Kryzys 7. centymetra - czym jest i czy naprawdę istnieje?

2022-03-02 16:28

Czym jest kryzys 7. centymetra to określenie wyjątkowo bolesnego momentu porodu. Różny próg odczuwania bólu sprawia jednak, że kobiety różnie go odczuwają. Niektóre nie wierzą nawet w istnienie kryzysu 7. centymetra. Czym jest kryzys 7. centymetra i czy da się go uniknąć?

Kryzys 7. centymetra - czy istnieje i czym jest kryzys 7. centymetra?
Autor: Getty images

Kryzys 7. centymetra to coś, czego obawia się każda kobieta oczekująca porodu. Każdy człowiek ma jednak inny próg odczuwania bólu i inaczej odczuwa ból, także ból porodowy. Podobnie jest z popularnym kryzysem 7. centymetra. Czym jest kryzys 7. centymetra i czy rzeczywiście istnieje?

Spis treści

  1. Co to jest kryzys 7. centymetra?
  2. Kiedy ma miejsce kryzys 7. centymetra?
  3. Objawy kryzysu 7. centymetra
  4. Czy można uniknąć kryzysu 7. centymetra?
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Co to jest kryzys 7. centymetra?

Szyjka macicy w czasie porodu rozwiera się średnio w tempie 1 cm na godzinę. Gdy dochodzi do rozwarcia na 7 cm część kobiet jest już wyczerpana porodem. Są wtedy przekonane, że nie poradzą sobie z urodzeniem dziecka i nie mają siły na dalszą część porodu.

Inne rodzące nie czują natomiast różnicy w doznaniach bólowych między rozwarciem 3- a 7-centymetrowym. Wszystko to jest kwestią indywidualną i nie powinniśmy oceniać doświadczeń innych kobiet przez pryzmat własnych.

Położne faktycznie zauważają jednak, że dochodzi do sytuacji, gdy rodzące przy rozwarciu 7 centymetrów mają dosyć porodu, a ból jest dla nich nie do zniesienia. Nie da się w pełni przygotować na te dolegliwości, lecz warto być świadomą, co czeka nas podczas ostatnich chwil przed spotkaniem z maluszkiem.

Kiedy ma miejsce kryzys 7. centymetra?

Pierwszy okres porodu trwa od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej do pełnego rozwarcia szyjki macicy, czyli 10 cm. Składa się z dwóch faz:

  • utajonej – inaczej wolnego rozwierania. Określa się tak I. okres porodu do osiągnięcia rozwarcia 3-4 cm
  • aktywnej - przyspieszonego rozwierania. Jest to pozostała cześć I. okresu, do której zalicza się wspomniany już kryzys 7 centymetra.

Na początku I. okresu porodu czynność skurczowa nie jest bardzo bolesna. Dużo kobiet, szczególnie wieloródek, w tym czasie jeszcze gotuje, zajmuje się różnymi rzeczami w domu lub zdając sobie sprawę z rozpoczynającego porodu idzie się zdrzemnąć, aby nabrać sił.

Wraz z postępującym I. okresem porodu, częstotliwość, czas trwania oraz siła skurczów zwiększa się. Wiąże się z tym wzrost bolesności kolejnych skurczów macicy. Stają się coraz częstsze, więc rodzące mają wrażenie, że ból jest bardzo nasilony i wcale nie mija.

Z tego powodu może zdarzyć się, że ciężarna wyładowuje swoje emocje, stres i strach na osobach wokół np. swoim partnerze. Na to nie da się przygotować ani tym bardziej powstrzymać.

Czytaj również: Postęp porodu - co oznacza brak postępu porodu i co wpływa na jego brak?

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu

Objawy kryzysu 7. centymetra

U części kobiet kryzys 7. centymetra nie wynika tylko z nasilonego bólu, ale też z przedłużającego się porodu i związanego z nim zmęczenia. Nadchodzące kolejne skurcze nie pozwalają odpocząć i odetchnąć.

Do objawów kryzysu 7. cm zalicza się:

  • złość, krzyk, agresja
  • płacz, histeria
  • strach i nieracjonalne obawy
  • niepokój oraz brak wiary w swoje możliwości co do kontynuacji porodu
  • zmęczenie, niechęć i zobojętnienie.

W takim przypadku rodzące często przenoszą swoje emocje na personel albo osoby towarzyszące. Należy być przygotowanym na to, że przyszła mama nie do końca jest w stanie panować nad emocjami oraz jeśli kogoś obraża, to najprawdopodobniej wcale nie ma tego na myśli.

Kryzys 7. centymetra jest też oznaką, że zaraz rozpocznie się II. okres porodu. Mają w nim miejsce skurcze parte i urodzenie dziecka.

Czy można uniknąć kryzysu 7. centymetra?

Zastosowanie metod łagodzenia bólu w czasie porodu może zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z rozwieraniem szyjki macicy oraz przebiegiem porodu. Część kobiet decyduje się rodzić siłami natury nie korzystając z metod łagodzenia bólu, a inne przyszłe mamy proszą o znieczulenie podczas porodu.

Zgodnie z obowiązującym standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej w Polsce, każda kobieta rodząca ma prawo do korzystania z metod farmakologicznych oraz niefarmakologicznych łagodzenia bólu. Często dostępność danej metody zależy od wybranego szpitala.

Warto zorientować się jeszcze przed porodem, jakie sposoby łagodzenia bólu oferuje dana placówka. Informację o chęci znieczulenia można też zaznaczyć w planie porodu, z którym personel medyczny powinien się zawsze zapoznać.

Oczywistym jest, że żadna z metod nie zniesie bólu całkowicie, ponieważ odczuwanie skurczów niezbędne jest do współpracy kobiety rodzącej z położną podczas parcia. Dostępne sposoby, w różnym stopniu, zmniejszają jednak odczuwanie bólu. Metody, z których najczęściej możesz skorzystać to:

FARMAKOLOGICZNE

NIEFARMAKOLOGICZNE

Warto wiedzieć

Okresy porodu - jak to wygląda?

Wyróżnia się 4. okresy porodu. W I okresie dochodzi do stopniowego rozwarcia się szyjki na szerokość 10 cm, II okres porodu to czas od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka. Mamy wtedy do czynienia ze skurczami partymi, które wymagają zaangażowania tłoczni brzusznej kobiety rodzącej. W czasie II okresu porodu główka przechodzi przez kanał rodny, aby na koniec ukazać się w szparze sromowej.

Po urodzeniu dziecka, ma miejsce III okres - wydalenie łożyska. Ma to miejsce po maksymalnie 30-45 minutach. Uprzednio podaje się 5 jednostek oksytocyny, której zadaniem jest obkurczanie jamy macicy. Gdy doszło podczas porodu do nacięcia lub pęknięcia krocza, po III okresie zostaje ono zaszyte przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Kobietę po porodzie obserwuje się jeszcze przez 2 godziny, kontroluje jej stan ogólny, a także obkurczanie macicy oraz obecność krwawienia z dróg rodnych. Monitorowanie ciężarnej stanowi ostatni, IV okres porodu.

Czy jesteś gotowa na poród?

Pytanie 1 z 7
Czy wiesz, co zabrać ze sobą do szpitala?

Czytaj również: Pierścień ognia – co kryje się pod tą tajemnicza nazwą?

Lęk przed porodem - co zrobić, jeśli boisz się porodu?

Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży - przygotuj się do rodzenia!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza