Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?

2021-10-11 14:23

Termin porodu z USG wyliczany jest na podstawie pomiarów dziecka, które dokonuje się w trakcie badania ultrasonograficznego. Termin porodu można obliczyć różnymi metodami, a poszczególne daty mogą się znacząco od siebie różnić. Co jest dokładniejsze: obliczanie terminu porodu według miesiączki czy według USG?

termin porodu z usg
Autor: Getty images Istnieje wiele różnych metod wyznaczania terminu porodu - jedną z nich są pomiary dziecka podczas USG.

Termin porodu z USG często różni się od terminu wyliczanego na podstawie daty ostatniej miesiączki. To problem, ponieważ każda kobieta chce wiedzieć, kiedy dokładnie, po długich dziewięciu miesiącach ciąży przyjdzie na świat wyczekiwane przez matkę dziecko.

Jak najbliższe określenie terminu porodu pozwala jej do niego odpowiednio się przygotować. Która metoda obliczania daty porodu jest dokładniejsza: według miesiączki czy według USG?

Spis treści:

    1. Metody wyznaczania terminu porodu
    2. Termin porodu z miesiączki – dlaczego nie jest prawdziwy?
    3. Termin porodu z USG – jak się go wyznacza?
    4. Termin porodu z USG – im wcześniej, tym lepiej
    5. Jak najdokładniej wyznaczyć termin porodu?
Obliczanie terminu porodu: reguła Naegelego

Metody wyznaczania terminu porodu

Istnieje wiele różnych metod wyznaczania terminu porodu – wykorzystywać do tego celu można moment odczuwania przez matkę pierwszych ruchów płodu (pierwiastki zazwyczaj odczuwać je ok. 19-20. tygodnia ciąży, wieloródki około 17-18. tygodnia ciąży), jak i ustalanie wysokości dna macicy (im bardziej zaawansowana ciąża, tym znajduje się ono wyżej).

Najczęściej jednak przy szacowaniu terminu porodu bazuje się na dacie ostatniej miesiączki i wyniku badania USG.

Czytaj:

Termin porodu: Jak obliczyć termin porodu?

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Termin porodu z miesiączki – dlaczego nie jest prawdziwy?

Metoda opierająca się dacie miesiączki, to tzw. reguła Naegelego, w której do oszacowania momentu przyjścia dziecka na świat wykorzystuje się wzór:*termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 12 miesięcy + 7 dni.

Bazując na regule Naegelego, jak najbardziej można z dużym prawdopodobieństwem ustalić termin porodu pacjentki, jest jednak jedno ale: otóż reguła ta daje odpowiedź na pytanie o termin porodu u tych pacjentek, które miesiączkują regularnie i które mają cykle trwające 28 dni.

Wtedy, gdy cykle są u pacjentki dłuższe, termin porodu według reguły Naegelego będzie przypadał szybciej niż w rzeczywistości, wtedy zaś, gdy trwają one krócej niż 28 dni, termin porodu wyznaczony zgodnie z powyższą regułą będzie późniejszy niż faktyczny termin narodzin dziecka pacjentki.

Reguła nie sprawdza się do końca również i wtedy, kiedy pacjentka miesiączkuje bardzo nieregularnie. Dlatego wyznaczanie terminu porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki z całą pewnością doskonałe nie jest.

Za dokładniejszą metodę wyznaczania momentu, w którym dziecko przyjdzie na świat, uznaje się wyznaczanie terminu porodu na podstawie badania ultrasonograficznego.

Czytaj: 1 tydzień ciąży - jak określa się wiek ciąży i skąd się bierze brak objawów?

Termin porodu z USG – jak się go wyznacza?

USG uznaje się zasadniczo za najbardziej wiarygodną metodę określania wieku ciążowego oraz terminu porodu. Aby rzeczywiście możliwe było wysunięcie takowych przypuszczeń, dokonuje się podczas badania ultrasonograficznego różnych pomiarów u płodu – za najistotniejszy uznawany jest CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniową.

Tak naprawdę jest ona tym bardziej wiarygodna, im wcześniej zostanie zmierzona – sugeruje się, że najistotniejsze są jej pomiary przeprowadzone przed 10. tygodniem ciąży.

CRL można jednak oznaczać tylko do pewnego momentu ciąży – w bardziej zaawansowanych ciążach znaczenie zaczynają mieć całkowicie inne parametry, takie jak dwuciemieniowy wymiar główki płodu (w skrócie BPD), poprzeczny wymiar móżdżku płodu (skrót TCD) czy długość kości udowej (skrót FL).

Rozbieżności pomiędzy terminem porodu wyznaczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki i terminem porodu wynikającym z wyników badania USG są bardzo częste. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, za bardziej prawdopodobny uznaje się przypuszczalny termin narodzin dziecka oszacowany na podstawie badania ultrasonograficznego.

Czytaj: USG genetyczne: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Termin porodu z USG – im wcześniej, tym lepiej

Chociaż rzeczywiście wyznaczanie terminu porodu na podstawie USG jest najdokładniejszym umożliwiającym to sposobem, tak i tutaj pojawiają się pewne ograniczenia i trudności.

Dokładny czas narodzin dziecka może wskazać głównie USG wykonane we wczesnej ciąży, w I trymestrze.

Im później przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne, tym większe jest ryzyko tego, że wyliczenia nie będą dokładne – związane to jest z tym, że w II trymestrze i III trymestrze ciąży różne płody rozwijają się w różnym tempie.

Warto wiedzieć

Według dostępnych statystyk jedynie 5 na 100 dzieci rodzi się w terminie, a pozostałe rodzą się pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży i jest to stan całkowicie naturalny.

Jak najdokładniej wyznaczyć termin porodu?

Jednego, idealnego sposobu pozwalającego obliczyć datę narodzin dziecka, najzwyczajniej w świecie nie ma – nie da się tego przewidzieć ze stuprocentową pewnością przy wykorzystaniu jakiejkolwiek z dostępnych metod.

Towarzystwa ginekologiczne podkreślają, że najlepiej jest kierować się przy ustalaniu terminu porodu wynikiem badania USG.

Czy więc wyznaczanie czasu narodzin dziecka z wykorzystaniem daty ostatniej miesiączki jest pozbawione sensu? Wręcz przeciwnie – zazwyczaj wyjątkowo cenne jest bowiem dokonanie porównania pomiędzy przewidywanym czasem narodzin na podstawie USG z czasem narodzin szacowanym na bazie daty ostatniej miesiączki.

Może to bowiem – szczególnie w późniejszych etapach ciąży – informować o różnych patologiach ciążowych. Między innym może dochodzić wtedy do sytuacji, w której według badania ultrasonograficznego wiek dziecka będzie bardziej zaawansowany niż szacowany na podstawie daty ostatniej miesiączki – wtedy, gdy dziecko jest większe niż teoretycznie być powinno, wskazywać to może m.in. na cukrzycę ciążową.

Można więc powiedzieć, że najlepiej jest wyznaczać termin porodu zarówno na podstawie USG, jak i daty ostatniej miesiączki. Tak naprawdę wszystkie wymienione metody pozwalają postawić jedynie przypuszczenie daty narodzin.

Przyszłym mamom pozostaje więc jedynie oczekiwać dnia, w którym wreszcie ujrzą swojego wyczekiwanego maluszka na świecie – o tym jednak, kiedy dokładnie to nadejdzie, nie sposób się po prostu dowiedzieć.

Czytaj: Kiedy urodzę? Jak obliczyć termin porodu? Podpowiadamy sprawdzone sposoby

Sprawdź, co wiesz o porodzie?

Pytanie 1 z 25
Poród indukowany to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza