Rodzina

Ukarałaś, a było niewinne? Zapomniałaś o obietnicy złożonej przed tygodniem? Zamiast udawać, że nic się nie stało, powiedz dziecku „przepraszam”. Dzięki temu dziecko nauczy się, że te same zasady obowiązują wszystkich i że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek i pozycję.
Niestety, w związkach nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Gdy się rozstajemy, każda ze stron ma prawo do własnego szczęścia i założenia nowej rodziny. Jak jednak poukładać relacje dzieci z poprzedniego i obecnego związku, aby ich stosunki przypominały klasyczne więzy łączące rodzeństwo? Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy to w ogóle ma sens?
Narodziny drugiego dziecka to wielka radość. Ale także duża zmiana dla wypieszczonego jedynaka, który dotąd miał rodziców na wyłączność. Warto poświęcić czas i energię, żeby przygotować dziecko do narodzin brata lub siostry i budować między nimi więź już w trakcie ciąży. O tym jak wychować szczęśliwe rodzeństwo rozmawiamy z psychologiem Radosławem Kaczanem.
Problem stary jak świat. Babcia chce decydować, jak wychowywać dziecko, bo „zna się na tym lepiej” niż młoda mama. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? jak unikać konfliktów bez narażania się na kłótnie i obrazy ze strony mamy lub teściowej?
„Dziadkowie są od rozpieszczania, rodzice od wychowywania” – to stare przysłowie ma na celu usprawiedliwienie zachowań dziadków, którzy pozwalają wnuczętom na znacznie więcej, niż ich rodzice. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy to „rozpieszczanie” utrudnia nam już zwykłe wychowanie? I jak reagować, gdy dziadkowie uważają, że znacznie lepiej znają się na wychowaniu, nieustannie się w nie wtrącając?
Babcia czy żłobek - wiele mam zastanawia się, którą opcję wybrać? Polskie prawo pracy przewiduje, że po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego i 32 tygodniach rodzicielskiego musisz wrócić do pracy. Dlatego większość kobiet staje w końcu przed dylematem - żłobek czy babcia? Przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
Babcia i dziadek. To jedne z najważniejszych osób w naszym i naszych dzieci życiu. Relacje między nami na przestrzeni lat bardzo się zmieniają. Tak jak i my. O tym, jak zachować prawidłowe relacje ze swoimi rodzicami i dziadkami naszych dzieci rozmawiamy z Martą Zagdańską, psychologiem z Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?
Kiedy w rodzinie rodzi się nowa dziewczynka każdy od razu wie, że będzie to córeczka tatusia. Ona jest jego oczkiem w głowie, a on – pierwszym ważnym mężczyzną w jej życiu. I to on w dużym stopniu kształtuje jej charakter i poglądy.
Terapia rodzinna to metoda terapeutyczna, z której skorzystanie interesuje coraz więcej rodzin. Terapia pomóc może zarówno w przypadku trudności wychowawczych z dorastającym dzieckiem oraz wtedy, gdy któryś z członków rodziny cierpi na jakąś poważną chorobę, np. na schizofrenię. Terapia rodzinna przydatna może być jednak i przy wielu innych rodzinnych problemach. Jak przebiega terapia rodzinna i jakie są jej cele?
Relacje macochy z przybranymi dziećmi nie należą do najprostszych. Przybrana matka tworząc rodzinę z mężczyzną mającym już dzieci z poprzedniego związku, staje przed nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza na początku kształtowania relacji macocha-pasierbowie obu stronom towarzyszą różne emocje. Jak sobie z nimi poradzić?
Kocha malucha szaleńczo, sporo wie o wychowywaniu. Może być cudownym pomocnikiem, ale czasem staje się intruzem. Jak ułożyć relacje z babcią?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza