1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

9 tydzień ciąży - wielkość brzucha i objawy w 9 tygodniu

Aktualizacja: 2017-02-20 Publikacja: 2017-02-01
9 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

Podczas 9 tygodnia ciąży wielkość brzucha nie zmienia się. Wewnątrz kształtują się narządy płąciowe dziecka. Na twarzy wytwarzają się wszystkie szczegóły tj. dziurki w nosie czy wargi. Dla mam 9 tydzień ciąży to może być okres, w którym będą czuły się i wyglądały najlepiej lub... wręcz przeciwinie.  9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

9 tydzień ciąży: który to miesiąc?

9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.  Jeśli czujesz się dobrze, nie ma sensu, abyś wprowadzała zmiany w swoim trybie życia. Warto jednak pamiętać o tym, że im wcześniejsza ciąża, tym większe ryzyko jej niepowodzenia.

9 tydzień ciąży: objawy

9 tydzień ciąży to czas, gdy niektóre mamy mogą szczycić się wyjątkowo gładką, kwitnącą cerą. Innym na skórze „kwitną” liczne wypryski, staje się ona szczególnie podatna na podrażnienia. Jeśli masz jasną karnację, zapewne często się rumienisz. To naturalny efekt zwiększonej objętości krwi w czasie ciąży. W 9 tygodniu ciąży wszystkim przyszłym mamom już pięknie powiększył się biust. Czas na wygodny biustonosz dla ciężarnych – rozwojowy - bo to nie koniec tego procesu. Na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny ciążowej?

9 tydzień ciąży: brzuch - ból podbrzusza i plamienie

Z mniej przyjemnych zmian: w 9 tygodniu ciąży, kiedy twoja macica zaczyna się powiększać, możesz odczuwać tępy ból w podbrzuszu. U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy w terminie „normalnego” pojawiania się miesiączki. To zazwyczaj niegroźny objaw zmian hormonalnych, ale taką sytuację lepiej skonsultować z lekarzem.

Dolegliwości w dziewiątym tygodniu ciąży

9 tydzień ciąży to końcówka okresu zarodkowego rosnącego dziecka. Nudności  i wymioty  w ciągu następnych dwóch, trzech tygodni będą miały największe nasilenie. W twoim organizmie następują zmiany w wielu narządach. Na pewno zauważyłaś nie tylko powiększenie piersi, ale też zmianę ich wyglądu, otoczka brodawki sutkowej zmienia kolor na lekko brązowy.

9 tydzień ciąży: usg

Na USG w 9 tygodniu ciąży można już wyodrębnić tułów i kończyny dziecka. Zmienia się jego twarz, nabiera więcej ludzkich cech: pojawia się górna warga, rysuje się broda, pojawiają się dziurki w nosie. Mięśnie dziecka samoczynnie się kurczą, co powoduje ruchy malca. Kościec płodu jest na razie zbudowany z miękkiej, galaretowatej chrząstki.

9 tydzień ciąży: wielkość płodu

W 9 tygodniu ciąży dziecko ma już 2,5 cm. To wciąż przede wszystkim „mózgowiec”. Jego ogromna głowa (musi taka być, by pomieścić ekspresowo rosnący mózg) wciąż przylega do klatki piersiowej. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się.

Jak wygląda dziecko w dziewiątym tygodniu?

W 9 tygodniu ciąży twarz dziecka nabiera bardziej ludzkiego wyglądu: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uwydatnia się dolna szczęka, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi twarzy. Istotną zmianą w 9 tygodniu ciąży jest podział na płcie. Chociaż narządy wyglądają jeszcze tak samo, u chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajeczka.

>> Od czego zależy płec dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

9 tydzień ciąży czyli 7 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki - mam już paluszki!

Lekarze uznali, że będą określać tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową przy pomiarze wzrostu dziecka. Czyli nie całą długość ciała, ale odległość od czubka głowy do końca tułowia. Ta metoda została stworzona ze względu na częste podkurczanie nóżek dziecka. W 9 tygodniu ciąży pojawiają się zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny oraz całkowicie ukształtowany kościec. Na razie jeszcze zbudowany jest nie z kości, ale z galaretowatej chrząstki. Ręce i nogi są już wyposażone w palce. W dalszym ciągu nie widać, jakiej płci będzie dziecko, mimo że wszystko jest już zapisane w genach. Dowiemy się tego za ok. 3-4 tygodnie.

Polecamy wideo: Krwawienie w ciąży - kiedy to jest niepokojący sygnał?

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Aktualizacja: 2017-02-20 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.