Chore dziecko. Pobyt dziecka w szpitalu

2013-08-13 11:23 Katarzyna Hubicz

Chore dziecko to dla rodziców ogromny stres. Czasem potrzebna zrobić dziecku tylko specjalistyczne badania, a niekiedy musi zostać w szpitalu na dłużej ze względu na zabieg czy operację. Pobyt dziecka w szpitalu to ciężkie przeżycie dla dziecka i jego rodziców. Chore dziecko wymaga wtedy szczególnej opieki swoich opiekunów. Jak wspólnie przetrwać ten trudny czas?

Pobyt dziecka w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie. Niekiedy narażone jest na ból, nieprzyjemne badania oraz rozłąkę z mamą. Jak sprawić, aby dla chorego dziecka w szpitalu te dni okazały się jak najmniej przykre?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Czy rodzic może przebywać z dzieckiem na oddziale?

Jeśli lekarz prowadzący wyrazi zgodę, opiekun dziecka w szpitalu może być przyjęty na oddział wraz z nim (zależy to od dostępności tzw. miejsc hotelowych szpitala). Procedura ta również odbywa się na izbie przyjęć, a szpital pobiera opłaty za każdy dzień pobytu rodzica (stawki zależą od placówki). W niektórych szpitalach rodzice nie są przyjmowani na oddział, lecz mogą na nim przebywać z dzieckiem przez cały czas. Warto jednak wiedzieć, że wiele placówek pobiera opłaty nawet za to, że rodzic zajmuje krzesło stojące przy łóżku. W większości szpitali rodzice mogą także wykupić dla siebie posiłki (informacje można uzyskać od pielęgniarki oddziałowej) bądź korzystać z przyszpitalnego bufetu.

Niekiedy sprawa jest jasna od dawna – dziecko będzie musiało iść do szpitala na planowany zabieg (np. wycięcie migdałków). Wtedy można przygotować psychicznie i siebie, i dziecko. Czasem jednak ta wiadomość spada jak grom z jasnego nieba. Wówczas brakuje wprawdzie czasu na przygotowania, ale przydaje się wiedza, jak postępować na izbie przyjęć i co robić, żeby dziecko czuło się w szpitalu niemal tak samo bezpiecznie jak w domu.

Jeśli zabieg jest planowany, wybór szpitala należy do ciebie (pamiętaj: nie ma rejonizacji!). Wówczas warto poszukać takiego, o którym znajomi czy pediatra ma dobre zdanie. Dobrym źródłem informacji są fora internetowe dla rodziców. Problem w tym, że na miejsce w sprawdzonych, renomowanych placówkach długo się czeka.

Ważne jest dobre nastawienie

Kilkulatek jest już na tyle duży, że rozumie, co się wokół niego dzieje, trzeba z nim porozmawiać na temat pobytu w szpitalu. Kilka dni wcześniej należy go uprzedzić, wyjaśniając, gdzie będzie i co się z nim będzie działo. Lęk przed szpitalem można pomóc przezwyciężyć dziecku, bawiąc się z nim w lekarza bądź czytając książeczki, których bohaterowie muszą być w szpitalu. Zapewnij dziecko, że ktoś z rodziny – ty, tata, babcia – będzie przy nim w szpitalu. W niektórych placówkach możliwe jest również wcześniejsze odwiedzenie oddziału i poznanie personelu (termin wizyty należy uzgodnić z pielęgniarką oddziałową). Dzień przed planowanym terminem przyjęcia spakujcie się. Większość szpitali pozwala, by malec miał na sali swoje zabawki lub ukochane przytulanki, a w ciągu dnia był ubrany w domowe ubranka – warto się jednak upewnić, jakie zwyczaje panują w placówce, do której się wybieracie, i co można ze sobą zabrać.

Przeczytaj również: Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Pobyt dziecka w szpitalu

Pobyt w szpitalu to dla dziecka ogromny stres. Warto wiedzieć w jaki sposób rozmawiać o tym ze swoją pociechą, by przygotować je na to doświadczenie. Również rodzice powinni wiedzieć co można przynieść do szpitala i w jaki sposób zachowywać się na oddziale pediatrycznym. Zapytaliśmy o to eksperta.

Szpitalne życie dziecka

Każdy oddział ma swoją specyfikę i odrębne zwyczaje, dlatego warto zapoznać się z regulaminem dla pacjentów – powinien wisieć na tablicy informacyjnej. Rodzice, którzy przebywają z dzieckiem, muszą być całkowicie zdrowi i są często zobowiązani do noszenia ochraniaczy na buty i fartuchów ochronnych. Możesz również zostać poproszona o opuszczenie sali podczas obchodów czy wizyt lekarskich oraz niektórych zabiegów.

Na wielu oddziałach (z uwagi na przepisy BHP) rodzicom nie wolno korzystać z rzeczy używanych przez dziecko (np. kubka czy ręcznika), nie mogą samodzielnie przygotowywać mu posiłków czy używać oddziałowej kuchenki.  Warto jednak pamiętać, że na oddziale dziecięcym jesteś w konkretnym celu: by zapewnić dziecku bezpieczeństwo psychiczne i stworzyć namiastkę domowej atmosfery. Staraj się więc poświęcać czas i uwagę maluchowi, czytając mu, nosząc na rękach czy bawiąc się z nim, tak by nie przeszkadzać innym małym pacjentom i współpracować z pielęgniarką w zakresie pielęgnacji dziecka (zabiegach higienicznych, uspokajaniu, karmieniu).

Nawet jeśli jesteś przygnębiona czy zmęczona, zachowaj przytomność umysłu. Uważaj, wnosząc do sali kubek z gorącą kawą (ktoś cię może potrącić), a jeśli dziecko używa smoczka, dokładnie go myj (ze względu na możliwość zakażenia szpitalnymi bakteriami). I nie zapominaj o sobie. Musisz mieć czas, żeby w spokoju wziąć prysznic czy zjeść ciepły posiłek. Jeśli jest to możliwe, wymieniaj się opieką z mężem czy babcią.

Co spakować do szpitala?

Dla dziecka:

 • artykuły higieniczne (pieluszki, jeśli jeszcze potrzebuje, kosmetyki i przybory toaletowe)
 • ręcznik, piżamy, koc, kilka zmian ubrań
 • lekarstwa, które przyjmuje, ew. maść znieczulającą Emla (może być potrzebna podczas zabiegów, np. pobierania krwi, a nie w każdym szpitalu jest)
 • akcesoria do karmienia, jeśli dziecko jest karmione butelką, smoczki, jeśli ich potrzebuje
 • ulubione zabawki, książeczki, kolorowanki

Dla siebie:

 • obuwie na zmianę, kosmetyki, ręcznik, szczotkę do włosów, ubrania
 • papier toaletowy, chusteczki do dezynfekcji rąk
 • telefon z ładowarką lub kartę do aparatu
 • kubek, sztućce, monety do aparatu z napojami, ew. prowiant
 • rzeczy do spania (piżama, koc albo karimata)

Forum Mjakmama24.pl: zobacz najciekawsze dyskusje

Ważne formalności na izbie przyjęć

Zgłaszając się z dzieckiem na izbę przyjęć, musisz mieć:

 • skierowanie do szpitala,
 • dokumentację medyczną związaną z chorobą,
 • książeczkę zdrowia dziecka,
 • dokument uprawniający do bezpłatnego leczenia (np. legitymację ubezpieczeniową),
 • dokument zawierający PESEL dziecka (a jeśli jeszcze nie ma, dokument z twoim numerem PESEL),
 • leki, które dziecko przyjmuje i które trzeba mu podawać regularnie,
 • swój dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości (paszport).

Na izbie przyjęć będziesz musiała podpisać zgodę na przyjęcie dziecka i pobyt w szpitalu, a także na leczenie i badania diagnostyczne (jak pobranie krwi do badań, podawanie leków itp). Badania bardziej inwazyjne czy zabiegi diagnostyczne i lecznicze o podwyższonym ryzyku (np. operacja) wymagają dodatkowej, także pisemnej zgody. Jeśli szpital ma w nazwie słowo „kliniczny”, oznacza to, że szkolą się w nim przyszli lekarze. Nie zdziw się więc, jeśli dostaniesz do podpisania dokument, w którym będziesz mogła się zgodzić (bądź nie) na badanie twojego dziecka przez osoby inne niż lekarz prowadzący (np. studenci).

Dziecko bez mamy na szpitalnej sali

Pobyt w szpitalu jest dla dziecka przykrym przeżyciem. Kojarzy mu się z bólem, czymś nieznanym, a jeśli w dodatku nikt z bliskich nie może z nim zostać – również z rozłąką i samotnością, co zwłaszcza małe dzieci traktują jako karę. Ważne więc, by zminimalizować te przykre odczucia. Jeśli nie możesz nocować z dzieckiem:

 • W dniu przyjęcia do szpitala pozostań z malcem jak najdłużej, przynajmniej dopóki nie zapozna się z personelem i nie oswoi z nowym miejscem.
 • Nie odchodź z oddziału dziecięcego bez pożegnania się z dzieckiem i wyjaśnienia, kiedy przyjdziesz następny raz (małe dzieci mogą odebrać to jako porzucenie).
 • Odwiedzaj je codziennie.
 • Ze starszym dzieckiem można utrzymywać zazwyczaj kontakt telefoniczny – na większości oddziałów są aparaty, niektóre szpitale pozwalają również, by dzieci miały przy sobie komórki.
 • Zadbaj o to, by dziecko miało przy sobie przytulankę, z którą czuje się bezpiecznie.
 • Nie przenoś na dziecko swoich lęków i obaw o jego stan zdrowia. Nie płacz przy nim, nie rozmawiaj też przy dziecku z lekarzem.
 • Nie strasz go („Jak się nie uspokoisz, to dostaniesz zastrzyk”). Dzieci wówczas bardziej przeżywają pobyt w szpitalu i zaczynają bać się pielęgniarek czy lekarzy.
 • Starszemu dziecku wyjaśnij, jakie czekają go badania i zabiegi.
 • Nie krytykuj personelu ani wyposażenia szpitala przy dziecku, bo w ten sposób łatwo sprawić, że będzie się czuło niepewnie.

Przeczytaj również: Dieta chorego dziecka

Powrót do domu ze szpitala

Procedury obowiązują nie tylko podczas przyjęcia dziecka do szpitala, ale również przy wypisie. W wielu szpitalach formalności należy dokonać do konkretnej godziny. Zanim zabierzesz dziecko, dowiedz się, czy ma mieć specjalną dietę, czy wymaga podawania leków, a jeśli tak, to w jakich dawkach itp. Przy wypisie dostaniesz kartę informacyjną o leczeniu szpitalnym (trzeba ją zachować). Należy ją dokładnie przeczytać w obecności lekarza i w razie wątpliwości wyjaśnić je. Upewnij się, że masz numer telefonu do szpitala (na wypadek gdyby pojawiła się konieczność pilnego kontaktu z lekarzem). Nie zapewniaj też dziecka, że już nigdy nie wróci do szpitala – nie masz przecież takiej pewności.

Rozwiąż test i sprawdź kim jest dla Ciebie dziecko?

miesięcznik Zdrowie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE