1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

39 tydzień ciąży - waga i ruchy dziecka. Objawy porodu w 39 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-15 Publikacja: 2017-01-31
39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko zaczyna przygotowywać się do wyjścia umieszczając głowę we wchodzie do miednicy. A ty zastanawiasz się, kiedy poród nastąpi. 39 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i koniec 3 trymestru ciąży. Nie obawiaj się, nie przeoczysz objawów porodu w 39 tygodniu.

39 tydzień ciąży: który to miesiąc?

39 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i koniec 3 trymestru ciąży.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Ciąża - 39 tydzień

39 tydzień ciąży to już właściwie czas na finał. Jednak tylko 5 procent dzieci przychodzi na świat w terminie wyliczonym przez położnika i ciebie.

Prawdopodobnie w 39 tygodniu ciąży, w obrębie twojej szyjki macicy będą zachowdziły duże zmiany. Wraz ze skurczami szyjka rozpulchni się, zmieni swoje położenie, a ujście zostanie skierowane w kierunku światła pochwy. Zwykle poród zapowiada odejście z pochwy czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, która zamykała szyjkę macicy.

39 tydzień ciąży - objawy porodu

Poród może się rozpocząć odpłynięciem płynu owodniowego, co nie zawsze można dobrze rozpoznać. Jeśli nie jesteś pewna, czy to mocz, czy wody płodowe, zgłoś się do lekarza. Możliwe też, że poród rozpocznie odejście czopa śluzowego, który zatykał szyjkę macicy.

39 tydzień ciąży - kiedy poród

Jeśli czop śluzowy jest bezbarwny lub białawy zazwyczaj poród następuje za kilka dni. Jeśli podbarwiony krwią - w ciągu 24 godzin. Zatem jedź do szpitala. Każde krwawienie warto skonsultować ze specjalistą. W 39 tygodniu ciąży ważny jest twój nastrój i pozytywne nastawienie. U kobiet, które panicznie boją się porodu, zwykle się on opóźnia. Staraj się jak najwięcej dowiedzieć o czekającym cię porodzie, rozwiej wszystkie wątpliwości, nie bój się zadawać pytań lekarzowi.

>> Twardy brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

39 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Gdy w 39 tygodniu ciąży masz wątpliwości co do liczby ruchów dziecka (czy są wystarczająco często), licz je pół godziny po każdym z trzech głównych posiłków. Powinno ich być 8-10 przez godzinę. Jest to jednak sprawa indywidualna – czasem aktywność dziecka rozpoczyna się np. 2 godziny po posiłku – i to wtedy powinnaś liczyć ruchy dziecka.

39 tydzień ciąży - waga dziecka

W 39 tygodniu ciąży dziecko rośnie o kolejny centymetr. Kolejne 150 g wagi. Stan wyczekiwania i zmęczenie. Dziecko ma ciasno, jest mu niewygodnie. Ma ograniczone ruchy. Możesz zauważyć zmiany w jego aktywności: mniej kopie, a więcej wierci się. Przed nim wielka przygoda. Także stres i wysiłek.

W 39 tygodniu ciąży łożysko się już starzeje, powstają w nim skrzepy i bryłki wapnia, nie dostarcza już tyle krwi dziecku. Skóra dziecka zmienia kolor z różowej na biały (pigmentacja nastąpi po porodzie). 39 tydzień ciąży to czas, kiedy w bardzo szybkim tempie rozwija się mózg.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży to 37 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Dziecko jest zwarte i gotowe do wyruszenia w drogę i dosłownie zwinięte w kłębek. Każdy ruch sprawia mu teraz trudność, więc porusza się mniej. Nie musisz mieć żadnych obaw, gdy przestaniesz wyczuwać częste kopanie i figlowanie w brzuchu. W tym momencie dziecko przesuwa się nieco w dół, aby odciążyć trochę mamę. Głowa właśnie wstawiła się we wchodzie do miednicy, czyli bokiem. To znaczy, że twarz dziecka jest zwrócona w kierunku biodra mamy.

Polecamy wideo: 39 tydzień ciąży

Nie przegap

Aktualizacja: 2017-03-15 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.