11. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 12:54

11. tydzień ciąży – to czas, kiedy dobiega końca okres organogenezy. To oznacza, że twoje dziecko jest coraz bardziej bezpieczne – zmniejsza się ryzyko poronienia i wystąpienia wad wrodzonych. Co widać w 11. tygodniu ciąży na USG i jak wygląda brzuch?

ciąża
Autor: Getty images W 11. tygodniu ciąży twój brzuszek jest jeszcze niewielki, ale już niebawem się to zmieni

W 11. tygodniu ciąży nadal odczuwasz mdłości, ale są one już rzadsze – zwykle mijają wraz z końcem I trymestru. Gdy zupełnie ustąpią, apetyt powróci. W 11 tygodniu możesz zauważyć wzrost masy ciała, ale to dziecko tyje dużo bardziej niż ty!

Pod koniec pierwszego trymestru spada ryzyko poronienia, zmniejsza się też ryzyko powstania wad wrodzonych u dziecka – w tym czasie proces organogenezy, czyli kształtowania się najważniejszych organów i narządów u maluszka, jest już właściwie zakończony.

Który to miesiąc ciąży?

11. tydzień ciąży to już 3. miesiąc ciąży i 1. trymestr ciąży. To 9. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 11. tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 11. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 11. tydzień ciąży - objawy ciąży 
  4. 11. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe 
  5. 11. tydzień ciąży to czas na ważne badania 

11. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Serce dziecka w 11. tygodniu ciąży jest już ukształtowane i pompuje krew jak szalone. Zaczyna funkcjonować mózg. Głowa wreszcie odchyla się do tyłu, a szyja staje się cieńsza i smuklejsza. Pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki, które później będą chroniły oczy przed nadmiarem światła. Oczy pozostaną jednak zamknięte aż do 25. tygodnia ciąży. Ciekawe jakiego będą koloru? 

Ciało dziecka zaczyna się prostować, a tułów wydłużać. Maluch kontynuuje swój program kulturystyczny. Rusza rękami i nogami! Słabiutkie te ruchy jeszcze i nieskoordynowane – nie ma mowy, by poczuła je mama – ale od czegoś trzeba zacząć. A im więcej będzie poruszać kończynami, tym szybciej wyrobi sobie mięśnie i za kilka tygodni wyraźnie da o sobie znać!

W 11. tygodniu ciąży tworzą się mieszki włosowe oraz łożyska paznokci. Na USG nie można jeszcze co prawda rozpoznać płci dziecka, ale jeśli jest to dziewczynka, zaczynają się u niej kształtować jajniki.

Chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, dlatego powoli ich prącie wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa na czubek penisa.

Podczas badania możesz zobaczyć za to pępowinę, która pełni ważną rolę w życiu płodu - za jej pośrednictwem z łożyska dociera do dziecka krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Tą samą drogą odbierane są produkty przemiany materii.

W 11. tygodniu ciąży szybko rośnie wątroba, która wypełnia niemal całą jamę brzuszną. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach.

Przeczytaj również: Płeć dziecka. Jak rozpoznać płeć dziecka po różnych objawach ciąży

Kalendarz ciąży - śledź rozwój swojego dziecka

11. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
11 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 11. tygodniu ciąży dziecko waży już 7-8 g, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa to ok. 4–6 cm. Dziecko zadomowiło się już w macicy i jest bardziej odporne na szkodliwe czynniki.

11. tydzień ciąży - objawy ciąży 

W trzecim miesiącu ciąży kobiety skarżą się na okropne samopoczucie i osłabienie. Do mdłości i senności, z którymi powoli się oswajają, dochodzi rozdrażnienie i wahania nastroju – najbardziej odczuwa je otoczenie przyszłej mamy.

Pozwól sobie na luz, zwolnij, utnij poobiednią drzemkę. Już niedługo poczujesz się znacznie lepiej.

Możesz miewać też zachcianki jedzeniowe, np. nagle odczuwasz potrzebę wypicia soku pomidorowego, chociaż wcześniej go nie lubiłaś. To dlatego, że twój gust kulinarny zmienił się pod wpływem hormonów.

Na szczęście wszystkie dolegliwości, które ci teraz dokuczają, są tak naprawdę pozytywnymi objawami. Świadczą o tym, że twój organizm zaczął pracować w trybie "ciąża" i produkuje hormony, które umożliwiają przeżycie i prawidłowy rozwój płodu. Dla zdrowia twojego oraz dziecka ważne jest, abyś cały czas zażywała kwas foliowy.

Zobacz: Sposoby na ból głowy w ciąży

Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

Twój brzuch się jeszcze nie zaokrąglił? Nie martw się tym, już niedługo nie będzie wątpliwości, co do twojego stanu. Jeśli wymioty się już zmniejszyły, możesz zacząć przybrać na wadze i mieć lepszy apetyt.

11. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe 

Choć każda ciąża jest inna, możesz zaobserwować szereg objawów - zarówno tych utrzymujących się od ubiegłego miesiąca, jak i nowych, np.: 

W 11. tygodniu ciąży możesz też odczuwać zgagę. Najłatwiej się jej pozbyć, jedząc mało i często, unikając tłustych potraw i napojów gazowanych. Wypróbuj też domowe sposoby: ciepłe mleko, migdały, siemię lniane (łyżeczkę zalej ½ szklanki wrzątku), wodę z łyżką miodu i łyżką octu jabłkowego.

Jeśli to nie pomaga, porozmawiaj z lekarzem. Nie stosuj jednak w 11 tygodniu ciąży samodzielnie żadnych leków w ciąży, by rozwiązać problem. Oprócz tych charakterystycznych objawów możesz też skarżyć się na skurcze łydek

Zobacz: Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?

Rady eksperta na 11 tydzień ciąży
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W 11. tygodniu ciąży niektóre kobiety mogą zaobserwować powiększenie tarczycy, dlatego bluzki i golfy mogą okazać się przyciasne na szyi.

U części pań mogą też pojawić się łagodne objawy nadczynności tarczycy (m.in. przyspieszone bicie serca, wzmożone pocenie się, szczególnie wilgotne dłonie, drażliwość).

Spowodowane jest to zwiększoną stymulacją tarczycy i wydzielaniem przez nią zwiększonych ilości hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny) przez obecny w dużej ilości we krwi hormon beta hCG, który swoją budową zbliżony jest bardzo do pobudzającego pracę tarczycy hormonu TSH.

Tzw. tyretoksykoza ciężarnych czyli nadczynność tarczycy spowodowana ciążą występuje częściej w ciążach mnogich, w których poziom beta hCG jest szczególnie wysoki. Stan ten nie wymaga zwykle leczenia i ustępuje samoistnie w II trymestrze ciąży, wraz z obniżeniem się poziomu beta hCG.

Jednak ważne jest, aby w przypadku zwiększonych poziomów wolnych hormonów tarczycy (Ft3, Ft4) w I trymestrze ciąży, ciężarna została objęta opieką endokrynologa, który na podstawie dodatkowych badań oceni czy nadmierna produkcja hormonów tarczycy związana jest wyłącznie z ciążą czy jest spowodowana ujawniającą się chorobą tarczycy.

11. tydzień ciąży to czas na ważne badania 

11 tydzień ciąży jest bardzo ważnym okresem w diagnostyce ciąży. Jeśli do tej pory nie miałaś badania USG w ciąży, najwyższy czas je wykonać. Lekarz może już ocenić anatomię płodu - obejrzy główkę dziecka, serce, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup, kończyny górne i dolne. W 11. tygodniu ciąży zrób też cytologię, jeśli wcześniej jej nie robiłaś. To obowiązkowe badanie, które wykrywa wszelkie nieprawidłowości w szyjce macicy. Dzięki niemu można zdiagnozować i zacząć leczyć ewentualną infekcję. Badanie jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla płodu.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Badania w 3. miesiącu ciąży
Lista zadań na 11. miesiąc ciąży

1. Zgłoś się na badania, które trzeba wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jakie? USG, badania ogólne moczu oraz cytologię (jeśli nie miałaś jej robionej na pierwszej wizycie ciążowej).

2. Pij dużo wody. Twój organizm potrzebuje teraz więcej płynów, dlatego nie lekceważ pragnienia, które odczuwasz. Możesz pić wodę mineralną – to najlepszy wybór – ale również herbaty ziołowe, np. imbirowe czy rumianek, które łagodzą nudności.

3. Masz już karta ciąży oraz wyniki pierwszych badań. Załóż specjalną teczkę, w której będziesz trzymać dokumenty medyczne – mogą się przydać w czasie kolejnych wizyt u lekarza. Karta ciąży noś zawsze przy sobie, w torebce.

4. Kup sobie dobry preparat ciążowy, który zawiera nie tylko magnez, ale też witaminę B6. Unikniesz w ten sposób typowych dla trzeciego miesiąca ciąży skurczów łydek. Za tę dolegliwość odpowiada też niedobór potasu, dlatego zrób sobie zapas suszonych moreli, bananów, nasion, orzechów i otrębów pszennych.

Sonda
Czy chcesz poznać płeć dziecka przed jego narodzinami?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza