1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

11 tydzień ciąży. Co widać na usg w 11 tygodniu?

Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
11 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

11 tydzień ciąży - wkrótce powinnaś poczuć się znacznie lepiej, mdłości ustąpią i powróci apetyt. W 11 tygodniu możesz zauważyć wzrost masy ciała, ale to dziecko tyje dużo szybciej niż ty! 11 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

11 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To już 3 miesiąc ciąży i pierwszy trymestr ciąży.

11 tydzień ciąży: brzuch

Twój brzuch się jeszcze nie zaokrąglił? Nie martw się tym, już niedługo nie będzie wątpliwości, co do twojego stanu. Wymioty wkrótce ustąpią, albo już ustąpiły. Pewnie przybrałaś na wadze i masz lepszy apetyt w 11 tygodniu ciąży. Dla  zdrowia twojego oraz dziecka ważne jest, abyś cały czas zażywała kwas foliowy.

>> Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

Dolegliwości w 11 tygodniu ciąży

Czy w 11 tygodniu ciąży miewasz zgagę? Najłatwiej się jej pozbyć, jedząc mało i często, unikając tłustych potraw i napojów gazowanych. Zanim sięgniesz po leki na zgagę, wypróbuj domowe sposoby: ciepłe mleko, migdały, siemię lniane (łyżeczkę zalej ½ szklanki wrzątku), wodę z łyżką miodu i łyżką octu jabłkowego. Jeśli to nie pomaga, porozmawiaj z lekarzem. Nie stosuj jednak w 11 tygodniu ciąży samodzielnie żadnych leków, by rozwiązać problem.

11 tydzień ciąży: USG

11 tydzień ciąży jest bardzo ważnym okresem w diagnostyce ciąży. Jeśli do tej pory nie miałaś badania USG w ciąży, najwyższy czas je wykonać. Lekarz może już ocenić anatomię płodu - obejrzy główkę dziecka, serce, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup, kończyny górne i dolne.

Jakie należy wykonać badania w 11 tygodniu ciąży?

Zrób cytologię w 11 tygodniu ciąży, jeśli wcześniej jej nie robiłaś. To obowiązkowe badanie, które wykrywa wszelkie nieprawidłowości w szyjce macicy. Dzięki niemu można zdiagnozować i zacząć leczyć ewentualną infekcję. Badanie jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla płodu.

11 tydzień ciąży: samopoczucie

Możliwe, że w 11 tygodniu ciąży wciąż borykasz się z kiepskim nastrojem i nasilającym zmęczeniem. Pozwól sobie na luz, zwolnij, utnij poobiednią drzemkę. Już niedługo poczujesz się znacznie lepiej.

>> Nastrój w ciąży: sposoby na to, jak go sobie poprawić

11 tydzień ciąży: wielkość płodu

W 11 tygodniu ciąży dziecko waży już 8 g., a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa to ok. 5cm. Dziecko „tyje” proporcjonalnie znacznie szybciej niż ty. Zadomowiło się już w macicy i jest bardziej odporne na szkodliwe czynniki.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Dziecko w 11 tygodniu ciąży

Serce dziecka w 11 tygodniu ciąży jest już ukształtowane. Zaczyna funkcjonować mózg. Głowa wreszcie odchyla się do tyłu, a szyja staje się cieńsza i smuklejsza. Na palcach zaczynają tworzyć się paznokcie, a pod powiekami – tęczówki. Oczy pozostaną jednak zamknięte aż do 25 tygodnia ciąży.

W 11 tygodniu ciąży szybko rośnie wątroba, która wypełnia niemal całą jamę brzuszną. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach. Chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, dlatego powoli ich prącie wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa na czubek penisa.

11 tydzień ciąży - 9 tydzień życia

  • Z pamiętnika Fasolki - serce już pompuje krew

W 11 tygodniu ciąży dziecko ma już 5 cm i 8 g. Na palcach dłoni zaczęły pojawiać się zawiązki paznokci. A pod zrośniętymi powiekami – tęczówki, które później będą chroniły oczy przed nadmiarem światła. Serce jest już w pełni ukształtowane i pompuje krew jak szalone. Zaczynają funkcjonować także inne ważne narządy, w tym mózg.  Jeśli płód ma już 9 tygodni (11 tydzień ciąży), to znaczy, że największe zagrożenie minęło. Dziecko jest już na tyle odporne, że czynniki zewnętrzne nie są już dla niego tak dużym zagrożeniem, jak dotychczas. Większość wad wrodzonych powstaje do końca 8 tygodnia życia czyli 10 od zapłodnienia.

Polecamy wideo: 11 tydzień ciąży

Zapytaliśmy eksperta, co jeszcze dzieje się z mamą i z dzieckiem w 11 tygodniu ciąży. Opowiada Ewa Kurowska-Mroczek - ginekolog-położnik ze szpitala Medicover.

Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.