Ból brzucha i podbrzusza w 1, 2 i 3 trymestrze ciąży. Co oznacza i kiedy może niepokoić?

2024-02-22 13:08

Ból brzucha w ciąży może niepokoić. Warto jednak wiedzieć, że ból brzucha w ciąży pojawia się właściwie w każdym trymestrze i należy do najpopularniejszych dolegliwości ciążowych. Przyczyny bólu brzucha w poszczególnych tygodniach ciąży są zwykle fizjologiczne. Zdarza się jednak, że ból brzucha w ciąży oznacza kłopoty. Zobacz, co oznacza ból brzucha w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Ból brzucha w ciąży
Autor: Getti Images Dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?

Ból brzucha w ciąży zawsze wywołuje niepokój. Szczególne mogą się go obawiać kobiety, które w ciąży są po raz pierwszy. Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek dolegliwości zawsze możemy zgłosić lekarzowi. Nie zdziw się, jednak gdy ten podejdzie do niego ze spokojem — kłujący ból brzucha w ciąży czy rozpierający ból brzucha w ciąży to rzecz normalna, zupełnie fizjologiczna. W poszczególnych tygodniach ciąży różnie się to odczuwa.

Ból brzucha w ciąży związany jest także bezpośrednio z rozciąganiem macicy i jej pracą — często pod koniec ciąży są to skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe.

Spis treści

  1. Ból brzucha i podbrzusza w ciąży 1 trymestr
  2. Ból brzucha i podbrzusza w ciąży 2 trymestr
  3. Ból brzucha i podbrzusza w ciąży 3 trymestr
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Ból brzucha i podbrzusza w ciąży 1 trymestr

Ból brzucha na początku ciąży jest wynikiem burzy hormonalnej. Po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zarodek stopniowo przekształca się i bardzo intensywnie rośnie.

Pod koniec 4 tygodnia ciąży ma około 4 milimetrów, ale tydzień później już 12 milimetrów! Jednocześnie powiększa się więc i macica. Musi się w niej bowiem zmieścić nie tylko dziecko, ale również łożysko i pęcherz płodowy, które zapewniają mu komfort i bezpieczeństwo. Dlatego w 12 tygodniu ciąży jesteś już cięższa o 2 kilogramy, chociaż twoje dziecko waży zaledwie 14 gramów.

Tak gwałtownie zachodzące w twoim ciele zmiany raczej nie będą przebiegać w sposób zupełnie nieodczuwalny. I rzeczywiście możesz odczuwać bóle brzucha:

  • Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływa więcej niż zwykle krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Dlatego możesz początkowo mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej i odczuwać bóle podbrzusza w ciąży. Wiele kobiet porównuje je do dolegliwości związanych z bólem brzucha pojawiających się przed miesiączką.
  • Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może powodować uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach. Ponadto zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje pobolewania w podbrzuszu.
  • Nie zapominaj, że w pierwszym trymestrze ciąży jest największe ryzyko poronienia. Dlatego nie wolno ci uznać, że ból w dole brzucha – nawet niezbyt dokuczliwy – jest objawem normalnym. Jeśli budzi on twój niepokój lub wątpliwości, zawsze lepiej skontaktuj się z ginekologiem, żeby rozwiać obawy. A gdy bóle mają charakter bolesnych, regularnych skurczów, sytuacja prawdopodobnie jest poważna i powinnaś jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.

Ból brzucha i podbrzusza w ciąży 2 trymestr

Jakie są przyczyny bólu brzucha w drugim trymestrze ciąży? Dziecko w tym okresie rośnie znacznie szybciej niż dotychczas, niemal z godziny na godzinę. Ma już wykształcone wszystkie narządy i trwa ich dalszy rozwój. W 24. tygodniu ciąży mierzy już ok. 30 centymetrów i waży blisko 800 gramów.

Szybki wzrost dziecka wiąże się oczywiście z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej więzadeł. To właśnie może powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w dole brzucha (podbrzuszu) i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami.

  • Około 18.–20. tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. Czasem będzie to dość gwałtowne wiercenie się, ale nie są to bolesne kopnięcia. Początkowo możesz je uznać za skurcze i zaniepokoić się, ale szybko zorientujesz się, w czym rzecz.
  • Po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie cię do porodu. Są to wyczuwalne, ale niebolesne skurcze – macica twardnieje, a potem wraca do normy. Czasem towarzyszy temu złe samopoczucie lub ból krzyża. Skurcze mogą pojawić się i występować dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć.

Czytaj także: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Ból brzucha i podbrzusza w ciąży 3 trymestr

Trzeci trymestr ciąży to czas bardzo szybkiego wzrostu dziecka. Oznacza to, że rosnąca jednocześnie macica zwiększa nacisk na wszystkie okoliczne narządy. W dodatku twoje dziecko jest coraz bardziej ruchliwe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc bardziej odczuwasz jego ruchy.

Po 36 tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i bywają bolesne. Możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu. Cechą charakterystyczną tych skurczów jest to, że występują nieregularnie.

Skurcze przepowiadające to znak, że macica intensywnie trenuje przed godziną zero. Ale dopiero regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrasta z każdym skurczem, są oznaką, że nareszcie zaczyna się poród. Ból brzucha w ciąży spowodowany skurczami towarzyszą również inne objawy zwiastujące poród. Należą do nich: obniżenie dna macicy i wydalenie czopa śluzowego.

Regularne skurcze macicy, które pojawiają się po 37. tygodniu ciąży i towarzyszący temu ból brzucha, może sygnalizować poród przedwczesny.

Czytaj także: Ból brzucha i podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny i rodzaje bólu? Jak go złagodzić?

Jak długo będziesz rodzić?

Pytanie 1 z 7
Ile razy rodziłaś?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza