Objawy zwiastujące ciążę. Jakie są pierwsze oznaki ciąży?

2019-07-22 14:00
objawy zwiastujące ciążę
Autor: Getty images

Pierwsze oznaki ciąży kobieta może przeoczyć albo zupełnie mylnie zinterpretować. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości towarzyszące wczesnej ciąży mogą świadczyć np. o infekcji lub spadku nastroju. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie objawy zwiastują ciążę.

Do oznak zwiastujących ciążę należą, m.in. ból i tkliwość piersi, nudności i wymioty, zmiany nastroju, problemy trawienne czy spóźniająca się miesiączka. Wystąpienie któregoś z tych objawów nie daje stuprocentowej pewności, że jesteś w ciąży.

Dolegliwości te równie dobrze mogą świadczyć np. o infekcji, która zaatakowała organizm. Dlatego, jeśli nie masz pewności, wykonaj test ciążowy. Niektóre testy dostępne w aptekach dają już 90 proc. pewności i są tak czułe, że mogą wykazać ciążę już po kilku dniach od zapłodnienia. By mieć całkowitą pewność, powinnaś się udać do lekarza ginekologa, który potwierdzi albo wykluczy ciążę.

Test ciążowy ONLINE - dowiedz się, czy możesz być w ciąży

Posłuchaj, jakie są pierwsze oznaki ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pierwsze oznaki zwiastujące ciążę

  • Spóźniająca się miesiączka – to pierwsza i najczęściej wymieniany wczesny objaw ciąży. Warto jednak pamiętać, że brak miesiączki może również świadczyć np. o zaburzeniach hormonalnych, przemęczeniu czy stresie.
  • Bolące i tkliwe piersi – to objaw, który pojawia się często kilka dni po zapłodnieniu, a około ósmego tygodnia ciąży piersi wyraźnie się powiększają.
  • Nudności i wymioty – często idą w parze. U jednych kobiet pojawiają się już po dwóch tygodniach od zapłodnienia, a u innych w ogóle nie występują.
  • Częste oddawanie moczu – częste parcie na pęcherz zwykle występuje w nocy. Dolegliwość nasila się około 6 tygodnia ciąży i towarzyszy kobiecie do porodu.
  • Wrażliwość na zapachy – zdarza się że zapachy do tej pory neutralne albo wręcz uważane za przyjemne w ciąży zaczynają przeszkadzać do tego stopnia, że mogą wywołać torsje.
  • Huśtawki nastrojów – wywołane są zmianami hormonalnymi, jakim podlega organizm kobiety.
  • Zmęczenie i senność – to typowe objawy ciąży, ponieważ kobiecy organizm pracuje w tym okresie na zwiększonych obrotach. Zmęczenie i senność mogą być wywołane niedoborem żelaza w organizmie.
  • Brak łaknienia lub zwiększony apetyt – to typowe dla pierwszych miesięcy ciąży. Niektóre kobiety narzekają na zaburzenia łaknienia, inne mają problemy z nadmiernym apetytem i ciążowymi zachciankami.

Jakie są inne wczesne objawy ciąży? Zobacz film

Polecamy e-poradnik "Niepokojące objawy w ciąży"
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Plamienia, krwawienia, mniej lub bardziej silne bóle brzucha, skurcze i inne dolegliwości występujące w ciąży mogą oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Opisujemy sygnały, których nie wolno przegapić: gdy się pojawią, trzeba udać się do lekarza.

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu i inne objawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE