Rodzina

Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?
Kiedy w rodzinie rodzi się nowa dziewczynka każdy od razu wie, że będzie to córeczka tatusia. Ona jest jego oczkiem w głowie, a on – pierwszym ważnym mężczyzną w jej życiu. I to on w dużym stopniu kształtuje jej charakter i poglądy.
Terapia rodzinna to metoda terapeutyczna, z której skorzystanie interesuje coraz więcej rodzin. Terapia pomóc może zarówno w przypadku trudności wychowawczych z dorastającym dzieckiem oraz wtedy, gdy któryś z członków rodziny cierpi na jakąś poważną chorobę, np. na schizofrenię. Terapia rodzinna przydatna może być jednak i przy wielu innych rodzinnych problemach. Jak przebiega terapia rodzinna i jakie są jej cele?
Relacje macochy z przybranymi dziećmi nie należą do najprostszych. Przybrana matka tworząc rodzinę z mężczyzną mającym już dzieci z poprzedniego związku, staje przed nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza na początku kształtowania relacji macocha-pasierbowie obu stronom towarzyszą różne emocje. Jak sobie z nimi poradzić?
Kocha malucha szaleńczo, sporo wie o wychowywaniu. Może być cudownym pomocnikiem, ale czasem staje się intruzem. Jak ułożyć relacje z babcią?
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Dzięki waszym odpowiedziom uzyskaliśmy wiele cennych informacji o tym, jak Polacy planują rodzeństwo dla swoich dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety i przyjrzeniu się towarzyszącej im infografice.
Niestety, w związkach nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Gdy się rozstajemy, każda ze stron ma prawo do własnego szczęścia i założenia nowej rodziny. Jak jednak poukładać relacje dzieci z poprzedniego i obecnego związku, aby ich stosunki przypominały klasyczne więzy łączące rodzeństwo? Rodzeństwo przyrodnie: jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy to w ogóle ma sens?
Rodzina patchworkowa to rodzina składająca się z rodziców i dzieci oraz byłych partnerów rodziców i ich wspólnych dzieci. To inny model rodziny niż ten tradycyjny, co nie oznacza, że pozbawiony miłości. Relacje w rodzinie patchworkowej są jednak trudniejsze, a ich poukładanie wymaga większego nakładu pracy. Jakie są najczęstsze problemy w tego typu rodzinie?
Babcia czy żłobek - przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Polskie prawo pracy jest bezlitosne dla młodych rodziców – po kilkunastu tygodniach urlopu macierzyńskiego musisz wrócić do pracy. Oczywiście, możesz pójść na urlop wychowawczy i być z dzieckiem aż do jego czwartych urodzin. Sęk w tym, że taki urlop jest bezpłatny, dlatego decyduje się na niego zaledwie ułamek młodych mam.
Narodziny drugiego dziecka to wielka radość. Ale także duża zmiana dla wypieszczonego jedynaka, który dotąd miał rodziców na wyłączność. Warto poświęcić czas i energię, żeby przygotować dziecko do nadchodzących zmian i budować więź między rodzeństwem już w trakcie ciąży. O tym jak wychować szczęśliwe rodzeństwo rozmawiamy z mgr. Radosławem Kaczanem.
Rodzina patchoworkowa jest "pozszywana" z fragmentów rodzin, które formalnie się rozpadły. Ale w rzeczywistości byłych partnerów i ich dzieci nadal łączą mniej lub bardzie ścisłe relacje. Trzeba z tym żyć, co więcej - trzeba to uszanować. Jak ułożyć sobie relacje w rodzinie patchworkowej?
Dziś prawie każda mama pracuje - niektóre w systemie zmianowym, inne harują po 12 godzin, jeszcze inne biorą pracę do domu albo ciągle załatwiają sprawy firmowe. Zapracowane mamy muszą borykać się nie tylko z własnym zmęczeniem, ale i z wielkimi wyrzutami sumienia. Oczywiście, dotyczą one naszych dzieci i zbyt małej ilości poświęcanego im czasu.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20