Co robić, by niemowlę nie dostało kataru?

2012-10-08 12:25 Katarzyna Hubicz

Katar to dla niemowlaka szczególnie uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza, że niemowlę nie umie jeszcze oddychać ustami. Warto zrobić wszystko, by uchronić niemowlę przed infekcją. Słowo "nawilżanie" kojarzy się z pielęgnacją. Ale czy wiesz, że nawilżanie śluzówki nosa to także najlepsza profilaktyka kataru u niemowlaka?

Sezon na katar w pełni. Niełatwo ustrzec przed nim maluszka – nawet jeśli domownicy jeszcze nie złapali infekcji, to przecież z wirusami może on się zetknąć choćby w windzie, gdy wychodząc na spacer, spotkacie zakatarzoną sąsiadkę. Warto jednak spróbować, tym bardziej że są sposoby, za pomocą których można uniknąć zarażenia.

Jednym z najskuteczniejszych jest nawilżanie śluzówki, która od środka wyściela jamę nosa. Śluzówka pełni szereg ważnych funkcji – w tym również odpornościową. Znajdujące się na niej rzęski zatrzymują cząsteczki brudu i drobnoustroje, zaś produkowany przez nią śluz fizycznie chroni przed wniknięciem do organizmu wirusów i bakterii.

Czytaj: Jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Sprawne pełnienie tych i innych funkcji jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy śluzówka jest stale wilgotna. Jednak – zwłaszcza w sezonie grzewczym – ten warunek jest często trudny do spełnienia. Śluzówkę wysusza ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach, szkodzą jej też spaliny i dym z papierosów, na wdychanie którego niemowlęta czasem są narażone. Pozbawiona zaś śluzu błona nie jest już barierą dla drobnoustrojów, które bez większych przeszkód mogą dostać się do organizmu. Co robić, by temu zapobiec?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Katar u niemowlaka - profilaktyka

  • Jak najczęściej wychodź z malcem na spacer. Zwłaszcza deszczowe, pochmurne dni, gdy w powietrzu panuje większa wilgoć, są dobrą okazją, by nawilżyć nos od środka.
  • Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka za pomocą specjalnego nawilżacza lub rozwieszonych na grzejniku wilgotnych ręczników.
  • Stosuj inhalator. To urządzenie, które wytwarza delikatną mgiełkę (z wody albo soli fizjologicznej). Maluszek wdycha ją przez maskę, którą przykłada się do noska, nawilżając go w ten sposób od środka. Urządzenie sprawdza się nie tylko jako profilaktyka kataru, przydaje się też do oczyszczania noska, gdy katar u niemowlaka jednak się pojawi.
  • Aplikuj dziecku do nosa roztwór wody morskiej w sprayu, która nawilża błony śluzowe (jest też stosowana do usuwania zalegającej wydzieliny). Preparaty często różnią się składem, mogą mieć np. dodatek manganu, który ma właściwości antyalergiczne. Różne są też ich właściwości – roztwory „izotoniczne” albo „fizjologiczne” oczyszczają i nawilżają nos, zaś „hipertoniczne” dodatkowo obkurczają błony śluzowe, co ułatwia oddychanie podczas kataru. Niektóre można stosować od urodzenia, inne od 3. miesiąca życia, jeszcze inne zaś dopiero po 18. miesiącu życia. By spray zaaplikować dziecku, końcówkę pojemniczka wsuń mu delikatnie do noska, a potem naciśnij głowicę. Do każdej dziurki wpuszczaj na raz tylko jedną porcję preparatu.

Czytaj: Katar u niemowlęcia – jak sobie z nim radzić?

Polecamy wideo: Jak czyścić nos dziecka za pomocą aspiratora?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE