1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

22 tydzień ciąży - brzuch mamy i ruchy dziecka w 22 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży to czas, w którym twoje samopoczucie może się znacznie poprawić. Gdy w 22 tygodniu ciąży będą dokuczać ci ruchy dziecka, pozwól sobie na odrobinę relaksu. Ważne są również spacery na świeżym powietrzu. 22 tydzień ciąży to koniec 5 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży.

22 tydzień ciąży: który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to koniec 5 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży.

Ciesz się tym czasem i dużo odpoczywaj na zapas. Masz prawo do leniuchowania, gdy ci przyjdzie na to ochota. Nie zapominaj jednak o ruchu na świeżym powietrzu. Nie powinnaś w 22 tygodniu ciąży odczuwać bólów czy napięć macicy. Jeśli tak się dzieje, niezwłocznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego ciążę.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

22 tydzień ciąży - brzuch

W 22 tygodniu ciąży macica „zawędrowała” już ok. 2 cm ponad pępek, a jej wysokość od spojenia łonowego wynosi ponad 22 cm. Brzuch w ciąży jest zaokrąglony, ale nie ma jeszcze monstrualnych rozmiarów.

22 tydzień ciąży - dolegliwości

W 22 tygodniu ciąży popularne dolegliwości ciążowe jak mdłości powinny ci już zdecydowane mniej dokuczać. Za to możesz odczuwać wzmożony apetyt. Jeśli tak jest koniecznie uważaj na zachciewajki w ciąży, i staraj się świadomie wybierać zdrowe produkty do swojego jadłospisu w ciąży. W 22 tygodniu ciąży możesz zaobserwować zwiększoną ilość białych upławów.

Inną dolegliwością mogą być rozpulchnione dziąsła, które w 22 tygodniu ciąży nadal mogą krwawić i boleć. Aby zmniejszyć te dolegliwości zmień szczoteczkę na miękką lub nawet bardzo miękką i stosuj pastę chroniącą dziąsła. Pamiętaj, żeby myjąc zęby wykonywać koliste ruchy. Warto także regularnie robić masaż dziąseł.

W 22 tygodniu ciąży dobry nastrój nie powinien cię opuszczać zbyt często, choć możesz mieć gorsze dni. Ale raczej nie masz co liczyć na to, że opuści cię roztargnienie. Jeśli marzysz o wakacjach w ciąży, teraz jest dobry moment na podróżowanie. Jednak przed wyjazdem koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli planujesz podróż samolotem. Sprawdź też regulaminy linii lotniczych dotyczące lotów w okresie ciąży. Jeśli podróżujesz samochodem w ciąży, nie zapominaj o zapinaniu pasów.

22 tydzień ciąży - badania

Między 21.a 28. tygodniem ciąży zrób badanie wykrywające cukrzycę ciężarnych – badanie stężenia glukozy. Badanie polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy we krwi: na czczo oraz 2 godziny po podaniu 75 g glukozy.

Waga dziecka w 22 tygodniu

W 22 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi ok. 350 gramów i dziecko ma ok. 25 cm długości (odległość ciemieniowo-siedzeniowa to 19 cm). Dziecko ma wysokie czoło, spiczastą brodę, między nosem a wargą górną pojawia się pionowa bruzda. W 22 tygodniu ciąży ostateczny kształt mają już małżowiny uszne. Rosną mu również rzęsy. W 22 tygodniu ciąży wzmacniają się mięśnie karku płodu, więc już prosto trzyma głowę. 

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

W 22 tygodniu ciąży szpik kostny płodu wytwarza już sporo białych krwinek, odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Pęcherzyki płucne zaczynają w 22 tygodniu ciąży produkować niewielkie ilości surfaktantu. To substancja dająca pęcherzykom elastyczność – dzięki niej nie pękają one, napełniając się powietrzem. Jednak jej ilość nie jest wystarczająca – gdyby dziecko urodziło się teraz, musiałaby zostać mu podana.

22 tydzień ciąży - ruchy dziecka

W 22 tygodniu ciąży odczuwane ruchy dziecka czasami potrafią dokuczyć. W 22 tygodniu ciąży zmysł słuchu dziecka jest już dobrze rozwinięty. Hałas wyrywa go ze snu, dlatego, gdy pragniesz trochę odpocząć od ruchów dziecka i kopniaków, unikaj głośnych miejsc w jego czasie odpoczynku. Pocieranie i stukanie w brzuch zachęca dziecko do kolejnych ruchów.

Polecamy wideo: 22 tydzień ciąży

Sprawdź, czy lubisz siebie w ciąży!
Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.