Kłucie w brzuchu i skurcze w ciąży. Kiedy ból powinien niepokoić?

2018-08-06 15:54 Agnieszka Włodarek
kłucie brzucha w ciąży
Autor: Getty images

Kłucie w brzuchu w ciąży, ból żołądka i skurcze to jedne z tych dolegliwości, które mogą poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Kiedy kłucie w brzuchu w ciąży i skurcze nie powinny budzić obaw, a kiedy należy się zaniepokoić? Czy kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać odklejające się łożysko?

„Ty też tak miałaś, odczuwałaś skurcze i bóle podbrzusza w ciąży?” – takie pytania ciężarne zadają bardziej doświadczonym koleżankom. Bo ciąża to nie tylko czas radości, ale także wielu obaw. Na szczęście zwykle strach ma wielkie oczy i okazuje się, że dolegliwości ciążowe, jakie ci towarzyszą, na przykład: ból brzucha, skurcze w ciąży, mdłości czy plamienia są zupełnie naturalne.

Skurcze brzucha we wczesnej i późnej ciąży

Brzuch robi się dziwnie twardy, jakby mniejszy. Czy dzieje się coś złego? Ściany macicy kurczą się już we wczesnej ciąży, ale wtedy kobieta najczęściej nawet tego nie odczuwa. Takie bóle brzucha na początku ciąży to najczęściej zupełnie zdrowy objaw, który pomaga organowi o niewielkich dotąd rozmiarach powiększyć się w ciągu kilku miesięcy do rozmiarów sporej piłki.

W drugim trymestrze (podobnie w trzecim) przyszła mama może odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. To też nic strasznego ani groźnego. Właśnie wtedy brzuch staje się napięty, twardnieje. Najczęściej taki skurcz pojawia się nieregularnie, nie boli, po kilkudziesięciu sekundach mija i nie zagraża ani mamie, ani dziecku. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Zobacz, jak rozwija się Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży - WIDEO

Kiedy skurcze brzucha w ciąży powinny niepokoić?

Powody do niepokoju pojawiają się, jeśli skurczom brzucha towarzyszy ból brzucha, pleców, pachwin, krwawienie lub plamienie albo gdy wyraźnie zwiększa się ich częstotliwość (jest ich więcej niż pięć na godzinę). W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, bo nadmierna czynność skurczowa może doprowadzić do skrócenia szyjki macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Jakie są przyczyny bólu i kłucia w brzuchu?

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha w ciąży jest rozciąganie się macicy. Niektóre ciężarne, szczególnie w pierwszych miesiącach, porównują te doznania do bólu menstruacyjnego. Ból brzucha w ciąży to najczęściej kłucie w okolicach pachwiny, z jednej lub obu stron, to z kolei reakcja rozciągających się więzadeł, które podtrzymują macicę.

Czy bóle żołądka w ciąży powinny martwić?

W tym czasie pojawiać się mogą także dolegliwości związane z zaparciami w ciąży i wzdęciami (za skłonność do nich odpowiadają m.in. hormony, które w ciąży spowalniają perystaltykę jelit). Niektórym ciężarnym dokuczają także bóle żołądka w ciąży.

Jeśli ból brzucha ma podłoże gastryczne albo gdy nie jest szczególnie dokuczliwy i mija po odpoczynku, nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak poinformować o problemie bólu brzucha ginekologa w czasie zaplanowanej wizyty – czasem pomoże zmiana diety, lekarz może też zalecić delikatny lek rozkurczowy.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli jednak ból brzucha jest ostry, towarzyszy mu uczucie drętwienia, czujesz także bolesny ucisk w dolnej części kręgosłupa, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – może to być bowiem znak, że odkleja się łożysko.

ZOBACZ TEŻ WIDEO: co warto wiedzieć o bólu brzucha w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE