Przegrzewanie czy choroba? Co robić, gdy niemowlę poci się podczas karmienia i snu?

2022-06-29 15:42

Pocenie główki u niemowlaka może być wywołane wieloma czynnikami, na przykład przegrzewaniem dziecka. Ale może także oznaczać chorobę, dlatego nie warto go bagatelizować. Co robić, gdy niemowlę poci się podczas karmienia i snu? Pocenie główki u niemowlaka: przeczytaj nasz poradnik.

niemowlę poci się

i

Autor: Getty Images Co robić, gdy niemowlę się poci?

Pocenie główki u niemowlaka to przypadłość występująca stosunkowo często. Zwykle nie oznacza ona nic złego - niemowlę po prostu jest przegrzane, ma na sobie zbyt wiele warstw odzieży lub przebywa w dusznym pomieszczeniu. Ale może ono zwiastować również infekcję lub być oznaką choroby, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat pocenia główki u niemowlaka.

Spis treści

  1. Jak poznać, że dziecku poci się główka?
  2. Przyczyny pocenia się główki niemowlaka
  3. Pocenie główki u niemowlaka podczas karmienia piersią
  4. Pocenie główki u niemowlaka podczas snu
  5. Pocenie główki u niemowlaka a niedobór witaminy D
  6. Pocenie główki u niemowlaka: co robić?
Co męczy niemowlaka?

Jak poznać, że dziecku poci się główka?

Pocenie główki u niemowlaka oznacza, że na głowie dziecka pojawiają się krople potu. Może ich być niewiele, a mama przy przewijaniu, przytulaniu czy karmieniu dziecka, po prostu poczuje wilgoć. Może być też inaczej - po drzemce czy nocnym wypoczynku mama zobaczy, że poduszeczka, na której śpi niemowlę, jest mokra od potu.

Warto pamiętać, że problem nadmiernej potliwości nie musi dotyczyć wyłącznie główki dziecka, ale również karku, rączek czy nóżek (szczególnie zgięć pod kolanami).

Czytaj również: Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?

Potówki u dziecka. Jak się pozbyć potówek?

Przyczyny pocenia się główki niemowlaka

Pocenie główki u niemowlaka może wynikać:

  • z przegrzania, o którym wspomniałam wyżej, lub złej cyrkulacji powietrza w pokoiku dziecka. Warto pamiętać, że temperatura w sypialni powinna oscylować w granicach 18-20 stopni, aby niemowlę mogło smacznie i zdrowo spać. Aby sprawdzić, czy niemowlęciu nie jest zbyt gorąco, dotknijmy jego karku. Jeśli będzie wilgotny lub mokry, zmieńmy dziecku ubranie na lżejsze.
  • z jego... temperamentu. Jeśli wasze dziecko jest ruchliwe, często się rozkopuje i macha nóżkami, zużywa dużo energii. Być może właśnie dlatego na jego główce pojawia się pot.
  • może także oznaczać alergię. Niewiele mam jest świadomych, że środki piorące, których używają do przywracania czystości czapeczkom czy ubrankom dziecka, mogą podrażniać skórę. Podrażnienie to może objawiać się właśnie nadmierną potliwością. Warto sprawdzić płyny do prania i kupować wyłącznie hipoalergiczne, dostosowane do delikatnej skóry niemowląt.
  • może być również wywołane tkaninami, z których wykonana jest pościel w łóżeczku dziecka. Być może materiał, z którego uszyta jest poduszeczka, wywołuje u dziecka alergię. Aby sprawdzić, czy pościel rzeczywiście nie uczula niemowlaka, zmieńmy mu bieliznę pościelową na bawełnianą. Sięgając w sklepie po tekstylia i akcesoria dla dziecka, zawsze sprawdzajmy składy i wybierajmy produkty naturalne, które nie wywołają u dziecka żadnych podrażnień. Dobra rada: Zamiast poduszki, podłóżmy dziecku pod głowę pieluszkę tetrową.
  • może być także oznaką infekcji, z jaką toczy walkę organizm dziecka. Jeśli dodatkowo niemowlę ma gorączkę i jest rozpalone, natychmiast powinniśmy udać się do pediatry. Nadmierna potliwość powinna zniknąć po ustąpieniu objawów choroby.
  • może także oznaczać krzywicę. W dzisiejszych czasach zdarza się to jednak rzadko - zarówno kobiety w ciąży, jak i niemowlęta, przyjmują stałe dawki witaminy D, które kontroluje lekarz. Jeśli jednak niepokoi was spocona główka dziecka, udajcie się do pediatry. Aby wyeliminować krzywicę, być może lekarz podejmie decyzję o zwiększeniu dawki witaminy D.
  • może być jednym z objawów mukowiscydozy. W tym przypadku zawsze towarzyszy mu również nieprzyjemny zapach, wywołany obecnością chlorków w pocie dziecka. Jeśli nie czujemy żadnej niemiłej woni, nie martwmy się na zapas.
  • może być również dziedziczne. Jeśli któreś z rodziców cierpi na nadmierną potliwość, być może dziecko po prostu odziedziczyło tę przypadłość. Warto skonsultować to z dziadkami.

Pocenie główki u niemowlaka podczas karmienia piersią

Niektórym niemowlętom główka poci się podczas karmienia piersią. Przyczyny tego zjawiska mogą być dwie: zbyt mała ilość pokarmu w piersiach mamy lub nieprawidłowa technika karmienia. Jeśli źle przystawimy dziecko do piersi, będzie ono musiało wykonać podwójny wysiłek, by przyssać się do piersi mamy. Stąd też pot - niemowlę po prostu się męczy. Warto przeanalizować nasz sposób karmienia i sprawdzić, czy robimy to prawidłowo. 

Podobnie jest z karmieniem butelką. Jeśli niemowlęciu poci się główka, być może otwór w butelce, przez który przepływa pokarm, jest zbyt mały. W tej sytuacji dziecko również musi wykonać podwójny wysiłek, by się najeść. Spróbuj nieznacznie zwiększyć ten otwór i obserwuj reakcję niemowlaka. Jeśli główka przestanie się pocić, znalazłaś przyczynę problemu.

Pocenie główki u niemowlaka podczas snu

Problem nadmiernej potliwości może również pojawiać się podczas snu dziecka. Być może jest on spowodowany czynnikami opisanymi powyżej, czyli alergią na środki piorące czapeczki i ubranka lub materiały, z których wykonana jest poduszeczka i pościel dziecka. Łatwo to sprawdzić, zmieniając płyny do prania oraz bieliznę pościelową na bawełnianą.

Przyczyną pocenia główki u niemowlaka może być również przegrzanie czy nieodpowiednia temperatura w pokoju. By wykluczyć te czynniki, ubierajmy dziecko lżej, pamiętając, że niemowlę powinno mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż dorośli (a nie kilka) i wietrzmy pomieszczenie.

Czytaj również: Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?

Niemowlę w upały - dlaczego nie chce spać? W czym kłaść spać dziecko latem?

Dopajanie niemowlaka podczas upałów i nie tylko

Pocenie główki u niemowlaka a niedobór witaminy D

Nadmierna potliwość może być wywołana niedoborem witaminy D. Co prawda, zdarza się to rzadko, ale nie jest to niemożliwe. Być może witamina D, którą aplikujemy niemowlakowi, nie wchłania się zbyt dobrze. Częstym błędem, który popełniają mamy, jest dodawanie witaminy D do butelki z herbatką.

W takiej sytuacji wit. D się nie wchłonie - powinna być bowiem zawsze podawana z mlekiem. Najlepiej jednak jest ją aplikować bezpośrednio do buzi dziecka - wtedy mamy pewność, że nie osadziła się na dnie butelki, a niemowlę przyjęło pełną dawkę. Nie podejmujmy jednak samodzielnie decyzji o zmianie dawkowania, tylko udajmy się do lekarza.

Pocenie główki u niemowlaka: co robić?

Aby pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności wyeliminujmy przyczyny podane wyżej. Jeśli problem nie ustąpi, a główka niemowlaka dalej będzie wilgotna, koniecznie udajmy się do pediatry. On sprawdzi, czy nadmierna potliwość nie ma podłoża chorobowego.

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?
Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: