Emocje

Miało być jak z obrazka – szczęśliwa ty, upragnione dziecko i jego dumny ojciec. Tymczasem, po przyjściu twojego ukochanego dziecka na świat okazuje się, że wcale się tak nie czujesz. A im starsze dziecko, tym gorzej... Skąd biorą się takie uczucia i jak sobie z nimi radzić?
Każdy z nas czasami czymś się martwi, te jednak osoby, które cierpią na zespół lęku uogólnionego, martwią się tak naprawdę… przez cały czas. Nietrudno się domyślić, że ciągłe doświadczanie lęku w znaczący sposób utrudnia zwyczajne funkcjonowanie. Jak rozpoznać zespół lęku uogólnionego i jak go leczyć?
Jak wygląda ciąża i poród w Japonii? Japonki bardzo rzadko korzystają ze znieczulenia zewnątrzoponowego, mimo że jest ono powszechnie dostępne. Wierzą, że akceptując bóle porodowe, przygotowują się do trudnej roli mamy.
Jak wygląda prowadzenie ciąży i opieka nad rodzącą w Holandii? Okazuje się, że większość przyszłych mam nawet nie widzi położnika na oczy, a bardzo popularne są... porody domowe!
Macierzyństwo jest pełne uroków, radości i śmiechu, ale jednocześnie także łez, troski, nieprzespanych nocy i nieopisanego trudu.  Choć często mówi się tylko o tych pozytywnych aspektach, to trudności i problemy są bardzo realne i dotykają każdego rodzica. W tym wszystkim najbardziej jednak liczą się nasze dzieci, szczęście, które staramy się im zapewnić i miłość, którą ich darzymy – już od pierwszego wejrzenia.
Opieka nad ukochanym niemowlakiem to mnóstwo radości, ale to także ciężka i odpowiedzialna praca. I w dodatku dość monotonna. Zdarzają się dni, kiedy czujesz, że uciekła z ciebie cała energia? Sprawdź 8 sposobów na odzyskanie energii przez zmęczoną mamę.
Rozłąka z dzieckiem to trudny moment dla mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim czy dla rodzica, który codziennie, wychodząc z domu lub zostawiając dziecko w przedszkolu, zamartwia się, jak to rozstanie przeżywa jego pociecha. Jak więc postępować, by rozłąka z dzieckiem mamy czy taty była dla najmłodszych jak najmniej bolesna? Poznajcie 3 najważniejsze zasady postępowania w takich sytuacjach.
Decyzja o rozwodzie nigdy nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy tak naprawdę o końcu związku za drugą zadecydowała jedna ze stron. Jak rozwód wpływa na oboje małżonków i jak poradzić sobie z rostaniem?
Strata dziecka jest uważana za jedną z największych tragedii w życiu. Właśnie dlatego w relacji z rodzicami, których dziecko zmarło, nie wiemy, jak się zachować i co im powiedzieć. Często więc w ogóle unikamy z nimi kontaktu. Czy to rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem i w jaki sposób wesprzeć rodziców po stracie dziecka?
- Jednego dnia uwielbiamy swoje dziecko i wielbimy każdy jego ruch, innego modlimy się, żeby wreszcie na chwilę przestało płakać i zasnęło, żebyśmy mogli złapać oddech. W "Lekcji miłości" pokazuję przypadki rodziców, którzy nie mają szansy go złapać albo zmagają się z takimi problemami, które nas przerastają. Ludzi znanych, o których sądzimy, że nie mają żadnych problemów - mówi Magdalena Łyczko. Autorka "Lekcji miłości" z plejadą osób publicznych (m.in. Katarzyną Bosacką, Barbarą Falandysz, Bartłomiejem Bonkiem, Jackiem Olszewskim [mężem Agaty Mróz] czy Maciejem Orłosiem) rozmawia o trudnych aspektach rodzicielstwa: zarządzaniu rodziną wielodzietną, adopcji, opiece nad chorym dzieckiem czy śmierci dziecka.
Bycie mamą to niemałe wyzwanie. Zwłaszcza jeśli oprócz obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem i jego wychowywaniem, kobieta musi mierzyć się z nieustannymi i irytującymi komentarzami ze strony mniej lub bardziej znajomych osób, dotyczących właśnie jej macierzyństwa. Co najbardziej denerwuje matki i jak sobie radzić z uwagami innych na swój temat?
Naukowcy przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, jak często matki popadają w stany depresyjne. Z testów wynika, że im bardziej kobieta chce być idealną mamą, tym częściej ma wahania nastrójów. Depresja po porodzie, jak jej uniknąć?

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my