Edukacja

W wychowaniu dziecka nie sposób jest nie popełnić żadnych błędów wychowawczych. Aby uchronić się przed większością z nich i nie przyłożyć ręki do późniejszych obciążeń emocjonalnych dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że dziecko przyszło już na świat z pewnymi predyspozycjami osobowościowymi, na postawie których kształtuje się później jego indywidualny charakter. Dziecko to odrębna jednostka, która ma swoje upodobania i poziom temperamentu. W dziecku nie przejrzymy się jak w …

Nad niektórymi wcześnie zauważonymi objawami dysleksji można i warto skutecznie pracować. Dzięki temu dziecko uniknie też łatki "gorszego" od innych w klasie. Wbrew pozorom objawy dysleksji można dostrzec jeszcze zanim dziecko zacznie uczyć się literek.
Zmierz się ze swoim dzieckiem w tej zagadce, ale uwaga bez sprawdzania w sieci żadnych informacji! Klucz do jej rozwiązania jest prosty, ale dorośli nie tak szybko na niego wpadają. Ciekawi jesteśmy, o ile sekund wyprzedzi cię twoje dziecko.
Od tego testu można dostać oczopląsu. Tylko sokole oko, bez podpowiedzi znajdzie kota, który różni się od reszty. To świetny test na spostrzegawczość niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Jak szybko ci pójdzie?
Kondycja fizyczna dzieci w szkołach podstawowych pozostawia wiele do życzenia. Od marca w placówkach odbywają się obowiązkowe testy sprawnościowe. Ministerstwo Sportu i Turystyki dostrzega problem i chce zaktywizować ruchowo dzieci i młodzież szkolną.
Współczesne podejście do uczenia dzieci matematyki jest zupełnie inne od tego, które pamiętają dzisiejsi rodzice. Dawniej w zeszytach zapisywano nudne działania, dziś matematyka, także ta w szkolnych ćwiczeniach to też zagadki i zadania logiczne. Być może dlatego wszyscy Polacy, niezależnie od wieku, tak bardzo polubili zagadki matematyczne.
Ten przykład pokazuje, że nawet proste zadanie dla najmłodszych uczniów, może być wyzwaniem dla jego rodziców i innych dorosłych. Pewien tata na platformie X poprosił o pomoc w rozwiązaniu pracy domowej swojego dziecka. Odpowiedzi, jakie otrzymał od internautów, nie były zgodne.
Aby rozwiązać tą zagadkę potrzeba nie tylko bystrości umysłu, ale i fantazji. A z tą drugą o wiele trudniej u dorosłych niż u dzieci. Być może dlatego rozwiązanie tej zagadki matematycznej, maluchom wychodzi o wiele lepiej niż ich rodzicom.
Możesz przesunąć tylko dwie zapałki, a musisz uzyskać najniższą liczbę, jak to możliwe. Dasz radę? Ta pozornie trudna zagadka matematyczna, w rzeczywistości wymaga niemałej spostrzegawczości. Czy to dlatego dzieci radzą sobie z nią lepiej, niż większość dorosłych?
Uczniowie i rodzice odetchnęli z ulgą, bo koniec obowiązkowych prac domowych oznacza więcej czasu wolnego. Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, komentuje pierwszy tydzień po zmianach. Jak je ocenia?
Zdaniem internautów nauczyciel nie dość, że nisko ocenił pracę ucznia, sam powinien przećwiczyć kolejność wykonywania działań. Poszło o sprawdzian z matematyki. Czy faktycznie uczeń wykonał zadania niezgodnie ze sztuką?
Zagadki logiczne potrafią rozbudzić lepiej niż kawa. Rozwiązując je, pobudzamy kreatywne myślenie, bystrość umysłu i trenujemy wychodzenie poza utarte schematy, a więc i sprawne rozwiązywanie różnorakich problemów. O co chodzi w tej konkretnej? Trzeba podać numer szklanki, która napełni się pierwsza.
Z pozoru normalny obrazek z rodzinną scenką. Gdy się jednak przyjrzysz uważniej, zauważysz, że coś w nim „nie gra”. Czy uda ci się odnaleźć aż 12 rzeczy, które w nim nie pasują, a które przez lata umykały uwadze osób rozwiązujących ten test?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przedszkole jest nieodzownym etapem prawidłowego rozwoju dziecka. Wybierając je należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz sposób traktowania wychowanków przez nauczycieli przedszkolnych. Dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola potrzebuje szczególnej troski i uwagi ze strony rodzica. Ważne jest, aby pozwolić dziecku na większą samodzielność – musi rozumieć konsekwencje swoich czynów i samemu pojąć na czym polegają relacje z rówieśnikami. Nie uchroni się dziecka przed pierwszymi konfliktami z innymi dziećmi oraz popełnianiem niektórych błędów. Kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, choć sprzyja rozwojowi społecznemu, może też być przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem. Odpowiada za to zdolność do naśladowania innych przez dziecko, które – tak samo jak powiela schematy zachowań rodziców – może również czerpać negatywne wzorce postaw rówieśników (agresja, brzydkie słowa).