1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

6 tydzień ciąży – wielkość zarodka. Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży?

Aktualizacja: 2017-02-17 Publikacja: 2017-02-01
6 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

6 tydzień ciąży - zaczyna się formować serce dziecka. Wkrótce w USG będzie je widać. Pod koniec 6 tygodnia wielkość zarodka to 4 mm. Objawy ciaży nie sa jeszcze dokuczliwe, może zdarzyć się także brak objawów w szóstym tygodniu ciąży. 6 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

6 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To już 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. Mogą pojawić się senność i znużenie. Ale możesz też tryskać radością i energią. Rewolucja hormonalna prowadzi do huśtawek nastroju. To mit, że jeśli ciąża jest planowana, musi Cię niemal natychmiast rozsadzać radość. W 6 tygodniu ciąży możesz mieć „doła”, ale to wkrótce minie. Przyzwyczajasz się do myśli, że jesteś w ciąży i będziesz mieć dziecko.

6 tydzień ciąży: objawy

Twoje ciało zewnętrznie jeszcze nie jest zmienione, możesz zauważyć jedynie pełniejsze, bardziej wrażliwe na dotyk piersi. Brodawki sutkowe też się powiększają i zmieniają barwę na ciemniejszą - to wynik wzmożonego dopływu krwi, podobnie jak dostrzegalna pod skórą siateczka niebieskich żył. Twoje gruczoły gruczoły mlekowe zostały pobudzone przez ciążowe hormony.

Układ krążenia i oddechowy nie są jeszcze obciążone.

>> Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, rozstępów i utraty jędrności?

Czy brak objawów ciąży w 6 tygodniu to powód do niepokoju?

Nie, brak objawów nie powinien cię martwić. Twój organizm w 6 tygodniu ciąży jeszcze nie ulega bardzo odczuwalnym zmianom.

Co się dzieje w 6 tygodniu ciąży?

6 tydzień ciąży może być początkiem porannych mdłości, które „poranne” bywają tylko z nazwy, bo niektóre panie męczą się całymi dniami. Wymioty mogą wywołać nawet zapachy, które dotąd wydawały się przyjemne. Choć trudno to zaakceptować, mdłości to dobry objaw – oznacza, że w organizmie jest odpowiedni poziom hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju ciąży. Złagodzi je unikanie mocno przyprawionych dań i picie dużych ilości (2,5-3 l dziennie) wody niegazowanej. Staraj się nie chodzić w miejsca, w których możesz się spodziewać silnych zapachów (np. basen, restauracja z otwartą kuchnią)

Sprawdź, kim jest dla ciebie dziecko!

Wielkość zarodka w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży zarodek ma 4 mm długości. Jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) - od czubka głowy do pupy.

Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu?

W 6 tygodniu ciąży płód składa się z głowy, tułowia i ogonka, który potem zniknie, wchłonięty przez obrastające go tkanki. Przypomina nieco kijankę. Rozpoczyna się formowanie szczęk, policzków i brody. Około 40. dnia ciąży po bokach tułowia pojawiają się zawiązki ramion, a już dwa dni później nóg. Powstaje pranercze, które zaniknie zastąpione przez nerki.

>> Jak rozwija się dziecko. Rozwój płodu - 1 trymestr ciąży

W 6 tygodniu ciąży kształtują się ważne części mózgu, a także narządy układu pokarmowego. W tym czasie zrastają się także dwie rurki, które dadzą początek sercu. Następnie serce zaczyna pompować krew - uderza 80 razy na minutę. W 6 tygodniu ciąży zarodek i jego bijące serce są już doskonale widoczne na dobrym sprzęcie USG.

6 tydzień ciąży to 4 tydzień życia dziecka - w usg widać serce!

  • Z pamiętnika Fasolki:

Dziecko ma już krwioobieg. To bardzo ważny okres – zaczyna się formować serce. Najpierw jest tylko pojedynczą małą rurką, zgiętą w kształcie litery S, ale już 22. dnia zaznaczają się w nim komory, które zaczynają się kurczyć – jeszcze niezbyt miarowo. Za kilka dni można je będzie zobaczyć na USG: na tle małej ciemnej plamki będzie widać pulsujący świetlisty punkcik. 6 tydzień ciąży można też nazwać tygodniem mózgu – teraz formują się jego podstawowe części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Tworzy się nerw wzrokowy i soczewki oczu.

Polecamy wideo: 6 tydzień ciąży

Serce dziecka rozpoczęło już swoją pracę - bije niemiarowo, ale już wktrótce będzie można je zobaczyć i usłyszeć podczas badania USG. 6 tydzień to również czas kiedy powstają podstawowe części mózgu i oczy dziecka. Co jeszcze dzieje się w 6 tygodniu ciąży? Opowiada nasz ekspert.

Aktualizacja: 2017-02-17 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.