1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

31 tydzień ciąży - brzuch i dziecko w 31 tygodniu ciąży

Aktualizacja: 2017-03-14 Publikacja: 2017-01-31
31 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży to 7 miesiąc i 3 trymestr ciąży.

31 tydzień ciąży to 7 miesiąc i 3 trymestr ciąży. Najchętniej nie wychodziłabyś z łóżka? 31 tydzień ciąży to czas, kiedy brzuch utrudnia już poruszanie się i czujesz się zmęczona. Warto zdecydować się chociaż na najmniejszy wysiłek fizyczny, szybko poprawi on twoje samopoczucie. Dziecko w 31 tygodniu ciąży waży ok 1500 g. Pępowina zaczyna się poszerzać i przygotowywać do porodu.

31 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To 31 tydzień ciąży. To już 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. Chodząc, charakterystycznie kołyszesz się na boki. To efekt rozluźnienia więzadeł w miednicy - biodra rozszerzają się, aby zrobić miejsce dla dziecka. To stan przejściowy.

31 tydzień ciąży: brzuch

Dziecko mocno rozpycha się w macicy, której dno znajduje się między twoim pępkiem a mostkiem (ok 12 cm nad pępkiem), i uciska twoje narządy wewnętrzne. Prawdopodobnie masz wrażenie, że twoja macica wypełnia całą jamę brzuszną. A przecież to jeszcze nie koniec. Ponadto w 31 tygodniu ciąży brzuch zaczyna utrudniać ci poruszanie się i zachowanie prawidłowej postawy. Nie rezygnuj jednak z ruchu – im mniej aktywna jesteś, tym trudniej jest ci chodzić i wykonywać codzienne czynności. Chociaż czujesz się coraz bardziej zmęczona w 31 tygodniu ciąży i najchętniej nie ruszałabyś się z domu, dla utrzymania dobrej formy nie rezygnuj z ćwiczeń. Spacery i pływanie wpływają doskonale na samopoczucie, chociaż tak trudno się przełamać i podjąć wysiłek.

31 tydzień ciąży: dolegliwości

Jeśli bolesne kurcze nóg dosłownie wyrywają cię ze snu w 31 tygodniu ciąży, zadbaj, by w twojej diecie nie zabrakło bogatych źródeł magnezu (np. orzechy, migdały, kasza, fasola, banany) oraz wapnia (np. nabiał, ryby, warzywa kapustne i strączkowe) i potasu (sok pomidorowy). Powiedz o tym lekarzowi, być może zaleci zmiany w diecie lub suplementację. Oczywiście nie zapominaj o odpoczynku w 31 tygodniu ciąży, najlepiej z nogami uniesionymi do góry, bo to zapobiega powstawaniu żylaków.

Ponadto w 31 tygodniu ciąży mogą ci doskwierać:

  • częste oddawanie moczu
  • bolesne i opuchnięte piersi
  • krwawienie dziąseł
  • zwiększone upławy
  • duszność, zawroty i bóle głowy
  • gazy, zaparcia i zgaga
  • bóle kręgosłupa w części lędźwiowej i miednicy
  • obrzęki i skurcze
  • problemy z koncentracją

31 tydzień ciąży to okres, kiedy często pojawiają się u kobiet ciężarnych myśli, jak poradzą sobie z porodem. Możesz zacząć odczuwać niepokój przed porodem. Te emocje są normalne, poród i macierzyństwo to nowa sytuacja, która nastręcza wielu wątpliwości. Im mniej o nim myślisz tym lepiej. Pewnie jesteś bardzo roztargniona i coraz bardziej zmęczona. Spotykaj się z przyjaciółmi, oddychaj świeżym powietrzem, ćwicz, dbaj o dietę, a na pewno będzie wszystko dobrze. Niech cię nie dziwią bardzo realistyczne i barwne sny.

>> Dlaczego sny w ciąży sa tak realistyczne?

Badania w 31 tygodniu ciąży

W 7 miesiącu ciąży lekarz może zlecić badanie stężenia cukru i białka w moczu, badanie krwi pod kątem niedokrwistości oraz test obciążenia glukozą. W tym czasie zbada również czynnosć serca płodu (KTG).

31 tydzień ciąży: waga dziecka

W 31 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi 1300-1600 g, wzrost – 40-50 cm. Dziecko intensywnie przybiera na wadze, nieustannie pije płyn owodniowy, który dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie. Połyka wody płodowe i siusia, co zwiększa ich objętość.

Dobrze wiedzieć

Heidi Murkoff - autorka bestsellerowych poradników o ciąży i macierzyństwie tak opisuje 26 tydzień ciąży w swojej książce:

"Choć do chwili przyjścia na świat dziecko musi przybrać jeszcze od 1,5 do 2,3 kg, to jednak waży już całkiem sporo  - ponad 1,5 kg! Ma też około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów - na tym etapie ciąży płody bardzo różnią się wielkością), czyli szybko zbliża się do swej wielkości urodzeniowej. W tym tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń pomiędzy neuronami w mózgu. Płód potrafi już robić użytek z tej złożonej struktury, czyli przetwarzać informacje, śledzić światło oraz odbierać bodźce wszystkimi pięcioma zmysłami "

Heidi Murkoff, Sharon Mazel: "W oczekiwaniu na dziecko", Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2012

Dziecko w 31 tygodniu ciąży: rozwój

Łącząca was pępowina to w  31 tygodniu ciąży już całkiem gruby sznur - ma średnicę około 1 cm. W momencie narodzin osiągnie średnicę 2 cm, a długość od 35 do 60 cm. W pępowinie mieszczą się trzy naczynia krwionośne łączące dziecko z łożyskiem: jednym odprowadzana jest krew z produktami przemiany materii, dwie pozostałe dostarczają natlenioną krew z substancjami odżywczymi.

W 31 tygodniu ciąży zmysły dziecka są dobrze rozwinięte: wyraźnie widzi natężenie światła, słyszy dźwięki i czuje smaki i zapachy. W mózgu kształtuje się sieć połączeń pomiędzy neuronami, dzięki czemu dziecko potrafi przetwarzać informacje. Dziecko wyczuwa nastrój w głosie twoim i innych osób, a także reaguje na te emocje.

Zobacz też:

>> 32 tydzień ciaży

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Polecamy wideo: 31 tydzień ciąży

Sprawdź, czy lubisz siebie w ciąży!
Aktualizacja: 2017-03-14 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.