39. tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu?

2021-07-21 12:14

W 39. tygodniu ciąży większość dzieci zaczyna przygotowywać się do wyjścia umieszczając głowę we wchodzie do miednicy. To powoduje obniżenie się brzucha. Mimo to poród może nastąpić dopiero za 2–3 tygodnie. Sprawdź, co się dzieje teraz z maluszkiem.

ciąża
Autor: Getty images W 39 tygodniu ciąży ważny jest twój nastrój i pozytywne nastawienie.

39. tydzień ciąży to już właściwie czas na finał. Pamiętaj jednak, że tylko 5 procent dzieci przychodzi na świat w terminie wyliczonym przez położnika i ciebie. Poród, który następuje do 42 tygodnia ciąży jest prawidłowym zjawiskiem. Nie martw się też, że przeoczysz jego objawy. To niemożliwe!

Który to miesiąc ciąży?

39. tydzień ciąży to 9. miesiąc ciąży i koniec 3. trymestru ciąży. To 37. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży
  2. Waga dziecka w 39. tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości i objawy ciąży w 39. tygodniu ciąży
  4. Objawy porodu – czego się spodziewać?

Ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży

Jeśli w 39. tygodniu ciąży masz wątpliwości co do liczby ruchów dziecka (czy są wystarczająco często), licz je pół godziny po każdym z trzech głównych posiłków.

Powinnaś naliczyć ich 8-10 przez godzinę. Jest to jednak sprawa indywidualna. Bierz pod uwagę nawet lekkie muśnięcia – dziecko ma już teraz bardzo mało miejsca w macicy, dlatego bardziej wierci się, niż gwałtownie kopie cię w brzuch.

Czytaj: Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Sprawdź kalkulatory - narzędzia przydatne w okresie ciąży

Badania w 9. miesiącu ciąży

Waga dziecka w 39. tygodniu ciąży

W 39. tygodniu ciąży dziecko rośnie o kolejny centymetr i przybiera kolejne 150 g wagi. Pod koniec 3. trymestru łożysko się już starzeje, powstają w nim skrzepy i bryłki wapnia, nie dostarcza już dziecku tyle krwi, co wcześniej.

Skóra malca zmienia kolor z różowej na biały (pigmentacja nastąpi po porodzie). 39. tydzień ciąży to czas, kiedy w bardzo szybkim tempie rozwija się mózg.

Czytaj: Kalendarz ciąży: co dzieje się z dzieckiem w 40. tygodniu ciąży?

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
ciąża

Autor: Getty images

Twój maluszek w 38. tygodniu ciąży wielkością przypomina ładnego arbuza. Jego waga może się wahać od 2800 do 4000 g. Za jego wielkość głównie odpowiadają geny.

Dolegliwości i objawy ciąży w 39. tygodniu ciąży

Prawdopodobnie w 39. tygodniu ciąży, w obrębie twojej szyjki macicy będą zachodziły duże zmiany. Wraz ze skurczami szyjka rozpulchni się, zmieni swoje położenie, a ujście zostanie skierowane w kierunku światła pochwy.

Dziecko jest już ułożone nisko i wpasowuje się główką w kanał rodny, co powoduje, że możesz odczuwać ucisk jego ciałka na mięśnie dna miednicy i na pęcherz – to tłumaczy częstsze wizyty w toalecie.

Z uwagi na ciężar brzucha, pod koniec ciąży odczuwasz głównie ból pleców. Możesz też mieć rwę kulszową – to silny ból odczuwalny w pośladkach i miednicy, promieniujący w stronę kolan. Możesz brać bezpieczne dla ciąży leki przeciwbólowe i zafundować sobie ciepłe kompresy.

Prawdopodobnie będziesz mieć też problemy z nogamiobrzęki i skurcze łydek to typowe objawy ostatnich tygodni ciąży. Zmniejsz ilość spożywanej soli i dużo odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Łatwiej ci będzie wcisnąć stopy w buty.

W 39. tygodniu ciąży ważny jest twój nastrój i pozytywne nastawienie. U kobiet, które panicznie boją się porodu, zwykle się on opóźnia. Pamiętaj, że lęk przed porodem i związanym z nim bólem jest naturalny.

Staraj się jak najwięcej dowiedzieć o czekającym cię wydarzeniu, rozwiej wszystkie wątpliwości, nie bój się zadawać pytań lekarzowi.  Dowiedz się, co się będzie działo z dzieckiem w czasie wychodzenia na świat i jak będzie reagował twój organizm na ten proces.

Czytaj: Co czuje rodząca kobieta?

Obniżenie brzucha w ciąży - ile dni przed porodem obniża się brzuch?

Objawy porodu – czego się spodziewać?

Zwykle poród zapowiada odejście z pochwy czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, która zamykała szyjkę macicy. Czop może odejść jednak nawet kilka tygodniu przed porodem, często też jego odejście jest niezauważane przez kobietę (może wypaść w trakcie wizyty w toalecie).

Jeśli zauważysz czop śluzowy na bieliźnie, sprawdź jego barwę. Jeśli jest bezbarwny lub białawy, oznacz to, że poród nastąpi za kilka dni. Jeśli podbarwiony krwią - w ciągu 24 godzin. Zatem jedź do szpitala. Każde krwawienie warto skonsultować ze specjalistą.

Kolejnym objawem porodu może być odpłynięcie płynu owodniowego. Wody mogą odejść gwałtownie, ale mogą się również tylko sączyć.  Jeśli nie jesteś pewna, czy mokre ślady na bieliźnie to mocz, czy wody płodowe, zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj też, że najbardziej oczywistym objawem porodu są skurcze. Kiedy są bardzo bolesne, dłuższe, pojawiają się co 5–10 minut i stan taki trwa około dwóch godzin, jedź do szpitala.

Czytaj: Poród: 5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Oddychanie w czasie porodu - jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu

Poród bez bólu: 10 sposobów na lekki poród

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Jak przyspieszyć poród po terminie?

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na wkładce może pojawić się śluz. Jego ilość może być znaczna. Może być podbarwiony krwią. To odchodzi czop śluzowy, który w czasie ciąży stanowił swego rodzaju „korek” w kanale szyjki macicy.

Odejście czopu śluzowego (ang. bloody show) może nastąpić kilka tygodni lub… kilka godzin przed rozpoczęciem porodu. Jest to objaw zwiastujący zbliżający się poród, ale NIE jest powodem by udawać się do szpitala. Odejście czopu śluzowego NIE jest również przeciwwskazaniem do podejmowania współżycia seksualnego.

Skurcze przepowiadające mogą stawać się okresowo regularne – co 10 – 8, a nawet co 5 minut. Mogą pojawiać się w szczególności wieczorem i nocą i być na tyle uciążliwe, że nie pozwolą spać. Jeśli jesteś zdrową kobietą, a Twoja ciąża przebiega bez powikłań, nie spiesz się zbytnio do szpitala.

Aktualne badania wykazały, że u kobiet w ciąży niskiego ryzyka korzystne jest spędzenie okresu przedporodowego i pierwszej fazy pierwszego okresu porodu w domu. Jeśli wybrałaś poród w domu, daj znać swojej położnej, że masz intensywniejsze skurcze przepowiadające.

Co zrobić, kiedy skurcze nasilają się i nie masz pewności czy to już poród czy też nie?

Poobserwuj swój organizm przez kilka godzin. Skurcze porodowe będą się nasilać – staną się coraz silniejsze, coraz dłuższe, a odstępy między nimi będą się skracać. Skurcze przepowiadające, nawet jeśli są bolesne i występują z pewną regularnością, nie zmienią swojej intensywności.

Weź długi relaksujący prysznic lub kąpiel. Woda i relaks wyciszy lub zmniejszy intensywność i częstotliwość skurczy przepowiadających. Na skurcze porodowe nie zadziała lub wręcz ich intensywność po kąpieli się nasili.

Weź 1 tabletkę leku rozkurczającego mięśnie (jeśli nie jesteś uczulona na drotawerynę) i zaczekaj przynajmniej pół godziny. Leki rozkurczowe wyciszają skurcze przepowiadające, ale nie działają w ten sposób na skurcze porodowe.

Jeśli po kilku godzinach obserwacji, długiej kąpieli i tabletce leku rozkurczowego skurcze nie wyciszają się – przeciwnie, stają się coraz bardziej bolesne, długie, a przerwy między nimi skracają się, prawdopodobnie rozpoczyna się poród.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza