Jak przebiega ciąża w 1 trymestrze, kiedy kończy się 1 trymestr?

2019-08-27 11:44 redakcja
1 trymestr - kiedy się kończy
Autor: Getty images

Każdy etap ciąży rządzi się swoimi prawami. 1 trymestr ciąży to często - oprócz wielkiej radości i podniecenia - czas, gdy bardzo dokuczają dolegliwości związane z pierwszymi miesiącami ciąży. W tym okresie dziecko rozwija się błyskawicznie. Zobacz, jak przebiega ciąża w 1 trymestrze miesiąc po miesiącu i kiedy kończy się 1 trymestr.

Posłuchaj, jak łatwo policzyć, który to tydzień, miesiąc i trymestr ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Na pewno chcesz wiedzieć, jak rozwija się twoje dziecko na początku ciąży. Sprawdź to, ale zanim sięgniesz do naszego kalendarza ciąży, wiedz, że ciąża trwa zwykle 280 dni, czyli 40 tygodni.

Ginekolodzy wyznaczają jej początek na pierwszy dzień ostatniej miesiączki, która miała miejsce przed zapłodnieniem, dlatego prawdziwy wiek ciąży jest zwykle "mniejszy" o prawdziwego o ok. 2 tygodnie. Możesz to obliczyć za pomocą naszego kalkulatora ciąży. Zobacz, jak przebiega 1 trymestr ciąży miesiąc po miesiącu.

1 trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?

1 trymestr ciąży zaczyna się kończy się w 3 miesiącu ciąży, czyli trwa do 13. tygodnia ciąży.

1 trymestr ciąży, pierwszy miesiąc

 • Dziecko: gdy dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa uwolniona podczas owulacji spotyka się z plemnikiem. W jej wnętrzu dochodzi do połączenia materiału genetycznego pochodzącego od mężczyzny i kobiety (tworzy się blastocytoza). Jest to jedyna w swoim rodzaju niepowtarzalna sekwencja genów. Komórki blastocytozy dzielą się i wędrują w dół jajowodu, w kierunku macicy.
  Około 5. dnia po zapłodnieniu zarodek wnika w błonę śluzową macicy – następuje jego zagnieżdżenie. W 2 tygodniu po poczęciu, czyli w 4 tygodniu ciąży tworzy się łożysko, a w trzecim zaczyna pracować serce, tworzy się kręgosłup dziecka i zawiązki mózgu.
 • Mama: ten pierwszy miesiąc bywa różny. Wiele zależy od tego, czy ciąża była zaplanowana i oczekiwana, czy może zupełnie niespodziewana. Niektóre kobiety około 2 tygodnia po zapłodnieniu czują się rozdrażnione i zmęczone, u około 40-50 proc. kobiet pod koniec pierwszego miesiąca pojawiają się poranne mdłości, inne nawet nie zauważają, że spóźnia im się miesiączka. Tak jak każda ciąża jest inna, również reakcje i odczucia ciężarnych bywają bardzo indywidualne.

Czytaj: Łożysko - co to jest łożysko? Budowa i funkcje łożyska

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

1 trymestr ciąży, drugi miesiąc

 • Dziecko: zarodek ma około 6 mm. Pojawiają się zawiązki kończyn, organów wewnętrznych, powiększa się głowa. W 5. tygodniu zaczyna się kształtować twarz, a 6-tygodniowe dziecko ma już palce dłoni i stóp. W 9. tygodniu maluszek osiąga długość 2 cm i zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk.
 • Mama: U części kobiet w tym okresie nasilają się mdłości, mogą pojawić się także zmiany nastroju, bolesność piersi, dziwny smak w ustach, bezsenność. Niektóre przyszłe mamy cierpią z powodu problemów z cerą: nasilają się problemy sprzed ciąży lub pojawiają się nowe. A część kobiet przeciwnie, nie odczuwa wcale przykrych dolegliwości charakterystycznych dla wczesnej ciąży.

Czytaj: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Pierwsze objawy ciąży - wczesne oznaki, że będziesz mamą

1 trymestr ciąży, trzeci miesiąc

 • Dziecko: różnicują się zewnętrzne narządy płciowe, kształtują się rysy twarzy, powieki i przegrody nosowe, zaczynają się tworzyć zawiązki paznokci, grubieje skóra. Powstają kubki smakowe, zawiązki mlecznych zębów, nerki zaczynają wytwarzać mocz.
  Maluszek przypomina miniaturę człowieka, choć dość nieproporcjonalną – głowa jest znacznie większa od reszty ciała i stanowi połowę jego długości. Ciało pokrywa meszek płodowy - zacznie on zanikać około 28. tygodnia ciąży. Pod koniec 3 miesiąca ciąży kończy się etap tworzenia narządów dziecka. Waży ok. 30 g i mierzy 7,5 cm długości.
 • Mama: w tym miesiącu nadal trapią przyszłą mamę dolegliwości wczesnej ciąży, dołącza do nich zgaga i niestrawność, czasem także wstręt do niektórych potraw. Większość kobiet przybiera na wadze, u niektórych ciąża zaczyna być już widoczna. Ale, jak w przypadku całej ciąży, jest to sprawa indywidualna. Zwłaszcza te przyszłe mamy, które szczególnie cierpią z powodu wymiotów, chudną.
  Do 10. tygodnia przyszła mama powinna zrobić następujące badania: badanie określające grupę krwi i czynnik Rh, badanie na przeciwciała odpornościowe, morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne i czystości pochwy, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL (badanie w kierunku kiły), badanie stomatologiczne, badanie HIV (zalecane) i HCV, a także badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki. Do 14. tygodnia obowiązkowo należy zrobić badanie ultrasonograficzne i badanie ogólne moczu.

Czytaj: Morfologia krwi: najważniejsze badanie W CIĄŻY

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Zobacz również: 2. trymestr ciąży - ile trwa, kiedy się zaczyna, co się dzieje w 2. trymestrze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE