2 miesiąc ciąży. Jakich objawów ciąży spodziewać się w 2 miesiącu?

2021-10-04 12:08

2 miesiąc ciąży trwa od 5 do 8 tygodnia ciąży. Brzuch w 2 miesiącu nie jest jeszcze widoczny i nie daje się we znaki. Ale czasami tak bywa, że przykre objawy ciąży w drugim miesiącu są bardzo uciążliwe. Ale we wszystkim staraj się dostrzegać dobre strony.

2 miesiąc ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com 2 miesiąc ciąży - które to tygodnie ciąży?

2 miesiąc ciąży to czas, w którym powinnaś wybrać się na wizytę do ginekologa. Jakie trzeba zrobić badania w 2 miesiącu ciąży i jak możesz się teraz czuć?

Spis treści

  1. 2 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Brzuch w 2 miesiącu ciąży
  3. Objawy w 2 miesiącu ciąży
  4. Rady na 2 miesiąc ciąży
  5. Rozwój dziecka w 2 miesiącu ciąży

2 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

2 miesiąc ciąży przypada od 5 tygodnia do 8 tygodnia ciąży. To pierwszy trymestr ciąży.

Badania w 2. miesiącu ciąży

Brzuch w 2 miesiącu ciąży

Niestety w 2 miesiącu ciąży brzuch kojarzy ci się tylko z mdłościami i wymiotami. Przez cały ten miesiąc zazwyczaj wciąż bywają bardzo dokuczliwe i często występują nie tylko rano. Jeśli bardzo cię męczą, pewnie pocieszy cię wiadomość, że... to dobra prognoza dla dziecka.

Przyczyną nudności i wymiotów jest bowiem wysokie stężenie hormonów, które są ważne dla dobrego stanu łożyska i rozwoju dziecka.

Nasilone dolegliwości świadczą o tym, że jest tych hormonów bardzo dużo, co zapewnia dobry rozwój płodu. Badacze z Kanady stwierdzili nawet, że dzieci matek, które miały silne nudności, są lepiej rozwinięte intelektualnie!

Czytaj: Kalendarz badań w ciąży

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Objawy w 2 miesiącu ciąży

Brak miesiączki jest pierwszym sygnałem ciąży. Prawdopodobnie poszłaś już do apteki po test ciążowy, by się upewnić, czy na pewno oczekujesz dziecka. Dwie kreski na niepozornej płytce zwiastują wielkie zmiany w twoim życiu.

Początek ciąży zwykle nie jest przyjemny. W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian – i to w błyskawicznym tempie! – które niełatwo przyjąć i zaakceptować. Niektóre objawy są ci już pewnie dobrze znane, do nich jednak dochodzą nowe.

Zaparcia i wzdęcia

Takimi typowymi objawami ciąży są problemy z układem pokarmowym. Rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego i spowolnienie perystaltyki mogą powodować zgagę, zaparcia, wzdęcia.

Jeśli pojawią się takie dolegliwości, przede wszystkim zmień swój sposób odżywiania. Zwracaj uwagę na to, co jesz i pijesz, a doraźnie stosuj dozwolone przez lekarza leki.

  • Pij dużo wody mineralnej (zaczynając jeszcze przed śniadaniem), nie pij soków z kartonu ani napojów gazowanych
  • Jedz dużo owoców i warzyw bogatych w błonnik
  • Unikaj potraw smażonych, tłustych, ciężkostrawnych, wysokoprzetworzonych

Zmęczenie

Wciąż chce ci się spać? Nie przeżyjesz dnia bez drzemki? Po przyjściu do domu marzysz tylko o tym, by odpocząć? To normalne. Niektóre kobiety odczuwają wręcz skrajne zmęczenie. Dlaczego? Bo rozwój dziecka pochłania mnóstwo energii, której źródłem jest organizm matki.

Masz prawo czuć się wyczerpana i senna. Nie ma sensu z tym walczyć. Zrezygnuj z wieczornych wyjść, w nocy przesypiaj co najmniej 9 godzin.

  • Na zmęczenie w ciąży mała czarna. Nie jest napojem zakazanym w czasie ciąży, ale nie wolno pić jednej filiżanki za drugą. Jak podają eksperci, możesz w ciąży spożyć maksymalnie 200 mg kofeiny, czyli wypić dwie, trzy niezbyt mocne kawy. Bezpieczniejsza od kawy jest zielona herbata.
  • Jedz cytrusy. Na czele listy owoców dodających sił witalnych są orzeźwiające granaty i cytrusy. Obfitują w witaminy, antyutleniacze i substancje mineralne, które usprawniają przepływ krwi w organizmie. Cytrusy znane są od lat z właściwości poprawiających nastrój i pozytywnie wpływających na psychikę. Już sam zapach owoców działa pobudzająco.
  • Jedz gorzką czekoladę – zawiera kofeinę, flawonoidy (m.in. wzmacniają serce), magnez, żelazo i fosfor. Czekolada zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia – serotoniny i endorfin. Należy jednak pamiętać, że zawiera sporo tłuszczu i cukru.
  • Idź na spacer - to najzdrowsze orzeźwienie w ciąży. Jeśli nie możesz, stań przy szeroko otwartym oknie lub wyjdź na balkon. W ten sposób dostarczasz organizmowi tlenu – komórki zyskają „paliwo”, by móc spalać substancje organiczne, a podczas tego procesu wytwarza się energia.

Zmienne nastroje

Zauważysz też pewnie już teraz okropne huśtawki emocjonalne. Możesz czuć się radosna i szczęśliwa, a wkrótce potem przygnębiona czy wściekła. Rozdrażnienie, niepokój, płaczliwość, ale też podniecenie i entuzjazm – to typowe dla ciąży stany emocjonalne.

Taka niestabilność jest trudna do zniesienia, ale niewiele da się z tym zrobić. Najważniejsze, by twoi bliscy mieli świadomość, że to skutek działania hormonów, a nie zmiana twojego charakteru! Co robić, by lepiej to znosić?

  • Zażywaj ruchu – poprawia nie tylko sprawność fizyczną, ale i samopoczucie. Regularnie spaceruj, chodź na basen, gimnastykuj się
  • Korzystaj ze słońca – światło znakomicie poprawia nastrój
  • Jedz produkty bogate w magnez i witaminę B6, które łagodzą stany pobudzenia nerwowego
  • Bądź dla siebie wyrozumiała i tego samego wymagaj od otoczenia – musisz być teraz traktowana ulgowo.

Z każdym dniem powinnaś czuć się lepiej – jeszcze trochę i ciąża stanie się całkiem znośna. Staraj się dostrzegać jej dobre strony, np. pełne piersi, które są bardzo sexy.

Poza tym teraz jak nigdy dotąd możesz siebie rozpieszczać i być rozpieszczana przez partnera. Wykorzystaj to! Taka okazja może się szybko nie powtórzyć.

Czytaj: 

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Zapamiętaj!

Tego nie rób w 2 miesiącu ciąży

  • Nie bierz leków bez konsultacji z lekarzem. Pierwsze miesiące ciąży to tzw. okres organogenezy, czyli czas, kiedy kształtują się wszystkie organy i układy narządów dziecka. Na ich rozwój mają wpływ np. leki, dlatego zanim sięgniesz po aspirynę lub proszek na ból głowy, sprawdź, czy jest dozwolony dla kobiet w ciąży. Nieodpowiedzialne przyjmowanie leków może powodować wady rozwojowe.

Rady na 2 miesiąc ciąży

  • Pij dużo wody - twój organizm potrzebuje teraz znacznie więcej płynów, zwłaszcza jeśli często wymiotujesz, co jest typowe dla tego etapu ciąży. Staraj się wypijać 6–8 szklanek wody dziennie. Najlepiej, aby była to niegazowana woda mineralna o niskiej zawartości sodu i bez żadnych dodatków smakowych. Oczywiście, ta rada dotyczy całego okresu ciąży.
  • Skontroluj zęby i jamę ustną - już na początku ciąży powinnaś również odwiedzić dentystę, który oceni stan jamy ustnej, a gdy będzie taka potrzeba, podejmie leczenie. Nie jest bowiem prawdą, że w 1 trymestrze zębów się nie leczy. W ciąży nigdy nie zwlekaj z wizytą u lekarza stomatologa, gdy czujesz, że dzieje się coś niedobrego, bo infekcje w jamie ustnej i choroby dziąseł zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.
  • Ćwicz mięśnie Kegla. Każda kobieta powinna to robić przez całe życie, ale jeśli do tej pory ich nie trenowałaś, zacznij jak najszybciej. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy ułatwia poród, ale również zapobiega problemom z nietrzymaniem moczu po urodzeniu dziecka. Zwiększa też przyjemność ze współżycia.
  • Szukaj swojego sposobu na mdłości. W 2 miesiącu ciąży pojawiają się zwykle nudności ciążowe, na które każda kobieta próbuje znaleźć własne metody. Niektórym paniom pomagają produkty z imbirem (napary, suplementy), innym mięta, woda z cytryną lub lekkie przekąski. Znajdź swój własny i skuteczny sposób, a od razu poczujesz się lepiej.
  • Znajdź ginekologa. Do lekarza najlepiej pójść pierwszy raz między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. To znaczy, że powinnaś jak najszybciej rozejrzeć się za położnikiem, który poprowadzi twoją ciążę. Może to być twój ginekolog, do którego chodzisz na kontrole, jeśli jednak masz do niego zastrzeżenia, popytaj koleżanek, poszperaj na forach internetowych i znajdź osobę godną zaufania. Pamiętaj, że przez najbliższe dziewięć miesięcy będziesz mu się zwierzać ze swoich dolegliwości, dzielić obawami i prosić o wsparcie, dlatego nie wybieraj pochopnie.

Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Co jeść, by zwalczyć nudności?

Dlaczego w ciąży ciągle chce się spać?

Senność i zmęczenie w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ból podbrzusza w ciąży - Wideo

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Rozwój dziecka w 2 miesiącu ciąży

W 5. tygodniu serce dzieli się na dwie komory, uderza 150 razy na minutę. Do 7. tygodnia kształtuje się kościec, na razie zbudowany z chrząstki. Wykształciły się nerki, wątroba, trzustka, w pępowinie rozwijają się jelita.

8-tygodniowy płód ma wszystkie najważniejsze narządy, zaczyna działać układ nerwowy i krwiobieg. Pojawiają się palce u rąk i stóp, na twarzy widać nos i oczy. Malec ma 4 cm długości (mierzonej bez nóżek).

Czytaj: 3 miesiąc ciąży. Brzuch w 3 miesiącu zaczyna się zaokrąglać!

Jak poprawić sobie humor w ciąży?

Jak radzić sobie ze zdenerwowaniem i stresem w ciąży?

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?