Gorączka w ciąży: sposoby na gorączkę w ciąży

Czy gorączka w ciąży zawsze powinna niepokoić? Temperatura ciała zależy od wielu czynników i nie tylko 36,6ºC jest wskazaniem prawidłowym. Gorączka w ciąży to sygnał, którego nie wolno lekceważyć.  Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na gorączkę.

Gorączka w ciąży: sposoby na gorączkę w ciąży

i

Autor: Getty images Sposoby na gorączkę w ciąży

Gorączka w ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jednak wiele kobiet nie wie, od ilu stopni Celsjusza mówi się o gorączce. Wyjaśnijmy sobie więc na początku, że prawidłowa temperatura ciała u osoby dorosłej mieści się w przedziale 36–37ºC.

U przyszłych mam zmiany hormonalne podnoszą ją często o ok. 0,5 stopnia w stosunku do wcześniejszego poziomu. Zatem norma dla kobiet ciężarnych to temperatura do 37,5ºC. Przedział 37,6–38,5ºC to stan podgorączkowy, a dopiero przy pomiarze powyżej 38,5ºC mówimy o gorączce w ciąży.

Spis treści

  1. Jak mierzyć gorączkę w ciąży?
  2. Jakie mogą być przyczyny gorączki w ciąży?
  3. Jakie są domowe sposoby na obniżenie gorączki w ciąży?
  4. Kiedy do lekarza z gorączką w ciąży?
  5. Co na gorączkę w ciąży?
  6. 5 wskazówek, jak zbić gorączkę w ciąży

Jak mierzyć gorączkę w ciąży?

Od wysokości gorączki zależy dalsze postępowanie, dlatego istotna jest precyzja pomiaru. Jesteś dorosła, w miarę cierpliwa i nie wiercisz się podczas mierzenia temperatury, więc nie ma problemu, byś temperaturę skontrolowała po prostu pod pachą.

Pamiętaj jednak, że termometr, jak każde urządzenie, bywa zawodny, dlatego, gdy wynik wyraźnie odbiega od twojego samopoczucia, warto przetestować termometr jeszcze na drugiej osobie.

Za najmniej awaryjne i najbardziej precyzyjne uchodzą klasyczne termometry rtęciowe, które pod pachą trzeba trzymać ok. 5 minut (niestety, zgodnie z dyrektywą UE, już nie są wprowadzane do obrotu), a także termometry na podczerwień, douszne. Te drugie są znacznie droższe (zwykle od 100 zł wzwyż), ale za to bardzo wygodne: wynik uzyskasz już po kilku sekundach.

Takie urządzenie przyda się szczególnie, przecież nie długo będziesz chciała zmierzyć temperaturę małemu dziecku. Oczywiście, każdy termometr elektroniczny, także tańszy, do pomiarów pod pachą, powinien spełnić swoją funkcję i skontrolować twoją ciepłotę ciała.

katar w ciąży domowe sposoby
Dobrze wiedzieć

Gorączka często jest objawem infekcji. Stany zapalne, zarówno wywołane przez wirusy, jak i bakterie, są szczególnie groźne w pierwszym trymestrze ciąży, bo mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Jakie mogą być przyczyny gorączki w ciąży?

Podwyższona temperatura może być objawem przegrzania. Dochodzi do niego, gdy zbyt ciepło się ubierzesz albo przesadzisz z wysiłkiem. Zatem, zanim zaczniesz podejrzewać poważniejsze problemy, zdejmij jedną warstwę ubrania (ale nie na dworze, żeby cię nie przewiało), odpocznij, weź chłodniejszą kąpiel. Zwykle to wystarczy, by poczuć się lepiej.

Gorączka często jest objawem infekcji. Stany zapalne, zarówno wywołane przez wirusy, jak i bakterie, są szczególnie groźne w pierwszym trymestrze ciąży, bo mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Leczenie infekcji w bardziej zaawansowanej ciąży zazwyczaj nie jest trudne.

Istnieje wiele bezpiecznych leków, w tym i antybiotyków, odpowiednich dla ciężarnych. Ważne jednak, by właściwe leczenie rozpocząć jak najszybciej, dlatego obserwując – poza gorączką – objawy infekcji, nie unikaj wizyty u lekarza (może to być położnik, ale również lekarz pierwszego kontaktu). W ten sposób możesz uniknąć groźnych powikłań.

Zobacz: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

Jakie są domowe sposoby na obniżenie gorączki w ciąży?

Możesz obniżać gorączkę, pijąc napar z lipy, czarnego bzu (oba działają też przeciwzapalnie) oraz herbatę z mięty (zwłaszcza, jeśli infekcja dotyczy też układu trawiennego). W obniżeniu temperatury pomagają także chłodne okłady z mokrych ręczników na przedramiona, łydki i czoło.

Kiedy do lekarza z gorączką w ciąży?

Gdy temperatura przekracza 39ºC, pomoc lekarska jest konieczna natychmiast, gdyż sama gorączka, niezależnie od przyczyny, może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród. Jeśli jest niższa – wystarczy skontaktować się z lekarzem w ciągu 24 godzin. Oczywiście, jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza, zrób to wcześniej.

Jeśli chcesz zażyć lek, którego substancją czynną jest paracetamol, powinnaś zachować szczególną ostrożność! Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto przeprowadzili badania z których wynika, że długotrwałe stosowanie leków z zawartością paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Okazjonalne stosowanie takich środków w ciąży prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla potomstwa.

Jedź natychmiast do szpitala, gdy gorączce towarzyszy:

Przyczyna gorączki może być niezwiązana z ciążą i wymagać dokładnych badań. Nie lekceważ też stanu podgorączkowego. Gdy utrzymuje się trzy doby – nawet bez innych niepokojących objawów – czas iść do lekarza. Zapewne to tylko skutek ciążowego szaleństwa hormonów, ale lepiej to sprawdzić.

Co na gorączkę w ciąży?

Kobiety w ciąży muszą uważać na leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ponieważ skład niektórych z nich może szkodzić dziecku. Ciężarne mogą zażywać leki zawierające paracetamol jako substancję czynną, ale ich zażywanie trzeba ograniczyć do minimum.

W II trymestrze ciąży dozwolone jest przyjmowanie leków na bazie ibuprofenu. Dodatkową zaletą leków, których substancją czynną jest ibuprofen jest działanie przeciwzapalne. Jednak należy go unikać w I i III trymestrze, podobnie jak innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

5 wskazówek, jak zbić gorączkę w ciąży

  1. Pilnuj, by gorączka nie wymykała się spod kontroli.
  2. Raczej nie stosuj metod popularnych wśród dorosłych, czyli napotnych herbatek i owijania się w pierzynę. Wprawdzie solidne wypocenie docelowo prowadzi do obniżenia temperatury, ale z początku na moment ją podnosi. W twoim stanie to niekorzystne. Dodatkowo pot lubią mikroby i z jego pomocą szybko się namnażają, a to grozi wtórnym zakażeniem.
  3. Skutecznie obniżysz temperaturę za pomocą chłodnego prysznica.
  4. Schładzaj i nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, przykręcając kaloryfer i kładąc na nim mokre ręczniki. Jeśli używasz nawilżacza, wybieraj taki, który można odkażać, by sam w sobie nie stał się źródłem zakażenia zarodnikami grzybów.
  5. Dużo pij, najlepiej czystą, niegazowaną wodę, ewentualnie soki z owoców tropikalnych (zawierają substancje obniżające temperaturę ciała). Unikaj ich jednak, gdy masz skłonność do uczuleń. Alergia na dany owoc może niespodziewanie pojawić się w ciąży.

Czytaj również: Pocenie w ciąży. Jak zapobiegać poceniu się w ciąży?

Grypa w ciąży: leczenie i objawy grypy

Jaką WODĘ pić w ciąży?

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"