1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

6 tydzień ciąży – wielkość zarodka. Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży?

Aktualizacja: 2017-07-21 Publikacja: 2017-02-01
6 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

6 tydzień ciąży - zaczyna się formować serce dziecka. Wkrótce w USG będzie je widać. Pod koniec 6 tygodnia ciąży wielkość zarodka to 4 mm. Objawy nie są jeszcze dokuczliwe, może zdarzyć się także brak objawów w szóstym tygodniu ciąży. 6 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

6 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To już 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. Mogą pojawić się senność i znużenie. Ale możesz też tryskać radością i energią. Rewolucja hormonalna prowadzi do huśtawek nastroju. To mit, że jeśli ciąża jest planowana, musi Cię niemal natychmiast rozsadzać radość. W 6 tygodniu ciąży możesz mieć „doła”, ale to wkrótce minie. Przyzwyczajasz się do myśli, że jesteś w ciąży i będziesz mieć dziecko.

6 tydzień ciąży: objawy

Twoje ciało zewnętrznie jeszcze nie jest zmienione, możesz zauważyć jedynie pełniejsze, bardziej wrażliwe na dotyk piersi. Brodawki sutkowe też się powiększają i zmieniają barwę na ciemniejszą - to wynik wzmożonego dopływu krwi, podobnie jak dostrzegalna pod skórą siateczka niebieskich żył. Twoje gruczoły gruczoły mlekowe zostały pobudzone przez ciążowe hormony.

Układ krążenia i oddechowy nie są jeszcze obciążone.

>> Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, rozstępów i utraty jędrności?

Czy brak objawów ciąży w 6 tygodniu to powód do niepokoju?

Nie, brak objawów nie powinien cię martwić. Twój organizm w 6 tygodniu ciąży jeszcze nie ulega bardzo odczuwalnym zmianom. Możesz to odczuwać jedynie na poziomie emocjonalnym, a jedynym widocznym (fizycznym) objawem jest brak okresu. Jeśli bardzo pragnełaś zajść w ciążę, prawdopodobnie równie uważnie wypatrujesz każdego sygnału, który potwierdzi twój stan.

Niezależnie od tego czy odczuwasz wyraźne objawy czy nie ta bardzo wczesna faza ciąży to czs na przystosowanie się do myśli, że wszystko się zmieni. Możesz spróbowac opanować czy też uporządkować emocje, jeśli tego chcesz. Jeśli nie - masz prawo do zmienności, masz prawo do humorów i zmęczenia, ale także niepohamowanej radości.

Co się dzieje w 6 tygodniu ciąży?

6 tydzień ciąży może być początkiem porannych mdłości, które „poranne” bywają tylko z nazwy, bo niektóre panie męczą się całymi dniami. Wymioty mogą wywołać nawet zapachy, które dotąd wydawały się przyjemne. Choć trudno to zaakceptować, mdłości to dobry objaw – oznacza, że w organizmie jest odpowiedni poziom hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju ciąży. Złagodzi je unikanie mocno przyprawionych dań i picie dużych ilości (2,5-3 l dziennie) wody niegazowanej. Staraj się nie chodzić w miejsca, w których możesz się spodziewać silnych zapachów (np. basen, restauracja z otwartą kuchnią)

Jak wybrać lekarza, który poprowadzi twoją ciążę?

To bardzo ważna decyzja, nie warto jej podejmowac pochopnie. Jeśli nie masz "swojego" lekarza, skup sie na tym by znaleźć najlepszego - dla siebie i dziecka. Popytaj przyjaciółki lub kobiety z rodziny, kóre niedawno rodziły. Jeśli jednak nie chcesz na razie wtajemniczać bliskich, dobrym źródłem informacji mogą być położne, które pracuja w szpitalu i na codzień obserwują lekarzy "w akcji". Umów się do kilku lekarzy na wstępną wizytę, ale nie przesadzaj z ilością. Na wizytę pojedź z lekkim wyprzedzeniem. Najlepiej, żebyście pojechali na wizyty razem z partnerem. On też będzie miał swoje spostrzeżenia. Przygotuj sobie też listę pytań do lekarza.

Sprawdź, kim jest dla ciebie dziecko!

Wielkość zarodka w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży zarodek ma 4 mm długości. Jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) - od czubka głowy do pupy.

Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu?

W 6 tygodniu ciąży płód składa się z głowy, tułowia i ogonka, który potem zniknie, wchłonięty przez obrastające go tkanki. Przypomina nieco kijankę. Rozpoczyna się formowanie szczęk, policzków i brody. Około 40. dnia ciąży po bokach tułowia pojawiają się zawiązki ramion, a już dwa dni później nóg. Powstaje pranercze, które zaniknie zastąpione przez nerki.

>> Jak rozwija się dziecko. Rozwój płodu - 1 trymestr ciąży

W 6 tygodniu ciąży kształtują się ważne części mózgu, a także narządy układu pokarmowego. W tym czasie zrastają się także dwie rurki, które dadzą początek sercu. Następnie serce zaczyna pompować krew - uderza 80 razy na minutę. W 6 tygodniu ciąży zarodek i jego bijące serce są już doskonale widoczne na dobrym sprzęcie USG.

6 tydzień ciąży to 4 tydzień życia dziecka - w usg widać serce!

  • Z pamiętnika Fasolki:

Dziecko ma już krwioobieg. To bardzo ważny okres – zaczyna się formować serce. Najpierw jest tylko pojedynczą małą rurką, zgiętą w kształcie litery S, ale już 22. dnia zaznaczają się w nim komory, które zaczynają się kurczyć – jeszcze niezbyt miarowo. Za kilka dni można je będzie zobaczyć na USG: na tle małej ciemnej plamki będzie widać pulsujący świetlisty punkcik. 6 tydzień ciąży można też nazwać tygodniem mózgu – teraz formują się jego podstawowe części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Tworzy się nerw wzrokowy i soczewki oczu.

Polecamy wideo: 6 tydzień ciąży

Serce dziecka rozpoczęło już swoją pracę - bije niemiarowo, ale już wktrótce będzie można je zobaczyć i usłyszeć podczas badania USG. 6 tydzień to również czas kiedy powstają podstawowe części mózgu i oczy dziecka. Co jeszcze dzieje się w 6 tygodniu ciąży? Opowiada nasz ekspert.

Aktualizacja: 2017-07-21 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.