Na czym polegają badania prenatalne?

2013-06-20 14:37

Badania prenatalne w ciąży ratują zdrowie i życie rozwijających się dzieci – dzięki badaniom prenatalnym można rozpocząć leczenie ewentualnych wad już w życiu płodowym. Badania prenatalne dzieli się na nieinwazyjne, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem, i inwazyjne, które obarczone są niewielkim ryzykiem.

Badania prenatalne to wszystkie badania monitorujące ciążę. Pozwalają one upewnić się, że płód rozwija się prawidłowo, a jeśli okaże się, że ma on wady rozwojowe, można od razu zacząć leczenie. Gdy zaś wada jest ciężka i nieuleczalna, można podjąć decyzję o przerwaniu ciąży. Część badań prenatalnych wykonuje się standardowo u każdej ciężarnej, a część, gdy kobieta ma ponad 35 lat, występują uwarunkowania genetyczne, we wcześniejszych ciążach wystąpiły aberracje chromosomowe płodu lub gdy wyniki USG lub badań krwi są nieprawidłowe. Wszystkie badania są refundowane, jeśli ciężarną kieruje na nie lekarz mający kontrakt z NFZ.

>> Jakie wady mozna leczyć przed urodzeniem?

Badania prenatalne: cena

Badania nieinwazyjne:

  • badanie USG w I, II i III trymestrze – cena bez refundacji 150 zł
  • test PAPP-A – badanie krwi wykonywane, gdy wynik 1. USG jest nieprawidłowy, określa ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych – cena bez refundacji 250 zł
  • test potrójny – badanie stężenia we krwi trzech substancji: alfafetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) i estriolu, cena 250 zł
  • echo serca płodu – badanie USG wykonywane, gdy jest wskazanie lekarza, cena 300 zł
  • USG dopplerowskie – wykonuje się je, gdy ciąża przebiega z powikłaniami, cena – 200 zł
  • test Manninga – to badanie KTG i USG płodu, określa dobrostan płodu, cena – 150 zł

>> Jakie są wskazania do badań prenatalnych?

Badania inwazyjne

Podczas tych badań lekarz nakłuwa igłą brzuch i pobiera komórki do badania, ale nie dotyka płodu i nie pobiera od niego żadnych komórek (cały czas kontroluje to na USG). Badania te obarczone są niewielkim ryzykiem poronienia.

  • amniopunkcja – pobranie płynu owodniowego – cena 1300 zł
  • biopsja kosmówki – pobranie wycinku kosmówki, czyli błony otaczającej zarodek – cena 1500 zł
  • kordocenteza – pobranie krwi pępowinowej – cena 800 zł
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE