyt oraz odmowy obecności osoby bliskiej podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

Ze względu na liczne skargi, do sprawy odniósł się Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Dziecka, którzy uznali, że pandemia koronawirusa nie może być pretekstem do naruszania tego prawa. Ne zgodzili się oni również na to, aby z powodu pandemii ograniczano porody rodzinne i separowano nowo narodzone dzieci od matek.

Warto wiedzieć

Może się zdarzyć, że w okresie pandemii przed planowanym przyjęciem do szpitala zostaniesz poproszona o wykonanie testu na COVID. W wielu szpitalach z powody pandemii istnieje też ograniczenie w liczbie opiekunów, którzy mogą przebywać na oddziale - jeden rodzic do jednego dziecka. Często nie jest możliwe opuszczenie szpitala, dlatego bądź przygotowana na to (weź dla siebie ubrania, przybory o mycia itd).

Jak wygląda szpitalne życie?

Każdy oddział ma swoją specyfikę i odrębne zwyczaje, dlatego warto zapoznać się z regulaminem dla pacjentów – powinien wisieć na tablicy informacyjnej. Rodzice, którzy przebywają z dzieckiem, muszą być całkowicie zdrowi i są często zobowiązani do noszenia ochraniaczy na buty i fartuchów ochronnych.

Możesz również zostać poproszona o opuszczenie sali podczas obchodów czy wizyt lekarskich oraz niektórych zabiegów.

Na wielu oddziałach (z uwagi na przepisy BHP) rodzicom nie wolno korzystać z rzeczy używanych przez dziecko (np. kubka czy ręcznika), nie mogą samodzielnie przygotowywać mu posiłków czy używać oddziałowej kuchenki. Warto jednak pamiętać, że na oddziale dziecięcym jesteś w konkretnym celu: by zapewnić dziecku bezpieczeństwo psychiczne i stworzyć namiastkę domowej atmosfery.

Staraj się więc poświęcać czas i uwagę maluchowi, czytając mu, nosząc na rękach czy bawiąc się z nim, tak by nie przeszkadzać innym małym pacjentom i współpracować z pielęgniarką w zakresie pielęgnacji dziecka (zabiegach higienicznych, uspokajaniu, karmieniu).

Nawet jeśli jesteś przygnębiona czy zmęczona, zachowaj przytomność umysłu. Uważaj, wnosząc do sali kubek z gorącą kawą (ktoś cię może potrącić), a jeśli dziecko używa smoczka, dokładnie go myj (ze względu na możliwość zakażenia szpitalnymi bakteriami).

I nie zapominaj o sobie. Musisz mieć czas, żeby w spokoju wziąć prysznic czy zjeść ciepły posiłek. Jeśli jest to możliwe, wymieniaj się opieką z mężem czy babcią. Wato jednak pamiętać, że w okresie pandemii, często rodzice nie mogą wychodzić ze szpitala do domu czy zamieniać się z innymi opiekunami.

Co spakować do szpitala?

Dla dziecka:

  • artykuły higieniczne (pieluszki, jeśli jeszcze potrzebuje, kosmetyki i przybory toaletowe)
  • ręcznik, piżamy, koc, kilka zmian ubrań
  • lekarstwa, które przyjmuje, ew. maść znieczulającą Emla (może być potrzebna podczas zabiegów, np. pobierania krwi, a nie w każdym szpitalu jest)
  • akcesoria do karmienia, jeśli dziecko jest karmione butelką, smoczki, jeśli ich potrzebuje
  • ulubione zabawki, książeczki, kolorowanki

Dla siebie:

  • obuwie na zmianę, kosmetyki, ręcznik, szczotkę do włosów, ubrania
  • papier toaletowy, chusteczki do dezynfekcji rąk
  • telefon z ładowarką lub kartę do aparatu
  • kubek, sztućce, monety do aparatu z napojami, ew. prowiant
  • rzeczy do spania (piżama, koc albo karimata)

Ważne formalności na izbie przyjęć

Zgłaszając się z dzieckiem na izbę przyjęć, musisz mieć:

  • skierowanie do szpitala,
  • dokumentację medyczną związaną z chorobą,
  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • dokument uprawniający do bezpłatnego leczenia (np. legitymację ubezpieczeniową),
  • dokument zawierający PESEL dziecka (a jeśli jeszcze nie ma, dokument z twoim numerem PESEL),
  • leki, które dziecko przyjmuje i które trzeba mu podawać regularnie,
  • swój dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości (paszport).

Na izbie przyjęć będziesz musiała podpisać zgodę na przyjęcie dziecka i pobyt w szpitalu, a także na leczenie i badania diagnostyczne (jak pobranie krwi do badań, podawanie leków itp). Badania bardziej inwazyjne czy zabiegi diagnostyczne i lecznicze o podwyższonym ryzyku (np. operacja) wymagają dodatkowej, także pisemnej zgody.

Jeśli szpital ma w nazwie słowo „kliniczny”, oznacza to, że szkolą się w nim przyszli lekarze. Nie zdziw się więc, jeśli dostaniesz do podpisania dokument, w którym będziesz mogła się zgodzić (bądź nie) na badanie twojego dziecka przez osoby inne niż lekarz prowadzący (np. studenci).

Jak zmniejszyć strach dziecka z powodu pobytu w szpitalu?

  • Zadbaj o to, by dziecko miało przy sobie przytulankę, z którą czuje się bezpiecznie.
  • Nie przenoś na dziecko swoich lęków i obaw o jego stan zdrowia. Nie płacz przy nim, nie rozmawiaj też przy dziecku z lekarzem.
  • Nie strasz go („Jak się nie uspokoisz, to dostaniesz zastrzyk”). Dzieci wówczas bardziej przeżywają pobyt w szpitalu i zaczynają bać się pielęgniarek czy lekarzy.
  • Starszemu dziecku wyjaśnij, jakie czekają go badania i zabiegi.
  • Nie krytykuj personelu ani wyposażenia szpitala przy dziecku, bo w ten sposób łatwo sprawić, że będzie się czuło niepewnie.

Przeczytaj również: Jak dbać o chore dziecko? Opieka nad niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, biegunką

Operacja plastyczna uszu u dziecka - ile kosztuje, czy jest bezpieczna [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Powrót do domu ze szpitala

Procedury obowiązują nie tylko podczas przyjęcia dziecka do szpitala, ale również przy wypisie. W wielu szpitalach formalności należy dokonać do konkretnej godziny. Zanim zabierzesz dziecko, dowiedz się, czy ma mieć specjalną dietę, czy wymaga podawania leków, a jeśli tak, to w jakich dawkach itp.

Przy wypisie dostaniesz kartę informacyjną o leczeniu szpitalnym (trzeba ją zachować). Należy ją dokładnie przeczytać w obecności lekarza i w razie wątpliwości wyjaśnić je. Upewnij się, że masz numer telefonu do szpitala (na wypadek gdyby pojawiła się konieczność pilnego kontaktu z lekarzem). Nie zapewniaj też dziecka, że już nigdy nie wróci do szpitala – nie masz przecież takiej pewności.

miesięcznik Zdrowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza