Co naprawdę trzeba wziąć do szpitala do porodu?

2014-04-11 14:57 Agnieszka Roszkowska
Torba do szpitala
Autor: thinkstockphotos.com

W internecie znajdziesz dziesiątki list rzeczy, które trzeba wziąć do porodu, a mimo to pracownicy szpitali twierdzą, że mało jest pacjentek spakowanych właściwie. Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować torbę do szpitala i jakie dokumenty są niezbędne do porodu!

Spakowanie torby, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, to jedno z twoich najważniejszych zadań przed porodem. Trzeba to zrobić 4–5 tygodni przed terminem porodu, a później tylko uzupełnić torbę do szpitala w rzeczy używane przez ciebie do końca (szlafrok, kapcie, przybory toaletowe itp.).

Przyszłe mamy często mają problem z tym, co dokładnie powinno znaleźć się w torbie do szpitala i szukają informacji na różnych forach internetowych. Czytając niektóre z tych list krążących w sieci, można dojść do wniosku, że do szpitala trzeba zabrać pół domu. To oczywiście nieprawda, dlatego pomożemy ci spakować się prawidłowo.

Spis treści:

  1. Torba czy walizka?
  2. Jak zapakować rzeczy do szpitala?
  3. Stwórz swoją listę rzeczy niezbędnych do porodu
  4. Niezbędne minimum w torbie do szpitala
  5. Co jeszcze warto zabrać do szpitala?
  6. Czego nie musisz zabierać do szpitala?
  7. Komplet dokumentów do porodu

Sprawdź również: Kalendarz ciąży - jak rozwija się dziecko?

Posłuchaj co to znaczy poród naturalny. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Torba czy walizka?

Generalnie w szpitalach warto przestrzegać zasady obowiązującej w samolocie: dozwolona jest jedna sztuka bagażu o wymiarach walizki pokładowej (suma trzech wymiarów - wysokość, długość, głębokość - nie może przekraczać 115–118 cm).

Warto wiedzieć, że jeżeli twoja walizka czy torba będzie za duża, możesz zostać poproszona na izbie przyjęć o pozostawienie jej w depozycie – na blok porodowy będziesz mogła zabrać wyłącznie rzeczy niezbędne.

Kwestia: torba czy walizka wydaje się mało ważna, ale warto wiedzieć, że szpitale zwykle preferują torby, bo nie są one sztywne i łatwiej zmieniają objętość.

Po rozpakowaniu torby – choćby częściowym – łatwiej ją zmieścić w szpitalnej sali. Oczywiście, jeśli masz opłaconą salę jednoosobową, nie musisz się tym przejmować. Ale zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem, a więc: jeśli walizka, to nieduża, poręczna, na kółkach – żeby nie sprawiała kłopotów.

Czytaj:

Opieka OKOŁOPORODOWA. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

Okresy porodu: od pierwszej do ostatniej fazy porodu

Jak zapakować rzeczy do szpitala?

Pakując rzeczy do torby czy walizki, trzymaj się zasady, aby wkładać je w kolejności odwrotnej do spodziewanej konieczności użycia. A więc najpierw – na dno torby do szpitala – spakuj rzeczy dla dziecka, bo one będą potrzebne najpóźniej.

Następnie to, co ci się przyda po porodzie, potem przedmioty pomocne w czasie porodu, a na końcu koszule i klapki, w które przebierzesz się zaraz po przyjęciu do szpitala. Pod ręką musisz też mieć dokumenty do porodu, bo trzeba je pokazać na izbie przyjęć.

Czytaj też:

Krew pępowinowa - ważne pytania, które musisz zadać

im mniej, tym lepiej

Położne opowiadają, że zdarzają się pacjentki, które do porodu przyjeżdżają z... trzema walizkami, co nie tylko jest śmieszne, ale i im samym sprawia kłopot, bo nie dość, że trudno nosić taki bagaż i zmieścić go w szpitalnej sali, to często trudno też w nim szybko znaleźć to, co jest akurat potrzebne.

A zatem pamiętaj o złotej zasadzie: staraj się zabrać jak najmniej, czyli tylko rzeczy naprawdę potrzebne. Resztę przecież może ci dowieźć potem ktoś z rodziny – dziś oddziały położnicze są otwarte niemal bez ograniczeń.

Dobrze wiedzieć

Jeśli podjęłaś decyzję po pobraniu w czasie porodu krwi pępowinowej koniecznie zabierz ze sobą swój zestaw pobraniowy. Zestaw taki otrzymuje się po podpisaniu umowy, jest on oznakowany i przygotowany specjalnie dla waszego dziecka.

Zawiera wszystkie niezbędne elementy służące do pobrania krwi pępowinowej. Zestaw przekaż położnej, która będzie towarzyszyć wam podczas porodu.

