Te wirusy zagrażają płodowi! 5 najniebezpieczniejszych wirusów dla ciężarnej

2019-11-14 10:20

Niebezpieczne wirusy to częsty problem ciężarnych, które mają starsze dzieci i często się od nich zarażają rożnego rodzaju chorobami. Niestety, maluchy przynoszą ze żłobka lub przedszkola wiele wirusów, które mogą zagrażać płodowi. Oto 5 chorób wirusowych niebezpieczniejszych dla kobiet w ciąży.

Te wirusy zagrażają płodowi!
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Wirusy niebezpieczne dla ciąży - różyczka
  2. Cytomegalowirus (CMV)
  3. Ospa wietrzna i półpasiec
  4. Odra
  5. Wirus opryszczki (HSV)

Istnieje wiele wirusów, które mogą zagrażać płodowi. Choć, teoretycznie nienarodzone dzieci zabezpiecza przed infekcjami łożysko, to jednak nie jest to bariera idealna. Przez łożysko mogą przenikać niektóre choroby infekcyjne, szczególnie wirusowe, stanowiąc zarazem zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu.

Sprawdź, które wirusy są najgroźniejsze:

  1. Wirusy niebezpieczne dla ciąży - różyczka
  2. Cytomegalowirus (CMV)
  3. Ospa wietrzna i półpasiec
  4. Odra
  5. Wirus opryszczki (HSV)

Wirusy niebezpieczne dla ciąży - różyczka

Różyczka jest wysypkową chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Do zakażenia tą chorobą dochodzi drogą kropelkową, przez kontakt z osobą ją przechodzącą lub przez łożysko. Szczyt zachorowań na różyczkę występuje w miesiącach zimowych i wiosennych.

Najgroźniejszy dla ciebie i twojego przyszłego dziecka jest kontakt z tym wirusem w pierwszym trymestrze ciąży. Bądź czujna, gdy u swojego starszego dziecka zaobserujesz takie objawy jak: gorączka, bóle głowy, gardła i kończyn oraz nudności, wymioty, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie spojówek (objawiające się poprzez bolesne, czerwone i przekrwione oczy), wysypka.

Wirus różyczki jest jednym z najgroźniejszych wirusów w ciąży i może spowodować tzw. zespół Gregga, czyli zespół wad wrodzonych wywołanych zakażeniem wewnątrzmacicznym płodu tym wirusem.

Objawia się on u dziecka jako: wady serca i układu krwionośnego (ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej i przegrodzie międzykomorowej serca, przetrwały przewód tętniczy, zwężenie tętnicy płucnej), wady narządu wzroku (jaskra, zaćma, zapalenie naczyniówki i siatkówki, zez), zaburzenia słuchu (w tym głuchota), choroby neurologiczne (zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, małogłowie, zapalenie naczyń mózgu), schorzenia narządów wewnętrznych (wątroby, trzustki, żołądka), wady układu kostnego oraz moczowo-płciowego.

Dzieci urodzone z wirusem różyczki mogą prezentować purpurowe zabarwienie powłok ciała.

Czytaj: Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Różyczka wrodzona: skutki zespołu różyczki wrodzonej u dziecka

Cytomegalowirus (CMV)

Wirus CMV stanowi najczęstsze zakażenie u kobiet w ciąży a zarazem płodu. W pierwszym trymestrze ciąży może być powodem poronienia, a w drugim i trzecim trymestrze może spowodować zahamowanie rozwoju i wzrostu płodu (hipotrofię wewnątrzmaciczną), małogłowie, hepatosplenomegalię (powiększenie wątroby i śledziony), uszkodzenie wzroku i słuchu.

Około 1/3 dzieci urodzonych z objawowym wirusem cytomegalii umiera. Zakażenie wirusem CMV następuje poprzez kontakt z naturalną wydzieliną ciała osoby zarażonej tym patogenem. Wystrzegaj się używania wspólnych sztućców wraz ze swoim starszym dzieckiem, zwłaszcza jeśli przechodzi powyższą infekcję.

Czytaj: Cytomegalia - wyniki badań i normy. Co to jest IgG i IgM? wraz ze swoim starszym dzieckiem, zwłaszcza jeśli przechodzi powyższą infekcję.

Zapamiętaj!

Jeśli jesteś w ciąży a twoje starsze dziecko choruje na którąś z niebezpiecznych chorób zakaźnych, powinnaś ograniczyć kontakt z chorą pociechą oraz w przypadku niepokojących cię objawów zgłosić się do lekarza.

Możesz wzmocnić swoją odporność, a zarazem uchronić się przed rozwojem infekcji, poprzez zdrowe odżywianie się (dostarczanie organizmowi stosownej ilości białka, tłuszczy w tym zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych m.in. w bakaliach i olejach roślinnych oraz oliwie z oliwek, węglowodanów a także witamin, mikroelementów i makroelementów), systematyczną umiarkowaną aktywność fizyczną (głównie spacery), odpowiednią ilość snu.

Sprawdź: Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych

Ospa wietrzna i półpasiec

Wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) przenosi się drogą kropelkową oraz charakteryzuje się wysypką, podwyższoną temperaturą ciała, ogólnym złym samopoczuciem i osłabieniem. Jest to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Zakażenie wirusem VZV w pierwszym trymestrze ciąży stanowi ryzyko poronienia, a w kolejnych trymestrach zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu: małogłowia, wodogłowia, upośledzenia umysłowego, zaniku mięśni, uszkodzenia narządu wzroku (zwłaszcza wystąpienia zaćmy, czyli zmętnienia soczewki oraz zapalenia tęczówki i siatkówki), małej masy urodzeniowej.

Czytaj: Szczepienie przeciwko ospie. Dlaczego warto chronić dziecko przed ospą

Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie

Odra

Jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego a ostatnimi czasy znacząco wzrasta ilość zakażeń tym wirusem wśród dorosłych. Zarazić się nią można drogą kropelkową a ryzyko rozwinięcia infekcji wynosi ponad 95%, w przypadku kontaktu z osobą chorą.

Odra charakteryzuje się wysoką gorączką, wysypką (pojawiająca się początkowo za uszami), nieżytem nosa i spojówek, światłowstrętem i łzawieniem. Jej powikłaniami mogą być stany zapalne: płuc, mózgu, mięśnia sercowego, ucha środkowego, wątroby.

U płodu może spowodować niską masę urodzeniową, uszkodzenie narządów wewnętrznych. Zwiększa również ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Czytaj: Szczepionka MMR. Szczepienie dzieci przeciw odrze, śwince i różyczce

Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

Wirus opryszczki (HSV)

Wyróżniamy dwa główne gatunki wirusa opryszczki: HSV1 i HSV2. Pierwszy nazywany jest wirusem opryszczki wargowej a drugi wirusem opryszczki narządów płciowych. Zakażenie wirusem HSV następuje poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

W pierwszym trymestrze ciąży może spowodować poronienie, a zakażenie w drugim i trzecim trymestrze wiąże się z ryzykiem wystąpienia hipotrofii wewnątrzmacicznej (zahamowania rozwoju i wzrostu płodu), małogłowia oraz upośledzenia umysłowego dziecka.

Czytaj: Opryszczka w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla dziecka

Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec

Lek. Anna Nowak
Lek. Anna Nowak
Lekarka i dietetyczka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia z zakresu endokrynologii, chorób wewnętrznych oraz zdrowego żywienia i dietoterapii. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z zakresu medycyny i dietetyki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza