Co robić, gdy maleństwo odmawia piersi lub butelki?

2022-02-22 13:07

Wiele mam skarży się, że ich noworodek nie chce jeść. Każda z nich pragnie, aby jej dziecko rozwijało się jak najlepiej. Co zatem należy robić, gdy noworodek nie chce jeść? Jak poznać, czy jest to objaw poważnych dolegliwości, czy zwykły brak apetytu?

noworodek

i

Autor: Getty images Co robić, gdy maleństwo odmawia piersi lub butelki?

Czasem noworodek nie chce jeść. To problem, ponieważ mleko mamy lub mleko modyfikowane to jedyne źródło składników odżywczych zapewniających dziecku prawidłowy rozwój. Przyczyn niechęci do piersi lub butelki może być wiele - postępowanie zależy od tego, z jakich powodów nasze niemowlę odmawia pokarmu. Co robić, gdy noworodek nie chce jeść? 

Spis treści

  1. Czy noworodek naprawdę nie chce jeść? 
  2. Co robić, gdy noworodek nie chce jeść?
  3. Kiedy martwić się, że noworodek nie chce jeść?
M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

Czy noworodek naprawdę nie chce jeść? 

Rodzice często obawiają się, że maluch nie je wystarczająco. Należy jednak pamiętać, że czasem tylko tak im się wydaje. Żołądek noworodka jest bardzo mały i ilości, które dla dorosłego wydają się zbyt małe, spokojnie mogą nasycić dziecko.

Przyjmuje się, że niemowlę karmione piersią należy karmić co półtorej, bądź co dwie godziny, również w nocy. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym przerwy między jedzeniem wydłużają się do trzech godzin. W pierwszym miesiącu zalecane podawanie jest 7 porcji po ok. 110 ml, w kolejnych więcej, ale rzadziej.

Niepokój rodziców powinien pojawić się, gdy dziecko nie przybiera odpowiednio na wadze.

Czytaj również: Prawidłowa waga niemowlęcia: ile powinno przybierać na wadze niemowlę?

Waga dla niemowląt – czy warto kupować wagę do domu? Zobacz najlepsze wagi dla dzieci

Co robić, gdy noworodek nie chce jeść?

Gdy dziecko faktycznie je zbyt mało i nie przybiera odpowiednio na wadze należy rozważyć możliwe przyczyny tego problemu i skonsultować się z lekarzem pediatrą.

  • Atmosfera 

Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa i spokoju, aby mogły odpowiednio jeść. Pamiętaj, aby nie denerwować się ani nie śpieszyć podczas karmienia, gdyż noworodek z pewnością to wyczuje. 

Dziecko do ssania potrzebuje ciszy i spokoju. Karmienie przy włączonym telewizorze lub w pokoju, w którym szaleją starsze dzieci może rozdrażnić dziecko i zniechęcić je do jedzenia.  

  • Karmienie

Czasem niemowlę nie chce jeść, bo nie umie ssać lub nie może chwycić brodawki. Maluchy wbrew pozorom uczą się ssania dopiero w pierwszych dniach swego życia. Staraj się prawidłowo przystawać malca - buzia dziecka mu się być skierowana w stronę twojej piersi, a malec musi chwycić brodawkę wraz z całą otoczką. 

Jeśli masz zbyt płaskie brodawki, karm przez nakładki, a jeśli nawał pokarmu - odciągnij odrobinę mleka, by ułatwić dziecku ssanie. 

Pozycja do karmienia nie powinna być pozioma, należy lekko unosić mu główkę. Warto także zadbać o ciche i komfortowe miejsce, w którym nic nie będzie was rozpraszać.

  • Dieta matki karmiącej

W przypadku, gdy dziecko odmawia piersi, należy zastanowić się czy nie jest to spowodowane dietą matki karmiącej, gdyż wpływa ona znacznie na smak pokarmu. Być może dziecko nie chce jeść po spożyciu przez matkę konkretnych pokarmów, bo czuje zapach czosnku czy innych przypraw. 

  • Problemy z układem pokarmowym i inne

Po narodzinach dziecka jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W takiej sytuacji do braku apetytu u dziecka mogą przyczyniać się bóle brzucha, refluks, biegunki lub zaparcia. Te problemy wymagają skonsultowania się z pediatrą.

Dziecko może nie chcieć jeść, również wtedy, gdy ma za krótkie wędzidełko. Taka wada, możliwa do szybkiego usunięcia, utrudnia ssanie, powoduje rozdrażnienie i płacz niemowlaka.  

  • Alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa może dotyczyć zarówno dziecka karmionego piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Do objawów, które mogą wskazywać na jej wystąpienie należą zmiany skórne, reakcje ze strony układu oddechowego lub pokarmowego.

W przypadku spożywania mleka modyfikowanego, za wystąpienie alergii odpowiada głównie białko mleka krowiego. Ryzyko jej wystąpienia znacznie zmniejsza podawanie mleka hipoalergicznego, które zawiera białko mleka krowiego w bardziej przyswajalnej formie.

Dzieciom alergicznym lekarz przepisuje specjalne mlekozastępcze mieszanki, dostępne na receptę. Pokarmy spożywane przez matki, które najczęściej uczulają noworodki karmione piersią to mleko krowie, jaja kurze, pszenica, orzechy oraz ryby.

Pomocna w tym przypadku jest dieta eliminacyjna, która powinna być ustalana wraz z lekarzem, aby zapobiec wystąpieniu niedoborów.

  • Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy często mylona jest z alergią na białko mleka krowiego. Jest to jednak zupełnie inny problem. Laktoza jest obecna w mleku matki, mleku modyfikowanym, mleku ssaków oraz produktach mlecznych.

Aby laktoza, będąca dwucukrem mogła zostać strawiona niezbędny jest rozkładający ją enzym - laktaza. Brak laktazy sprawia, że rozwija się nietolerancja laktozy. Jej objawami są bóle brzucha, wzdęcia, kolki, odgłosy przelewania w brzuchu, pieniste stolce.

Nie jest to jednak wskazanie do odstawienia dziecka od piersi. Wystarczy dodatkowo podawać maluszkowi preparat laktazy.

  • Infekcje

Spadek apetytu często towarzyszy infekcjom lub innym chorobom dziecka. Ssanie jest utrudnione bardzo przy zatkanym katarem nosku. 

Czytaj również: Niemowlę chrapie - czy to normalny objaw, czy warto martwić się chrapaniem u dziecka?

10 zasad karmienia butelką noworodka. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Ile powinien jeść noworodek. Jak często karmić niemowlaka?

Kiedy martwić się, że noworodek nie chce jeść?

Jeśli noworodek twoim zdaniem nie chce jeść, warto sprawdzić czy przebiera na wadze. W ciągu czterech pierwszych miesięcy życia powinien zwiększać wagę o 120 do 225 g tygodniowo; w ciągu piątego i szóstego – od 90 do 120 g tygodniowo. W drugim półroczu życia przyrost masy ciała to 50 do 80 g tygodniowo. 

Warto też śledzić siatki centylowe - wynik poniżej 3 centyla może świadczyć o niedoborze wagi. 

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?
Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się: