Wody płodowe: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?

2014-12-12 16:47 Agnieszka Roszkowska, konsultacja tekstu: dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik, specjalista USG, szpital przy ul. Inflanckiej w Warszawie

Jeśli wody płodowe zaczną odpływać dużo wcześniej, niż przed terminem porodu może to oznaczać kłopoty. Warto wiedzieć, co należy robić w przypadku przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. 

Posłuchaj, co należy robić w przypadku przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Płyn owodniowy, który wypełnia pęcherz płodowy i otacza nienarodzone dziecko, odgrywa bardzo ważną rolę. A nawet wiele ról. Najważniejsza jest ta ochronna: płyn owodniowy chroni maluszka przed urazami, wysychaniem, wahaniami temperatury oraz przed drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie. Umożliwia też transport substancji odżywczych z organizmu matki i przemianę materii, a także jest niezbędny do rozwoju płuc dziecka. Dlatego przedwczesne sączenie się płynu owodniowego (pęknięcie pęcherza płodowego) na długo przed terminem porodu – powinno cię zaalarmować i skłonić do pilnej wizyty w szpitalu lub u lekarza. 

>> Pęcherz płodowy: jaką funkcję pełni w czasie ciąży?

Wody płodowe: jak rozpoznać wyciek wód płodowych

Jak wyglądają wody płodowe? Wody płodowe czy mocz - to częste pytanie wśród kobiet w ciąży. Często już samo rozpoznanie, co wypływa z pochwy, może stanowić problem, bo mają prawo pojawiać się tam różne wydzieliny. Wiadomo, że ciąża wiąże się z większym wydzielaniem śluzu pochwowego, a poza tym u wielu przyszłych mam występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dlatego wilgoć w miejscach intymnych wcale nie musi oznaczać odejścia wód płodowych. A kiedy właśnie może to oznaczać? Objawy pęknięcia pęcherza płodowego.

Mówimy o wycieku wód płodowych gdy wypływa spora ilość płynu i nie jest to mocz. Zazwyczaj łatwo to rozpoznać, ponieważ dzieje się to szybko i gwałtownie: z dróg rodnych wypływa ok. pół szklanki do szklanki płynu owodniowego. Najpierw sprawdź za pomocą węchu, czy nie jest to mocz, którego zapach dobrze znasz.

>> Wody płodowe: wszystko co powinnaś wiedzieć o wodach płodowych w ciąży

Wody płodowe poznamy, gdy wydzielina ma specyficzny zapach. Płyn owodniowy pachnie bardzo delikatnie, czasem nawet trudno coś wyczuć. Położne określają tę woń wód płodowych jako nieco słodkawą, mdłą, niekiedy przypominającą zapach świeżej ryby.

Wody płodowe kolor: gdy ciecz, która wyciekła z dróg rodnych, ma barwę bladoróżową lub jasnożółtą, jest opalizująca, przypominająca nieco wodę z mydlinami – to jest niemal pewne, że pęcherz płodowy jest nieszczelny, bo tak właśnie wygląda prawidłowy płyn owodniowy. Czasami wody płodowe mogą mieć inny kolor – jaki, i co to może oznaczać, wyjaśniamy poniżej.

Jeśli nie było jednego gwałtownego wypływu, a czujesz, że coś się stale sączy, połóż się i obserwuj, co się będzie działo. Zwykle w pozycji leżącej sączenie się wód płodowych jest bardziej intensywne, ponieważ kiedy się stoi lub siedzi, główka dziecka działa trochę jak korek i zmniejsza wyciekanie wód płodowych.

Wody płodowe test. Najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy to płyn owodniowy, jest zastosowanie specjalnego testu kupionego w aptece (np. Clearblue). Ale musiałabyś być na to przygotowana i mieć go w domu. 

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? 

Wody płodowe - kolor

Wyjaśniamy co oznacza kolor wód płodowych:

  • jasny: bladożółty lub bladoróżowy, opalizujący kolor wód płodowych – stan normalny, nic niepokojącego się nie dzieje
  • zielonkawy kolor wód płodowych – płyn jest zanieczyszczony smółką, może to świadczyć o niedotlenieniu płodu, ale nie musi; często występuje w ciąży przenoszonej i u przyszłych mam, które palą papierosy
  • bursztynowy kolor wód płodowych – występuje w przypadku konfliktu serologicznego
  • brunatny kolor wód płodowych, podbarwiony krwią (o wyglądzie popłuczyn mięsnych) – może oznaczać wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Wyciek wód płodowych: od razu do lekarza

Jeśli masz poważne podejrzenia, że to, co się sączy, to płyn owodniowy, powinnaś szybko zgłosić się do lekarza. A najlepiej – od razu do najbliższego szpitala z oddziałem położniczym. Wyciek wód płodowych świadczy bowiem o przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego. Jeśli wyciekanie wód płodowych nie zostanie powstrzymane i będzie ich szybko ubywać, stanowi to duże zagrożenie dla ciąży. Poza tym pęknięty pęcherz płodowy stwarza również duże ryzyko (do 60 proc.) infekcji wewnątrzmacicznej, groźnej dla dziecka. Im wcześniej nastąpi pęknięcie pęcherza, tym jest to bardziej niebezpieczne. Gdy pęknięcie pęcherza płodowego nastąpi po 36. tygodniu ciąży, zwykle w ciągu 24 godzin pojawiają się skurcze macicy i zaczyna się poród, zakończony urodzeniem zdrowego dziecka. Ale gdy pęcherz płodowy pęknie przed upływem 26. tygodnia ciąży, szanse na urodzenie dziecka, które przeżyje, wynoszą od 25 do 40 proc. Trzeba wtedy być dobrej myśli i działać: jak najszybciej pojechać na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. 

>> Objawy porodu: odejście wód płodowych. Czy jechać na porodówkę, gdy odejdą wody płodowe?

Pęknięcie pęcherza płodowego - kiedy trzeba zostać w szpitalu?

Jeśli wody płodowe odejdą pod koniec ciąży, najprawdopodobniej wkrótce urodzi się dziecko. Jeśli zaś pęcherz płodowy pęka stanowczo za wcześnie, to opieka medyczna polega na tym, by jak najdłużej powstrzymać skurcze macicy. Dobra wiadomość jest taka, że nawet gdy pęcherz płodowy pęknie w 21. czy 22. tygodniu, są pewne szanse na podtrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Znane są przypadki, kiedy w takich sytuacjach ciążę udało się przedłużyć nawet jeszcze o osiem–dziewięć tygodni. Wymaga to jednak bardzo dobrej opieki medycznej, a także ogromnych wyrzeczeń i cierpliwości ze strony przyszłej mamy, która zwykle cały ten czas musi spędzić w szpitalnym łóżku, na oddziale patologii ciąży

Wyciek wód płodowych: badania w szpitalu

Pobyt w szpitalu związany z wyciekiem wód płodowych sprowadza się zazwyczaj do leżenia w łóżku, wykonywania badań i przyjmowania leków przeciwskurczowych oraz stymulujących rozwój płuc dziecka. Natomiast leżenie w pozycji z głową ułożoną niżej i uniesieniem bioder – kiedyś zalecane przy wycieku wód płodowych – dzisiaj nie jest już absolutnie uzasadnione. W szpitalu często wykonuje się badanie CRP, czyli badanie we krwi poziomu tzw. białka ostrej fazy. Podwyższony poziom CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, a więc oznacza infekcję. Regularnie przeprowadza się również badanie AFI (indeks płynu owodniowego), które określa ilość płynu owodniowego w pęcherzu płodowym. Prawidłowe wartości powinny mieścić się w granicach od 5 do 20. Ale zdarza się, że AFI wynosi tylko 1 lub nawet mniej, a mimo to kryzys związany ze zbyt wczesnym pęknięciem pęcherza płodowego udaje się zażegnać i doprowadzić do szczęśliwego urodzenia dziecka.

Zbyt mało wód płodowych: amnioinfuzja

Gdy wód płodowych jest bardzo mało, lekarze przeprowadzają zabieg amnioinfuzji, czyli zwiększenia ich objętości poprzez dodanie fizjologicznego roztworu soli. Czasami – ale bardzo rzadko – zdarza się, że pęcherz płodowy się zasklepia, przestaje przeciekać – i pacjentka może wrócić do domu. 

>> Wielowodzie w ciąży: co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Dorota Skiba
|

W 12 tc straciłam wody .Przez jedenaście tygodni wody odnawialy sie i "wypadały" cały czas . Wypisali mnie ze szpitala po tygodniu kazali wracac jak sie cos stanie lecz moj syn cały czas zył .w 24 tc ciazy znalazłam sie w warszawie w szpitalu gdzie "zamontowali mi" cewnik przez ktory codziennie do mojego dziecka dostarczano 0,5 l soli fizjologicznej ktora oczywiście cały czas wylatywała do 29tc ciazy lezałam w szpitalu .19.kwietnie urodziłam syna Wojciech wazył 1600 wiec był duzy jak na swoj wiek . Pierwsze doby były badzo zle, nie oddychał samodzienie .lecz po 2 miesiącach spędzonych w szpitalu moj syn wyszedł do domu w stanie dobry .ma jedynie zwichniecie bioderka i lekkie problemy ze stopami lecz te problemy sa niczym .