System edukacyjny

Czy uczeń może wychodzić do toalety w trakcie lekcji? W wielu szkołach nauczyciele zabraniają uczniom korzystać z toalety, twierdząc, że są za nich odpowiedzialni i nie mogą wypuszczać ich z klasy. Niewiarygodne jest jednak to, co kazał podpisać rodzicom pedagog w jednej z polskich szkół.
Internauci zdecydowali i w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrali zwycięzcę. Zwycięskie słowo zdobyło prawie 19 tysięcy głosów. Na podium znalazły się też dwa inne wyrażenia.
Szkoły będą otwarte w soboty i niedziele? Taki pomysł padł z ust Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej. Polityk stwierdził, że bardzo by chciał, by szkoły ponownie były otwarte dla dzieci w weekendy, tak jak to było jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Nauczyciel wywiesił w klasie kartkę, w której napisał, co grozi uczniom, jeśli wyjdą do toalety w czasie lekcji. Prawnik stwierdził, że takie groźby nie tylko są nie na miejscu, ale wręcz są niezgodne z prawem.
Siarczyste mrozy i niska temperatura wewnątrz budynku mogą skutkować zamknięciem szkoły i przejściem na zdalny tryb nauczania. Oto kiedy jest to możliwe.
Z uwagi na to, że spada liczba uczniów uczęszczających na religię w szkołach, wigilie klasowe zaczęły powolny proces laicyzacji. Coraz więcej nauczycieli rezygnuje z łamania się opłatkiem czy śpiewania kolęd na rzecz świeckich akcentów. Ba, niektóre placówki rezygnują z wigilii w ogóle, zastępując je świątecznymi warsztatami, Dniem Piernika lub szkolnymi kiermaszami.
W XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi wróciło zdalne nauczanie. Nauczyciele i uczniowie zapadli na tajemniczą infekcję, której objawy nie przypominają koronawirusa. Z powodu braków kadrowych dyrekcja podjęła decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej.
Nauczyciel nie ma prawa znieważać ani poniżać dziecka, niezależnie od tego, czy usiłuje to zrobić w grupie rówieśniczej czy w czasie prywatnej rozmowy w cztery oczy. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają. Co grozi nauczycielowi, któremu puszczą nerwy?
To już 8. edycja plebiscytu PWN. W finale znalazło się 20 słów i wyrażeń, z których jedno zostanie wybrane Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Wyjaśniamy, jakie jest ich znaczenie.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła nowe zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Ci uczniowie będą zwolnieni z egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej.
Tata ucznia pokazał sprawdzian oceniony przez nauczyciela z dość nowoczesnym podejściem. Próżno szukać tu uwag i wypatrywać słynnego już czerwonego długopisu.
Ponad 14 mln zł kosztują rocznie lekcje religii w Bydgoszczy. Tyle dokładnie pochłaniają etaty katechetów. Tymczasem na religię uczęszcza tylko 37,4 proc. wszystkich uczniów w tym mieście.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza