Naturalne sposoby na 5 najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych

2021-04-09 16:20

Istnieją bezpieczne i naturalne sposoby na najbardziej uciążliwe dolegliwości ciążowe. Warto je znać, bo nawet jeśli ciąża przebiega bez problemów, zwykle towarzyszy jej szereg dolegliwości: mdłości, zgaga, zaparcia, huśtawki nastrojów. Większość z nich jest zupełnie niegroźna – zarówno dla mamy jak i dla dziecka.

Naturalne sposoby na 5 najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych
Autor: Getty images Naturalne sposoby na 5 najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe powinna znać każda przyszła mama. Wśród dolegliwości ciążowych najczęściej wymienia się zmiany spowodowane burzą hormonów (estrogenu i progesteronu) niezbędnych do podtrzymania ciąży.

Zazwyczaj nie są groźne i świadczą o jej prawidłowym przebiegu. Jednak dolegliwości utrzymujące się przez długi czas mogą niekorzystnie wpływać na prawidłowe odżywianie przyszłej mamy, jej samopoczucie i kondycję. Na szczęście z większością dolegliwości ciążowych będzie można poradzić sobie naturalnymi sposobami. Oto naturalne sposoby na 5 najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych.

Spis treści

  1. Naturalne sposoby na nudności i wymioty
  2. Naturalne sposoby na zgagę 
  3. Naturalne sposoby na zaparcia i hemoroidy
  4. Naturalne sposoby na infekcje intymne
  5. Naturalne sposoby na wahania nastroju
Czym są hemoroidy

Naturalne sposoby na nudności i wymioty

Choć mdłości potrafią nieźle dać w kość, zwykle świadczą o tym, że ciąża rozwija się zdrowo. Istnieje wiele naturalnych sposobów, by je złagodzić. Jednym z nich jest stosowanie imbiru – jego właściwości łagodzące nudności zostały udowodnione naukowo. Można wypróbować kupione w aptece tabletki imbirowe, pić napar z imbiru lub dodawać plasterki korzenia do herbaty.

Wielu kobietom pomaga przegryzanie drobnych przekąsek przed wstaniem z łóżka. Mogą to być krakersy, paluszki, suszone morele, nasiona dyni. Mdłości mogą być niekiedy wywołane niedoborami witaminy B6 (występuje w orzechach, bananach, awokado, jajkach, produktach pełnoziarnistych).

Lepiej jeść częściej, ale mniejsze posiłki – nudności mogą być bardziej nasilone, kiedy żołądek jest pusty. Niektórym kobietom pomaga noszenie na nadgarstku opasek akupresurowych (można je kupić w aptece). Wywołują delikatny ucisk określonych punktów, łagodząc uczucie mdłości.

Nudności są często zwiastunem wymiotów. W obu przypadkach z pomocą przyszłej mamie przychodzą również leki homeopatyczne. Są one bezpieczne dla ciężarnej i rozwijającego się w jej organizmie dziecka. Nie mają działań niepożądanych, więc mogą być stosowane w każdej grupie wiekowej. Homeopatia jest terapią holistyczną, mocno zindywidualizowaną, a więc uwzględniającą odmienny dla każdego przebieg dolegliwości.

- Jednym z ważniejszych preparatów homeopatycznych zalecanych w przypadku uporczywych nudności i wymiotów u przyszłych mam jest Ipeca – mówi lekarz medycyny rodzinnej, Alina Małmyszko­-Czapkowicz. – Zaleca się ją, gdy nudności są bardzo nasilone i towarzyszą im śluzowate, obfite wymioty, ślinotok, czasem zawroty głowy.

Charakterystyczne jest to, że nudności nie mijają po wymiotach. Poza tym występują zachcianki pokarmowe lub odwrotnie – wstręt do każdego rodzaju pokarmu i napoju. Natomiast Ignatia amara pomoże kobiecie, u której nudności wywołuje już zapach pożywienia, ale samo jedzenie paradoksalnie łagodzi te dolegliwości.

W sytuacji zaś, gdy kobieta odczuwa mdłości, wymiotuje, nie ma zachcianek pokarmowych, natomiast czuje się słabo, jest blada, zlewa ją zimny pot i lepiej jest jej na świeżym, chłodnym powietrzu, przyda się Tabacum.

Z kolei przy silnych całodniowych nudnościach, ale słabszych wymiotach, braku apetytu, zmęczeniu, odczuciu, że zapach każdego jedzenia czy perfum wywołuje mdłości, a kobieta ma zachcianki na kwaśne pokarmy i słodycze lekarze homeopaci zalecają Sepię officinalis.

Czytaj również: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży?

Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Naturalne sposoby na zgagę 

Zgaga w ciąży dotyka większość kobiet, szczególnie w trzecim trymestrze. Sprzyja jej ucisk powiększającego się płodu na przeponę, co powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Odczuwalne jest nieprzyjemne pieczenie w żołądku lub przełyku, niekiedy wiąże się z odbijaniem i uczuciem kwaśnego smaku w ustach. Dobra wiadomość jest taka, że zgaga zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka. By jej jednak uniknąć, warto odkryć naturalne sposoby na uciążliwą zgagę, a także przyjrzeć się swemu menu.

Produkty rzadko wywołujące zgagę to: chudy nabiał i chude mięso, jabłka, ziemniaki, banany, lody, zupy bez ostrych przypraw. Ciężkie, smażone potrawy, lepiej zastąpić posiłkami gotowanymi, duszonymi, przyrządzanymi na parze. Ważne jest, by jeść powoli, długo przeżuwając, gdyż wtedy wydziela się większa ilość śliny wzmacniającej mechanizm obronny błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Po obfitym posiłku zamiast leżeć najlepiej pójść na spacer– aktywność fizyczna sprzyja szybszemu opróżnianiu żołądka. Jeśli kobieta odczuwa dolegliwości najsilniej w nocy, poza pieczeniem skarży się także na kwaśny posmak w jamie ustnej, a zgaga trapi ją także w dzień – może pomóc substancja Robinia pseudoacacia.

– Są pacjentki, które po posiłku czują palenie w żołądku i przełyku (nasilone po zimnych potrawach, złagodzone po ciepłych), a zgaga jest tak silna, że powoduje mdłości, a nawet wymioty i tak osłabia organizm, że kobieta najchętniej przeleżałaby cały dzień – wówczas dolegliwości złagodzi Kreosotum – mówi dr Alina Małmyszko­ Czapkowicz. –Jeśli natomiast pieczenie odczuwane jest nie tylko w przełyku, lecz także w żołądku, jamie ustnej, a do tego obecne są nudności, wymioty i/lub biegunka i gorzki posmak w ustach, zaleca się przyjmowanie Iris versicolor.

Naturalne sposoby na zaparcia i hemoroidy

Winę za nie ponosi głównie hormon ciążowy, czyli progesteron. Powoduje on zwolnienie motoryki jelit oraz obniżenie napięcia mięśniowego w przewodzie pokarmowym, a w trzecim trymestrze dochodzi jeszcze do nacisku rosnącej macicy na żyły jamy brzusznej.

Aby zapobiec zaparciom trzeba regularnie ćwiczyć, unikać długiego stania i siedzenia. Warto zadbać o swoją dietę i wprowadzić do niej produkty bogate w błonnik: dużo surowych warzyw i owoców, suszone śliwki, kiwi, buraki, kapustę i produkty pełnoziarniste.

Można wspomóc się też nasionami lnu i babki płesznik. Zawierają błonnik, który przyciąga wodę i pęczniejąc w jelitach poprawia ich perystaltykę. Jednak by ta metoda zadziałała, konieczne jest wypicie kilku szklanek wody.

Należy natomiast wystrzegać się produktów przetworzonych, takich jak biały chleb i ryż, gdyż mogą być przyczyną zaparć, podobnie jak suplementy z żelazem (można ewentualnie poprosić lekarza o zmianę preparatu). Uporczywe zaparcia mogą prowadzić do powstania żylaków odbytu, czyli hemoroidów, które powodują swędzenie, ból, a nawet krwawienie.

Jako profilaktykę hemoroidów lekarze zalecają się spanie na lewym boku, co zapobiega uciskowi żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Taki ucisk zmniejsza dopływ krwi do serca (pozostaje ona w dolnej części ciała). W tej pozycji ułatwiona jest też praca nerek, przez co skuteczniejsze jest usuwanie produktów przemiany materii i nadmiaru płynów z organizmu.

Warto wypróbować także domowe sposoby na hemoroidy: ziołowe nasiadówki, czyli płytkie kąpiele w wannie lub misce z ciepłymi naparami z kory dębu lub oczaru wirginijskiego. Zioła te łagodzą pieczenie i ból, działają przeciwzapalnie, ściągająco. Gdy dokucza ci obrzęk lub podrażnienie, zastosuj na odbyt zimny okład np. z kostki lodu owiniętej w chusteczkę.

Możesz także poprosić lekarza homeopatę o dobranie leku homeopatycznego. – W przypadku, gdy pacjentka nie ma potrzeby wypróżniania, wręcz nie pamięta, kiedy była ostatni raz w toalecie wskazana będzie Sepia officinalis – mówi dr Alina Małmyszko-­ Czapkowicz. 

Naturalne sposoby na infekcje intymne

Zmieniający się poziom hormonów żeńskich prowadzi do zmiany pH w pochwie na bardziej zasadowe, co sprzyja inwazji drożdżaków i w efekcie prowadzi do grzybicy. Powoduje ona nieprzyjemne swędzenie i podrażnienie.

By jej zapobiec należy nosić tylko bawełnianą bieliznę i unikać obcisłych ubrań, takich jak dżinsy, ponieważ sprzyjają poceniu się i tworzą wilgotne, ciepłe środowisko, które sprzyja przerostowi grzybów. Dobrym pomysłem jest ograniczenie słodyczy, bo cukier stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów.

Warto wprowadzić do diety probiotyki, czyli pożyteczne szczepy bakterii, wspierające naszą własną florę jelitową. Ich właściwy poziom w organizmie zapobiega kolonizacji innych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Korzystne bakterie znajdziemy w kiszonkach: kiszonej kapuście, ogórkach, kimchi, zakwasie buraczanym. Obecne są one także w sfermentowanych produktach mlecznych: kefirze, maślance, jogurcie naturalnym (na etykietach są nazwy Lactobacillus, Bifidus, Bifidobacterium).

Gdy dopada nas infekcja grzybicza, można sięgnąć również po leki homeopatyczne. – Dobrym wyborem będzie Monilia albicans, którego głównym wskazaniem są zakażenia drożdżakowe – mówi dr Małmyszko- Czapkowicz. – Ma zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce grzybicy.

Naturalne sposoby na wahania nastroju

W jednej chwili cieszysz się z faktu, że będziesz mieć dziecko, tryskasz entuzjazmem, by zaraz usiąść i płakać bez powodu? Huśtawki nastrojów, spowodowane burzą hormonalną są niemal powszechne w ciąży. Po irracjonalnym wybuchu nie ma sensu udawać, że nic się nie dzieje.

Lepiej porozmawiać o swoich uczuciach z partnerem, przyjaciółką, mamą czy znajomą ze szkoły rodzenia. To może być pierwszy krok do lepszego samopoczucia. Uspokajająco podziała także kontakt z naturą. Spacer po parku czy lesie obniża wydzielanie hormonów stresu oraz ciśnienie krwi, olejki eteryczne wydzielane przez rośliny działają przeciwdepresyjnie.

W opanowaniu emocji pomóc może wysiłek fizyczny dostosowany do możliwości organizmu, np. spacer z kijkami, pływanie. A jeśli mamy ochotę na odpoczynek, pozwólmy sobie na niego.

Warto sięgnąć po preparaty homeopatyczne, które skutecznie radzą sobie z dolegliwościami emocjonalnymi, jednocześnie łagodząc uciążliwe objawy fizyczne. –  W sytuacji silnie obniżonego nastroju, ciężarnej przyda się wspominana wcześniej  Sepia officinalis – mówi dr Alina Małmyszko-­ Czapkowicz. – Pomoże on, gdy kobieta źle znosi ciążę, wszystko widzi w czarnych barwach, jest smutna i poirytowana, często płacze lub się złości. Przy tym nie chce być pocieszana, odrzuca partnera, zamyka się w sobie.

Z kolei na nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie i chaos myślowy. Jeżeli zaś chodzi o lęk przed porodem i obawę, czy sprosta się nowej roli, dobrze jest sięgnąć po Gelsemium sempervirens.

Pomoże on także, jeśli dokucza nam huśtawka nastrojów, częstomocz, ból głowy, napięcie emocjonalne i bezsenność wynikająca z obawy przed przyszłością. Jeśli natomiast przyszła mama ma zmienne nastroje, popada ze skrajności w skrajność, bywa histeryczna, miewa nieadekwatne do sytuacji reakcje i nigdy nie wiadomo, czego można się po niej spodziewać, przyda jej się Ignatia amara.

Czytaj również:  Niepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Zgaga, mdłości, obrzęki pod koniec ciąży: jakie dolegliwości ciążowe czekają cię w końcówce ciąży?

Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza