1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

14 tydzień ciąży - brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko w czternastym tygodniu?

Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
14 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży to początek 4 miesiąca ciąży i 2 trymestru ciąży.

14 tydzień ciąży to początek 4 miesiąca ciąży i 2 trymestru ciąży. W 14 tygodniu ciąży brzuch zaczyna nabierać  krągłości i coraz bardziej go widać. W 14 tygodniu ciąży całkowicie kształtują się narządy płciowe dziecka. Ruchy dziecka są skoordynowane. Intensywnie ćwiczy ono wszystkie swoje kończyny.

14 tydzień ciąży: który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to początek 4 miesiąca ciąży i 2 trymestru ciąży.

Brzuch w 14 tygodniu ciąży

14 tydzień ciąży to czas pożegnania z talią osy. Twoja macica przypomina małą piłkę, a jej dno jest wyczuwalne ok. 10 cm poniżej pępka. Ponieważ zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne, luźniejsza odzież w 14 tygodniu ciąży staje się niezbędna.

Waga w 14 tygodniu ciąży

Od teraz zaczniesz systematycznie przybierać na wadze. Jeśli twój brzuch jest wciąż niewidoczny w 14 tygodniu ciąży, nie masz się czym przejmować. To sprawa indywidualna. Zazwyczaj u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy krągłości pojawiają się nieco później.

Dolegliwości w czternastym tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży zaczyna się 2 trymestr ciąży, czas, który mamy wspominają najmilej z całej ciąży. Czujesz się dobrze, zniknęły uciążliwe dolegliwości.  Zwiększa się apetyt, co nie znaczy oczywiście, że masz jeść za dwoje. Od 14 tygodnia ciąży staraj się spożywać dużo witaminy C w naturalnej formie, która wzmocnia odporność, hamuje rozwój infekcji układu moczowego i nadciśnienia ciążowego. Znajdziesz ją w owocach i warzywach (brokułach, kalafiorze, kapuście, szpinaku, pomidorach, brukselce czy ziemniakach, cytrusach, czarnych porzeczkach, truskawkach, poziomkach, malinach i kiwi).

>> Kalendarz ciąży

14 tydzień ciąży - usg

14 tydzień ciąży to ostatni moment na USG genetyczne płodu, badanie pozwalające określić ryzyko aberracji chromosomalnych.

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży dziecko ma 8-9 cm i waży od 40 do 50 g - jest wielkości pomarańczy. Zmieniają się proporcje jego ciała – rośnie głównie tułów, przez co głowa przestaje już być tak duża w stosunku do reszty ciała. Pokrywa je delikatny meszek, który reguluje temperaturę. Skóra jest tak cienka, że widać przez nią narządy wewnętrzne. W uchu środkowym rozwija się aparat słuchowy, jednak dziecko jeszcze nie słyszy.

W 14 tygodniu ciąży niemal całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy. Te części ciała są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu, więc natura zadbała, by był on w jak najmniejszym stopniu przykry dla dziecka.

Ruchy dziecka w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży dziecko wciąż ma dużo miejsca w pęcherzu płodowym. I korzysta z tego: fika koziołki, garbi się i prostuje, wymachuje rękami i nogami, ziewa, marszczy czoło. Te ćwiczenia rozwijają układ nerwowy, wzmacniają mięśnie. Ruchy dziecka są już w 14 tygodniu ciąży skoordynowane. Mimo że dziecko porusza się energicznie, nie czujesz tego jeszcze, pląsy są bowiem tłumione przez wody płodowe.

Z pamiętnika fasolki: 12 tydzień życia (14 tydzień ciąży)

14 tydzień ciąży to końcówka pierwszego trymestru. Dziecko w tym czasie zaczyna regularnie ćwiczyć. Potrafii już niemało: umie poruszać rękami, palcami, podnosić głowę, ziewać, marszczyć czoło, a nawet ssać swój kciuk! Jeśli okaże się, że płód jest płci żeńskiej pojawią się u niego pochwa, macica i jajniki. A w jajnikach aż 2 miliony jajeczek, czyli komórek jajowych. Co ciekawe, w chwili narodzin będzie ich już o połowę mniej. Kiedy dziecko ma 12–13 tygodni, czyli wraz z końcem pierwszego trymestru, mama zaczyna mniej cierpieć z powodu ciąży. Przede wszystkim ustępują nudności, które są największą zmorą pierwszych miesięcy ciąży. Brzucha jeszcze nie widać, więc jej sylwetka i ruchy są zgrabne jak do tej pory, za to piersi – wyraźnie pełniejsze.

Polecamy wideo: 14 tydzień ciąży

Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.