Żelazny zestaw - przydatna lista
 • 2–3 butelki wody mineralnej (jeśli nie ma w szpitalu)
 • 2–3 wygodne koszule: jedna do porodu, pozostałe do karmienia (z rozcięciem)
 • na czas porodu (według uznania): olejki, sprzęt grający, okłady żelowe itp.
 • cienki szlafrok
 • klapki pod prysznic, ewentualnie kapcie
 • 3–4 pary majtek z czystej bawełny lub jednorazowych – ze specjalnej siateczki
 • podkłady higieniczne (takie superpodpaski)
 • przybory toaletowe: pasta i szczoteczka do zębów, szampon, żel pod prysznic, środek do higieny intymnej, szczotka do włosów
 • dwa ręczniki bawełniane (duży i mały)
 • ręcznik papierowy
 • 2–3 wygodne biustonosze do karmienia
 • wkładki laktacyjne
 • maść na brodawki
 • ubranka dla dziecka: 2 czapeczki, 3 pary śpioszków plus 3 kaftaniki różnej grubości: cienkie i grubsze (albo 3 sztuki body z długimi rękawkami), 1–2 pary skarpetek, kocyk lub rożek, ręcznik, kilka pieluch tetrowych
 • jednorazowe pieluszki dla noworodków
 • kosmetyki dla dziecka: mydło niemowlęce, wilgotne chusteczki i krem ochronny do pupy

Stwórz swoją listę rzeczy niezbędnych do porodu

Prawda jest taka, że nie ma jednej uniwersalnej listy rzeczy, które musisz ze sobą zabrać. Aby zrobić własną indywidualną listę, która pomoże ci w pakowaniu, powinnaś wziąć pod uwagę dwie sprawy: co oferuje i czego wymaga konkretny, wybrany przez ciebie szpital oraz jakie są twoje własne przyzwyczajenia i upodobania.

Wszelkie gotowe spisy przedmiotów niezbędnych podczas pobytu w szpitalu traktuj wyłącznie orientacyjnie – modyfikując je w zależności do swojej sytuacji. Przede wszystkim dowiedz się, na co możesz liczyć w wybranym szpitalu.

Wiele szpitali ma przygotowane spisy rzeczy, które trzeba zabrać (zwykle są dostępne na stronie internetowej placówki). A jeśli twój szpital tego nie ma, powinnaś o pewne sprawy zapytać: czy oferują tam np. koszule do porodu, podkłady poporodowe, pieluszki i kosmetyki dla dziecka, ubranka niemowlęce (tak, w niektórych są!), czy można tam wypożyczyć laktator, czy są ogólnodostępne kuchnie dla pacjentek itp.

Kieruj się też własnymi upodobaniami. Jeśli od lat nie używasz mydła, tylko ulubionego i sprawdzonego żelu do higieny intymnej – nie pakuj szarego mydła, choć jest ono na niemal wszystkich dostępnych listach.

Jeśli nie wyobrażasz sobie chodzenia bez majtek z podkładem miedzy nogami, a zalecane majtki jednorazowe wydają ci się nieprzyjazne – weź kilka par bawełnianych.

Prawie wszędzie też przeczytasz, że trzeba wziąć szlafrok. Ale jeśli nie używasz go na co dzień, a sale w szpitalu mają osobne łazienki, to może nie musisz go brać, zwłaszcza gdy zajmuje sporo miejsca?

Zwykle zaleca się też zabranie kapci i klapek pod prysznic. Ale może wystarczą same klapki? Po dokładnym osuszeniu papierowym ręcznikiem mogą pełnić też rolę obuwia domowego przez dwa–trzy dni, bo tyle czasu spędzisz w szpitalu.

Czytaj:

Odejście czopa śluzowego: jak wygląda i kiedy następuje?

Niezbędne minimum w torbie do szpitala

Po tych ogólniejszych rozważaniach pora przejść do konkretów. A zatem: pewne rzeczy są rzeczywiście konieczne, a czy musisz je spakować, to zależy od tego, co możesz dostać w szpitalu. Do porodu powinnaś mieć na pewno: wygodną, krótką koszulę (może być szeroki T-shirt), kapcie lub klapki i wodę lub sok do picia. Przydadzą ci się ciepłe skarpety i ochronna pomadka do ust.

Po porodzie pójdziesz się umyć, zabierz wiec przybory toaletowe: mydło lub żel pod prysznic, środek do higieny intymnej, szampon i dwa ręczniki (najlepiej ciemne). Oczywiście musisz mieć również: chłonne podkłady higieniczne (zamiast zwykłych podpasek), 2–3 wygodne biustonosze do karmienia (najlepiej bawełniane) i tyle samo koszul do karmienia (muszą mieć długie rozcięcie z przodu – zwróć na to uwagę!). Warto wziąć też wkładki laktacyjne.

A czego potrzebuje dziecko? Nie tak wiele: jednorazowych pieluch, ubranek i podstawowych kosmetyków. Spakuj: dwie czapeczki, po kilka par śpioszków i kaftaników, kocyk, ręcznik, mydło niemowlęce, nawilżane chusteczki i krem do pupy.

Szpitale radzą jeszcze wziąć kilka pieluch tetrowych. Dla osoby towarzyszącej w porodzie trzeba zabrać wygodne buty i ubranie. Warto też mieć coś do przekąszenia, bo trudno przewidzieć, ile czasu będzie trwał poród.

Dla partnera: kanapki, dla ciebie: wafle ryżowe, herbatniki lub owoce. I na tym „lista obowiązkowa” w zasadzie się kończy.

Czytaj:

Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Objawy porodu: odejście wód płodowych. Czy jechać na porodówkę, gdy odejdą wody płodowe?

Co jeszcze warto zabrać do szpitala?

Dla własnego komfortu można ją oczywiście rozszerzyć, nie przekraczając jednak granic zdrowego rozsądku. Przede wszystkim warto wziąć to, co może ci pomóc podczas porodu.

A więc: urządzenie TENS (jeśli nim dysponujesz), sprzęt grający do słuchania muzyki czy olejki aromaterapeutyczne (plus kominek). Na pewno warto mieć telefon komórkowy z ładowarką, aby po porodzie nie stracić kontaktu ze światem.

Pomyśl też o swojej wygodzie po porodzie – przyda się wtedy jakiś środek przyspieszający gojenie się rany na kroczu (np. Tantum Rosa, Rivanol, żel z arniką) lub na brzuchu (np. Octenisept). Do osuszania krocza bardzo przydatny jest delikatny ręcznik papierowy lub suszarka do włosów.

Warto mieć: krem na poranione brodawki sutkowe, kółko do siedzenia (po nacięciu krocza) i poduszkę do karmienia. Tylko jak poduszkę i kółko zmieścić w bagażu? Może lepiej niech mąż je przywiezie po porodzie, jeśli będą potrzebne.

Do rzeczy, które mogą się przydać, ale trudno to z góry przewidzieć, należy również laktator. Niektóre kobiety w ogóle go nie używają, a inne z kolei bardzo go sobie chwalą, wiec decyzję musisz podjąć sama (zwykle 1–2 sztuki są na wyposażeniu oddziału).

Pamiętaj, że ruchome części laktatora trzeba sterylizować, a więc potrzebna będzie miska i wrzątek (dlatego warto wiedzieć, czy jest kącik kuchenny). Niektóre kobiety zabierają własny dzbanek elektryczny, ale to chyba przesada.

Podobnie jak obecne na wielu listach sztućce – trudno nam sobie wyobrazić, aby ktoś, kto ich nie ma, nie dostał posiłku (ale może mamy za mało wyobraźni?). Jeśli jednak np. masz swoją ulubioną herbatę i nie możesz się bez niej obyć ani jednego dnia, to weź kubek, herbatę i mały dzbanek. Albo przygotuj to w domu, by mąż przywiózł po porodzie.

Czytaj:

Przed porodem: 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Poród na stojąco - jakie ma zalety?

Czego nie musisz zabierać do szpitala?

Pewnych rzeczy nie ma sensu zabierać, np. akcesoriów do pielęgnacji paznokci i włosów dziecka, pasa poporodowego na brzuch czy silikonowych kapturków na brodawki (za pas lub kapturki można nawet dostać reprymendę od położnej).

Także termometr czy butelka ze smoczkiem nie muszą znaleźć się w twoim bagażu – tego typu sprzęty są w szpitalu i w razie potrzeby z nich skorzystasz. Zupełnie zbyteczne są zabawki czy karuzele nad łóżeczko – a i takie „kwiatki” można znaleźć w szpitalnym bagażu.

Czytaj: Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?

Komplet dokumentów do porodu

Dokumenty do porodu to szczególna – i bardzo ważna – kategoria „rzeczy niezbędnych”. Trzeba je pokazać zaraz po przyjeździe do szpitala, więc włóż je do swojej torebki albo do bocznej kieszeni torby. Wyniki badań laboratoryjnych muszą być aktualne (badania wykonane w ciągu ostatniego miesiąca).

Na izbie przyjęć zostaniesz poproszona o okazanie swojego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport), karty ciąży i aktualnych wyników badań. Oprócz tego trzeba mieć opisy ewentualnych konsultacji lekarzy specjalistów, a jeśli byłaś podczas ciąży w szpitalu, także wypisy z tych pobytów.

Do planowego cięcia cesarskiego potrzebne jest także skierowanie ze wskazaniem. Bez względu na to, czy masz ubezpieczenie zdrowotne, czy nie, szpital musi cię przyjąć, bo każda kobieta w ciąży oraz w okresie porodu i połogu ma zapewnione bezpłatne świadczenia medyczne.

Książeczka ubezpieczenia jest potrzebna jedynie do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Też zresztą nie masz obowiązku jej mieć, odkąd działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień eWUŚ, a dane do wystawienia zwolnienia (nazwa, adres oraz NIP pracodawcy, twój NIP i PESEL) można dostarczyć później.

Jeśli jesteś mężatką, przy wypisie ze szpitala trzeba okazać odpis aktu małżeństwa – na tej podstawie mąż zostanie automatycznie uznany za ojca dziecka.

Czytaj: Jak przygotować się do cesarki?

Polecamy wideo: Torba do szpitala

Torba do szpitala to niezbędnik przyszłej mamy. Warto wiedzieć kiedy ją spakować i co powinno się w niej znaleźć. Posłuchaj położnej Magdaleny Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE