System edukacyjny

Dziś dzieci w większości przypadków mają bardzo dobre warunki do nauki, a brak promocji do kolejnej klasy zdarza się sporadycznie. Ich rówieśnicy z dwudziestolecia międzywojennego nie mieli jednak tyle szczęścia. W każdej klasie co roku aż kilkoro z nich zostawało w tej samej klasie. Bardzo często powodem była po prostu bieda.
Ta zagadka matematyczna zmusi twoje szare komórki do wysiłku. Nie daj się zwieść - tylko pozornie jest łatwa. Niech zaświadczy o tym fakt, że o jej wynik pokłócili się... matematycy.
Książki na zakończenie roku szkolnego to coś, co uczniowie dostają od lat. To nie tylko nagrody książkowe wręczane przez nauczycieli, ale i lektury, które dzieciom przekazują rodzice. W końcu książki dla ucznia to doskonały prezent na każdą okazję. Wciąż nie masz pomysłu? Podpowiadamy!
Kiedy są ferie zimowe 2024/2025? Terminy już znamy - pierwsi uczniowie rozpoczną dwutygodniowe wolne 20 stycznia. Sprawdź, kiedy dzieci mają ferie zimowe w roku szkolnym 2024/2025 i które województwa będą wypoczywać w tym samym terminie. Nim się obejrzymy, już będziemy brać urlop na ferie.
Nie masz pomysłu na podziękowania dla nauczyciela na koniec roku szkolnego? Zobacz nasze propozycje, które sprawią mu przyjemność oraz docenią jego trud włożony w nauczanie i wychowywanie uczniów. Zobacz, że takie podziękowania na koniec roku szkolnego wcale nie muszą być nudne i sztampowe! 
Szkolne wycieczki to nierzadko spory wydatek, a portfele rodziców nadwyrężają nie tylko te kilkudniowe wyjazdy, ale i jednodniowe wyprawy. "Podróże z klasą" to propozycja MEN, związana z dofinansowaniem wycieczek. W grę wchodzi nie tylko symboliczna kwota, ale i całkowite sfinansowanie wyjazdu.
W czwartek wypada jeden z dni ustawowo wolnych od pracy, w Boże Ciało wolne mają także uczniowie. Część z nich nie pojawi się w szkole również w piątek - tego dnia w wielu placówkach lekcji po prostu nie ma. A co jeśli nie masz jak zorganizować dziecku opieki na ten dzień? Zajmie się tym szkoła.
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Czas więc pomyśleć o upominkach dla nauczycieli, którymi podziękujemy im za cały rok pracy. Śledząc instagramowe trendy, znaleźliśmy dla was prosty i efektowny pomysł na drobny prezent dla ulubionych pedagogów.
Szefowa resortu edukacji już teraz zapowiada naprawdę dużą reformę w szkołach, bo jak twierdzi, to co dzieje się w tej kwestii dzisiaj, to tylko kosmetyka. Wiemy na kiedy planowane są duże zmiany w systemie nauczania.
Mnogość ocen stawianych przez nauczycieli sprawia, że dzieci przestają uczyć się dla siebie, robią to dla ocen. Powszechna jest klasowa rywalizacja o to, kto dostanie 5 a kto 6, która zaczyna się już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
Z perspektywy uczniów to oczywiście świetna wiadomość, bo w wielu szkołach podstawowych szykują się kolejne trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych. Odpoczynek już niedługo, bo w drugiej połowie maja. Wolne będą wtorek, środa i czwartek.
Kondycja fizyczna dzieci w szkołach podstawowych pozostawia wiele do życzenia. Od marca w placówkach odbywają się obowiązkowe testy sprawnościowe. Ministerstwo Sportu i Turystyki dostrzega problem i chce zaktywizować ruchowo dzieci i młodzież szkolną.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza