Rodzina

„Dziadkowie są od rozpieszczania, rodzice od wychowywania” – to stare przysłowie ma na celu usprawiedliwienie zachowań dziadków, którzy pozwalają wnuczętom na znacznie więcej, niż ich rodzice. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy to „rozpieszczanie” utrudnia nam już zwykłe wychowanie? I jak reagować, gdy dziadkowie uważają, że znacznie lepiej znają się na wychowaniu, nieustannie się w nie wtrącając?
Babcia czy żłobek - wiele mam zastanawia się, którą opcję wybrać? Polskie prawo pracy przewiduje, że po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego i 32 tygodniach rodzicielskiego musisz wrócić do pracy. Dlatego większość kobiet staje w końcu przed dylematem - żłobek czy babcia? Przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
Babcia i dziadek. To jedne z najważniejszych osób w naszym i naszych dzieci życiu. Relacje między nami na przestrzeni lat bardzo się zmieniają. Tak jak i my. O tym, jak zachować prawidłowe relacje ze swoimi rodzicami i dziadkami naszych dzieci rozmawiamy z Martą Zagdańską, psychologiem z Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?
Kiedy w rodzinie rodzi się nowa dziewczynka każdy od razu wie, że będzie to córeczka tatusia. Ona jest jego oczkiem w głowie, a on – pierwszym ważnym mężczyzną w jej życiu. I to on w dużym stopniu kształtuje jej charakter i poglądy.
Terapia rodzinna to metoda terapeutyczna, z której skorzystanie interesuje coraz więcej rodzin. Terapia pomóc może zarówno w przypadku trudności wychowawczych z dorastającym dzieckiem oraz wtedy, gdy któryś z członków rodziny cierpi na jakąś poważną chorobę, np. na schizofrenię. Terapia rodzinna przydatna może być jednak i przy wielu innych rodzinnych problemach. Jak przebiega terapia rodzinna i jakie są jej cele?
Relacje macochy z przybranymi dziećmi nie należą do najprostszych. Przybrana matka tworząc rodzinę z mężczyzną mającym już dzieci z poprzedniego związku, staje przed nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza na początku kształtowania relacji macocha-pasierbowie obu stronom towarzyszą różne emocje. Jak sobie z nimi poradzić?
Kocha malucha szaleńczo, sporo wie o wychowywaniu. Może być cudownym pomocnikiem, ale czasem staje się intruzem. Jak ułożyć relacje z babcią?
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Dzięki waszym odpowiedziom uzyskaliśmy wiele cennych informacji o tym, jak Polacy planują rodzeństwo dla swoich dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety i przyjrzeniu się towarzyszącej im infografice.
Niestety, w związkach nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Gdy się rozstajemy, każda ze stron ma prawo do własnego szczęścia i założenia nowej rodziny. Jak jednak poukładać relacje dzieci z poprzedniego i obecnego związku, aby ich stosunki przypominały klasyczne więzy łączące rodzeństwo? Rodzeństwo przyrodnie: jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy to w ogóle ma sens?
Rodzina patchworkowa to rodzina składająca się z rodziców i dzieci oraz byłych partnerów rodziców i ich wspólnych dzieci. To inny model rodziny niż ten tradycyjny, co nie oznacza, że pozbawiony miłości. Relacje w rodzinie patchworkowej są jednak trudniejsze, a ich poukładanie wymaga większego nakładu pracy. Jakie są najczęstsze problemy w tego typu rodzinie?
Narodziny drugiego dziecka to wielka radość. Ale także duża zmiana dla wypieszczonego jedynaka, który dotąd miał rodziców na wyłączność. Warto poświęcić czas i energię, żeby przygotować dziecko do nadchodzących zmian i budować więź między rodzeństwem już w trakcie ciąży. O tym jak wychować szczęśliwe rodzeństwo rozmawiamy z mgr. Radosławem Kaczanem.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka