7 miesiąc ciąży: zaczyna się odliczanie do finału. Czego możesz oczekiwać w 7 miesiącu ciąży?

2021-10-04 12:20

7 miesiąc ciąży trwa od 28 do tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży. To początek 3 trymestru ciąży. W 7 miesiącu ciąży jesteś coraz większa i coraz bardziej podekscytowana zmianami, jakie cię czekają. Nasilają się również ciążowe dolegliwości. Zastanawiasz się jak wygląda dziecko i jaka jest waga płodu w tych tygodniach ciąży.

Brzuch ciążowy

i

Autor: thinkstockphotos.com W 7 miesiącu ciąży masz już 2/3 drogi za sobą!

7 miesiąc ciąży to początek trzeciego trymestru. Jakie badania trzeba wykonać w 7 miesiącu ciąży i na co zwrócić uwagę? 

Spis treści

  1. 7 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Dolegliwości w 7 miesiącu ciąży
  3. Samopoczucie w 7 miesiącu ciąży
  4. Rady na 7 miesiąc
  5. Badania w 7 miesiącu ciąży
  6. Waga dziecka w 7 miesiącu ciąży
  7. Ruchy dziecka w 7 miesiącu ciąży
  8. Rozwój dziecka w 7 miesiącu ciąży

7 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

7 miesiąc ciąży trwa od 28 do tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży. Dotrwałaś już do 3 trymestru ciąży, co oznacza, że już niedługo przytulisz swoje dziecko. W końcu to już ostatni etap przed wielkim finałem.

Badania w 7. miesiącu ciąży

Dolegliwości w 7 miesiącu ciąży

Po całkiem łagodnym 2 trymestrze ciąży, w 7 miesiącu ciąży dolegliwości znów mogą ci się dawać we znaki. Na pewno będziesz się czuła po prostu ciężko. W 7 miesiącu ciąży brzuch jest już naprawdę pokaźny, dziecko rozpycha się w macicy, uciskając narządy wewnętrzne.

Coraz większą trudność sprawia oddychanie i poruszanie się, a także sen w ciąży. Z tego powodu poziom energii może się nieco obniżyć. Narastające w 7 miesiącu ciąży zmęczenie jest zupełnie normalnym stanem.

Ciąża to czas huśtawek – nie tylko nastrojów czy libido, ale także poziomu energii. Tym bardziej, że poczucie zmęczenia mogą pogłębiać również inne dolegliwości fizyczne.

Konieczne zwiększenie objętości płynów w organizmie skutkuje niestety niedogodnościami: buty w ciąży stają się nagle za ciasne, podobnie jak bransoletka czy zegarek, nie mówiąc już o obrączce, z której lepiej w tym czasie zrezygnować.

Dopóki możesz ją zdjąć. Aż 75 proc. kobiet ciężarnych doskwierają obrzęki stóp, stawów skokowych i nadgarstków w 7 miesiącu ciąży.

Jeśli jednak obrzęki nie będą ustępować po nocnym wypoczynku lub zaczną obejmować całe ciało, zgłoś się koniecznie do lekarza, gdyż jest to jeden z objawów stanu przedrzucawkowego. Jeśli obrzękom towarzyszy nagły przyrost masy ciała i bóle głowy nie zwlekaj z konsultacją.

W 7 miesiącu ciąży mogą ci doskwierać swędzące wykwity skórne pojawiające się w miejscach występowania rozstępów. To polimorficzna wysypka ciążowa, nie dodaje ci atrakcyjności, ale nie jest groźna dla dziecka i zniknie po porodzie.

7 miesiąc ciąży to również czas, kiedy dziecko może ci zacząć "działać na nerwy"... w sensie dosłownym. Dziecko, które układa się już powoli w ustawieniu do porodu może uciskać nerw kulszowy, co przejawia się ostrym bólem i drętwieniem w okolicach lędźwi. Aby złagodzić ból i ulżyć sobie w nim nieco można spróbować kilku metod.

7 miesiąc ciąży: sposoby na obrzęki:

  • często zmieniaj pozycje; dużo spaceruj
  • gdy siedzisz połóż stopy na czymś, aby były lekko uniesione;
  • odpoczywaj, leżąc na boku, wtedy nerki pracują najefektywniej;
  • noś wygodnie, nie uciskające buty i rajstopy uciskowe;
  • pij dużo wody, soli używaj z umiarem.

7 miesiąc ciąży: sposoby na rwę kulszową

  • zmień pozycję, znajdź taką, która jest dla ciebie najwygodniejsza;
  • zrób ciepły okład lub weź ciepłą kąpiel w ciąży;
  • kołysz biodrami;
  • wybierz się na basen, pływanie odciąża kręgosłup;
  • zafunduj sobie masaż, ale tylko u osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje.

Samopoczucie w 7 miesiącu ciąży

W 7 miesiącu ciąży prawdopodobnie czujesz się dobrze pod względem emocjonalnym. Doceniasz zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, mimo że coraz trudniej ci się poruszać.

Wiele kobiet w 7 miesiącu ciąży zaczyna odczuwać swego rodzaju euforię i czerpie przyjemność z tego stanu, niekiedy zupełnie zapominając o całym świecie i skupiając się jedynie na sobie i dziecku.

Zaczynasz mieć bardzo intensywne i realistyczne sny w ciąży? Do tego jeszcze dość dziwne i zazwyczaj związane z dzieckiem. To zupełnie normalny objaw w 7 miesiącu ciąży, podobnie jak marzenia na jawie.

Twoja psychika przygotowuje się do wielkiej zmiany, porządkuje odczucia i emocje. W ten sposób twoja podświadomość radzi sobie z natłokiem myśli, emocji i obaw.

Czytaj:

Co robić, gdy emocje w ciąży cię przerastają?

Jak poprawić sobie nastrój w ciąży?

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu!

KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Rady na 7 miesiąc

  • Wybierz szpital do porodu

Zrób rekonesans, jak wygląda opieka i przestrzeganie standardów porodowych w okolicznych szpitalach, by wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada.

Pomyśl, na czym ci najbardziej zależy podczas porodu (np. możliwość poruszania się, znieczulenia, ochrona krocza), a potem dowiedz się, jak to wygląda w poszczególnych placówkach: pytaj znajome, czytaj opinie w internecie, odwiedź szpital, by go zobaczyć i wypytać o wszystko, co cię interesuje.

Pewnie coraz częściej i szybciej odczuwasz zmęczenie. Nic dziwnego: twój organizm pracuje na pełnych obrotach, a ty na dodatek masz problemy z zaśnięciem. To przez duży brzuch oraz przez nieustanne myślenie o tym, co cię niedługo czeka...

  • Przygotuj pokoik dla malca

Syndrom wicia gniazda to moment, kiedy kobieta oczekująca dziecka zaczyna instynktownie szykować dla niego miejsce w swoim domu. Zjawisko to pojawia się zwykle w ostatnich miesiącach ciąży. Jeśli czujesz potrzebę malowania ścian, remontowania i meblowania – to właśnie jest to! Wykorzystaj przypływ energii i zaprojektuj kącik lub pokoik dla dziecka (projekt niech zrealizuje mąż lub wynajęta ekipa).

  • Wybierz szpital do porodu

Skoro chodzisz do szkoły rodzenia, to pewnie widziałaś już szpital, w którym odbywają się zajęcia. Jeśli ci odpowiada i chciałabyś w nim rodzić, to dopytaj się o wszystkie szczegóły: czy na porodówce jest wanna, ilu osobowe są sale porodowe, czy zawsze dostępny jest anestezjolog (a więc i znieczulenie). Jeśli chcesz rodzić gdzie indziej, szukaj na forach i pytaj znajomych o opinie.

  • Zorganizuj baby shower

Warto przed porodem jeszcze raz spotkać się z koleżankami i poplotkować o życiu, prawda? Po urodzeniu dziecka przez jakiś czas będzie to raczej trudne, dlatego teraz, kiedy twój maluszek pozwala ci jeszcze na zabawę, zaproś do siebie najbliższe przyjaciółki na ciasteczka i owocowe koktajle.

  • Wyjedź na urlop

To najlepszy moment na ostatni wyjazd we dwoje. Jesteś już pewnie trochę zmęczona ciążą, potrzebujesz też naładować akumulatory przed porodem, dlatego zaplanujcie wyjazd chociaż na kilka dni. Nie za daleko, bo w 3 trymestrze nie powinnaś już latać samolotem. Wybierz miejsce, gdzie będziesz mogła się zrelaksować, spacerować, pływać, wyciszyć się i wyspać.

Badania w 7 miesiącu ciąży

W 7 miesiącu ciąży, podczas wizyty kontrolnej możesz spodziewać się:

  • pomiaru ciężaru ciała;
  • pomiaru ciśnienia tętniczego;
  • badania stężenia cukru i białka we krwi;
  • określenia wielkości i położenia płodu poprzez badanie zewnętrzne;
  • określenie wysokości dna macicy;
  • badanie rąk i nóg pod kątem występowania obrzęków;
  • test obciążenia glukozą;
  • morfologia krwi pod kątem niedokrwistości.

Waga dziecka w 7 miesiącu ciąży

Pod koniec 7 miesiąca ciąży dziecko waży ok. 1300-1600 g i mierzy 40-50 cm. Intensywnie przybiera na wadze, gdyż płyn owodniowy dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie. Pod skóra odkłada się coraz więcej tkanki tłuszczowej, a meszek płodowy zaczyna znikać.

Ruchy dziecka w 7 miesiącu ciąży

Jego ruchy w 7 miesiącu ciąży nie są już tak gwałtownie przez ciebie odczuwane, chociaż aktywny płód wierci się niemal bez przerwy. Wiele kobiet zauważa, że ich dzieci są najbardziej ruchliwe około północy.

Rozwój dziecka w 7 miesiącu ciąży

Przez skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych. Dziecko ma już dość ciasno w macicy. Dla wygody kuli się i krzyżuje rączki oraz nóżki.

W 7 miesiącu ciąży zmysły dziecka są już dobrze rozwinięte: otwiera już oczy i wyraźnie widzi natężenie światła, słyszy dźwięki i czuje smaki oraz zapachy.

W mózgu kształtuje się sieć połączeń pomiędzy neuronami, osłonka białkowo-lipidowa, nazywana mieliną, przyspiesza przesyłanie impulsów nerwowych, dzięki czemu dziecko potrafi przetwarzać informacje.

W 7 miesiącu ciąży wyczuwa nastrój w głosie twoim i innych osób, a także reaguje na te emocje. Dziecko odczuwa też ból i potrafi płakać. W 7 miesiącu ciąży dziecko ma już swoje preferencje muzyczne – przy niektórych gatunkach muzyki porusza się spokojnie, przy innych – gwałtownie, może nawet odwracać się od źródła dźwięku. Raczej nie przykładaj słuchawek z włączoną muzyką do brzucha. Może to zakłócać jego sen, a w efekcie rozwój. Dziecko i tak słyszy włączoną muzykę.

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia z sali porodowej:

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: