16 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-19 10:58
16 tydzień ciąży
Autor: Getty images W 16 tygodniu ciąży możesz odczuwać bóle w podbrzuszu, spowodowane rozciąganiem się macicy.

16 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a także próbuje ruszać oczami. W tym okresie życia płodowego ruchy dziecka są już skoordynowane, dzięki sygnałom płynącym z jego mózgu. Może się zdarzyć, że zaczniesz je czuć. Zobacz, co jeszcze możesz zaobserwować w 16 tygodniu ciąży i sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko.

16 tydzień ciąży i jednocześnie cały drugi trymestr to czas rozkwitu twojej urody i okres dobrego samopoczucia. Ponieważ czujesz się atrakcyjna i zadowolona, masz ochotę na seks - wykorzystaj to!

Na razie w planie badań nie ma USG, dlatego zanim znów zobaczysz swoje dziecko, przeczytaj jak się rozwija.

Który to miesiąc ciąży?

16 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 14 tydzień życia dziecka.

Spis treści

  1. Rozwój i wygląd dziecka w 16 tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 16 tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 16 tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 16 tygodniu ciąży

Rozwój i wygląd dziecka w 16 tygodniu ciąży

W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo ma ok. 110-120 mm, czyli ok. 11-12 cm. Waży 80-100 g.

Pod koniec 14 tygodnia życia płodowego, czyli 16 tygodnia ciąży malec próbuje ruszać już gałkami ocznymi. Reaguje też na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane.

Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na ciele.

Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, a także twój głos, który dociera do niego poprzez drgania w twoim ciele.

Nos dziecka jest właściwie rozwinięty – lekko zadarty i płaski, by maluszek mógł swobodnie oddychać, ssąc twoją pierś. Nasada pępowiny przesuwa się teraz w dół jamy brzusznej płodu i jest bliżej miejsca, gdzie po rozłączeniu z mamą znajdować się będzie pępek.

Kości, które początkowo były zbudowane z chrząstki, zatrzymują teraz wapń i twardnieją. Płód ma już całkowicie ukształtowane ręce i nóżki – wykształcone są nie tylko kości, ale i mięśnie oraz sprawne stawy.

Zobacz:

Jak rozwijają się zmysły dziecka?

17 tydzień ciąży - sprawdź, jak rozwija się dziecko

Rozwój płodu - tydzień po tygodniu

Ruchy dziecka w 16 tygodniu ciąży

W 16 tygodniu ciąży ruchy dziecka są skoordynowane i podyktowane sygnałami płynącymi z jego mózgu. Malec jest bardzo ruchliwy, jednak mama nie odczuwa jego ruchów bardzo wyraźnie - jest za mały, aby dotykać ścian macicy. To raczej bulgotanie i przelewanie się w dole brzucha może być sygnałem, że dziecko zmienia swoją pozycję.

Czytaj: Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
16 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 16 tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości awokado. Maluszek może mierzyć od 11 do 12 cm. Jego waga zaś oscyluje między 80 a 100 gramami. Niedługo zacznie znacznie szybciej przybierać na wadze, a ty razem z nim.

materiał partnera
Wsparce dla mam od poczatku ciąży, aż do końca okresu karmienia piersią

Prenatal to linia specjalistycznych preparatów, których składniki zostały starannie dobrane pod kątem zapotrzebowania organizmu kobiety w danym okresie ciąży, a porcje są zgodne z rekomendacjami ekspertów oraz najnowszymi doniesieniami naukowymi.1,2

Suplement diety Prenatal® duo to unikalne połączenie ważnych składników odżywczych o wysokiej przyswajalności w rekomendowanych porcjach. Duża porcja 600 mg DHA zapewnia prawidłowy przebieg i czas trwania ciąży3 oraz wspiera rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka.4, 5

Obecność unikalnego składnika - laktoferyny – wzmacnia dostępność żelaza z pożywienia6, a wraz z DHA może mieć wpływ na utrzymanie prawidłowego czasu trwania ciąży.3, 7

1. Standardy Medyczne/Pediatria 2018 T. 15; 15-22
2. Ginekol Pol. 2011; 82:550-3 PTGiP
3. Ginekol Pol. 2014;85:318-20 PTGiP
4. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystny efekt jest osiągany w przypadku spożywania 200 mg DHA w stosunku do normalnego spożycia kwasów omega-3 dla dorosłych tj. przykładowo 250 mg DHA i EPA.
5. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystny efekt jest osiągany w przypadku spożywania 200 mg DHA w stosunku do normalnego spożycia kwasów omega-3 dla dorosłych tj. przykładowo 250 mg DHA i EPA
6. Rosa L et al. Int J Mol Sci. 2017;18(9):1985
7. Ochoa TJ, Sizonenko SV. Biochem Cell Biol. 2017;95(1):22-30 8. Kruzel ML et al. Front. Immunol. 2017; 8:1438

Objawy ciąży w 16 tygodniu ciąży

W 16 tygodniu ciąży twój brzuszek rośnie - zaczął się zaokrąglać - możesz to zauważyć po lekko za ciasnych ubraniach.

Dlatego teraz możesz mieć problemy z wygodnym ułożeniem się do snu. Staraj się wybierać odpowiednią pozycję do spania. Najlepiej taką, w której nie będziesz uciskać brzucha: np. śpij na boku, bo to służy i tobie i dziecku.

W takiej pozycji twój kręgosłup odpocznie, unikniesz też ucisku na macicę, który mógłby utrudnić maluszkowi dopływ świeżego tlenu.

Możesz teraz odczuwać bóle w podbrzuszu – to normalny stan w ciąży na tym etapie, spowodowany rozciąganiem się macicy. Niestety, czasem ból bywa tak silny, że pacjentki zgłaszają się do lekarza, sądząc, że jest to czynność skurczowa macicy lub inny stan zagrażający ciąży.

W 16 tygodniu ciąży produkcja hormonów wpływa również na wzrost libido. Powiększają się gruczoły piersiowe, brodawki stają się wrażliwsze, a narządy płciowe – wargi sromowe i łechtaczka – są przekrwione.

To sprawia, że czujesz się bardziej kobieco i masz więcej ochoty na współżycie niż w 1 trymestrze, któremu towarzyszyły różne dolegliwości. W drugim trymestrze, jak i przez cały okres ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, możesz bez żadnych obaw uprawiać seks.

Czytaj:

10 korzyści z dobrego snu w ciąży

Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

Dolegliwości ciążowe w 16 tygodniu ciąży

Czujesz się dobrze i masz dużo energii. To normalne w 2 trymestrze ciąży, kiedy przyszła mama jest w szczytowej formie. Jedynie nadmiernie obrzmiała śluzówka w nosie może utrudniać oddychanie i powodować krwawienia z nosa.

To sprawka hormonów – progesteronu i estrogenu. Ulgę może przynieść nawilżenie powietrza w mieszkaniu lub używanie nawilżających preparatów do nosa. Jednak używanie tych drugich koniecznie skonsultuj z lekarzem.

W 16 tygodniu ciąży możesz zauważyć też zwiększone upławy. Mimo że nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, to jednak nie jest też groźna. Wręcz przeciwnie: wydzielina i śluz chroni kanał rodny przed infekcjami.

Możesz używać w tym czasie wkładek lub podpasek higienicznych, pod warunkiem, że nie podrażniają śluzówki i przepuszczają powietrze. Nie stosuj natomiast tamponów.

W 16. tygodniu ciąży możesz też czuć, że jest ci gorąco. To dlatego, że więcej twojej krwi krąży w krwiobiegu docierając do wszystkich tkanek – dokładnie tak jak w czasie wysiłku fizycznego. Temperaturę ciała przyszłej mamy podwyższają również hormony.

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Badania w 4. miesiącu ciąży
materiał partnera
Laktoferyna i jej dobroczynne właściwości

Laktoferyna wiąże żelazo z diety i wpływa na jego efektywne wykorzystanie przez krwinki czerwone, dzięki temu ma szczególne znaczenie u kobiet od II trymestru ciąży. Warto więc, aby ta substancja była składnikiem ciążowego suplementu.

Białko to ma również właściwości zmniejszania stanu zapalnego w organizmie, co może wpływać korzystnie na długość trwania ciąży.

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Twoja sylwetka zaczyna się zaokrąglać – biodra stają się pełniejsze, możesz zauważyć, że zanika talia, a brzuszek robi lekko widoczny. Spodnie, które nosiłaś dotychczas, mogą okazać się zbyt ciasne. Czas zapatrzeć się w odzież ciążową!

Macica jest już wielkości grejpfruta i jest wyczuwalna 1 – 2 place powyżej spojenia łonowego. Jest mieszkaniem dla ok. 12 centymetrowego człowieka. Zwiększa się ilość wód płodowych. Jest ich już na tyle dużo, że w razie potrzeby można wykonać amniopunkcję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE