Napięty i twardy brzuch. Czy to powód do niepokoju?

2022-03-18 11:51

Stawianie, czyli inaczej napinanie się brzucha w ciąży, budzi niepokój u wielu przyszłych mam. Jednak twardnienie brzucha jest w ciąży zupełnie naturalne. Istnieją oczywiście pewne wyjątki, kiedy należy zwrócić na nie większą uwagę i skonsultować występujące objawy z lekarzem.

Stawianie się brzucha w ciąży - co to znaczy i dlaczego brzuch w ciąży czasem twardnieje?
Autor: Getty images "Stawianie" się brzucha jest w ciąży zupełnie naturalne

Stawianie się brzucha w ciąży to nic innego, jak jego napinanie się i twardnienie, które jest naturalnym objawem ciążowym, zwłaszcza II i III trymestrze. o czym świadczy i czy trzeba zgłaszać lekarzowi takie dolegliwości ciążowe, jak stawianie się brzucha?

Spis treści

  1. Przyczyny stawiania się brzucha w ciąży
  2. Jak załagodzić uczucie stawiania się brzucha w ciąży?
  3. Jaki rodzaj stawiania się brzucha powinien budzić niepokój?
  4. Jak odróżnić stawianie się brzucha od skurczy porodowych?
Fazy porodu: pierwszy okres porodu

Przyczyny stawiania się brzucha w ciąży

Stawianie się i napinanie się brzucha to nic innego jak skurcze macicy. Kobiety zaczynają je zauważać od około dwudziestego tygodnia ciąży. Tak wczesne skurcze, nie świadczą jednak o rozpoczynającej się akcji porodowej, lecz są dopiero przygotowywaniem się do niej organizmu. Pierwsze skurcze nazywane są w ginekologii skurczami Alvareza. Są one nieskoordynowane i mają niskie napięcie.

Bardziej regularne skurcze, które mają już większą siłę to skurcze Braxtona Hicksa. Czynność skurczowa ma na celu wzmocnienie macicy oraz ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji, czyli główką w stronę kanału rodnego. Włókna mięśniowe macicy przemieszczają się i dzielą narząd na dwie części o różnej czynności.

Trzon macicy, czyli górna część jest bardzo silnym mięśniem, który umożliwia wydanie potomka na świat podczas porodu. Dolna część macicy zawiera mniej włókien mięśniowych, w związku z czym tworzy kanał rodny.

Taka budowa macicy sprawia, że skurcze rozpoczynają się od górnej części brzucha i następnie schodzą niżej. Mogą występować kilka razy dziennie i początkowo trwają do trzydziestu sekund. Wraz z czasem trwania ciąży częstotliwość i długość skurczy może się zwiększać.

Czytaj również: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Czy podczas porodu dziecko odczuwa ból?

Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Jak załagodzić uczucie stawiania się brzucha w ciąży?

Jeśli skurcze powodują duży dyskomfort można próbować złagodzić je naturalnymi sposobami. Pomocne może okazać się leżenie z nogami uniesionymi do góry, odprężająca kąpiel lub spacer. Należy wystrzegać się masowania brzucha, gdyż może to zachęcić dziecko do poruszania się i nasilić dolegliwości.

Odpowiednie nawodnienie organizmu, wysypianie się i odpoczynek również nie są bez znaczenia w przypadku nieprzyjemnych objawów. W szkole rodzenia nauczyć się można specjalnych technik relaksacyjnych oraz ćwiczeń oddechowych łagodzących skurcze. W skrajnych przypadkach, gdy dyskomfort jest naprawdę bardzo duży, lekarz może zalecić używanie leków rozkurczających oraz suplementację magnezu.

Jaki rodzaj stawiania się brzucha powinien budzić niepokój?

Niektóre objawy towarzyszące twardnieniu brzucha mogą świadczyć o patologii i powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Należą do nich skurcze bolesne i bardzo częste, towarzyszące im krwawienie z dróg rodnych lub słabnące ruchy dziecka.

Jak odróżnić stawianie się brzucha od skurczy porodowych?

Wiele kobiet, zwłaszcza będących w ciąży po raz pierwszy boi się, że nie rozpozna skurczy przedporodowych. Mogłoby się wydawać, że są one podobne do skurczy Braxtona Hicksa w zaawansowanej ciąży, gdy macica napina się dłużej i silniej.

Na szczęście istnieje między nimi sporo różnic, które z pewnością wychwyci każda ciężarna. Stawianie się brzucha występuje nieregularnie i dość szybko przechodzi. Można je złagodzić poprzez zmianę pozycji lub niewielką aktywność ruchową.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku skurczy przepowiadających. Są one regularne, dużo silniejsze i nie ustępują. Wzmaga się odczuwanie bólu, które może być dodatkowo potęgowane przez wykonywane ruchy. Częstotliwość skurczy przepowiadających wynosi około 1 na 10 minut. Skurcze porodowe występują jeszcze częściej.

Czytaj również: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Skurcze parte - czym są, kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza