4 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-28 14:11

W 4 tygodniu ciąży wielkość pęcherzyka można porównać do ziarenka maku. Nie jest to duży rozmiar, ale w badaniu USG można już go dostrzec. Jakie objawy występują w 4 tygodniu ciąży?

4 tydzień ciąży to czas, w którym kobiety rzadko jeszcze podejrzewają ciążę. Gdyby jednak zajrzeć z mikroskopem do ciała przyszłej mamy, można by dostrzec zarodek, który w 4 tygodniu ciąży wygląda jak krążek komórek z mnóstwem informacji – taki człowiek zapisany na płycie kompaktowej.

Spis treści:

  1. Czas na test ciążowy
  2. Objawy w 4 tygodniu ciąży
  3. Troska o zdrowie w 4 tygodniu ciąży
  4. Plamienie w 4 tygodniu ciąży
  5. Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży
  6. USG dopochwowe
  7. Wygląd zarodka w 4 tygodniu ciąży

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Który to miesiąc ciąży?

4 tydzień ciąży to końcówka 1 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. To drugi tydzień życia dziecka.

Czas na test ciążowy

4 tydzień ciąży to jeszcze bardzo wczesny etap ciąży, choć w twoim organizmie zaszło już wiele zmian. Trudno nawet mówić o niej, dopóki blastocysta nie zagnieździ się w macicy.

Mimo to nadszedł czas na wykonanie testu ciążowego. Najlepiej wykonać tego 9-10 dni po zapłodnieniu, czyli właśnie w 4 tygodniu ciąży - wtedy wynik będzie już w miarę miarodajny. Dlaczego? Dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium, wydziela się gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon wykrywany przez testy ciążowe.

Objawy w 4 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży to czas, gdy możesz też czuć się zmęczona i rozdrażniona. Mogą pojawić się też takie dolegliwości jak delikatna zgaga i pobolewanie piersi. Objawy te jednak nie są nasilone i mało charakterystyczne. Wiele kobiet uznaje, że to wyjątkowo nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Tymczasem – niekoniecznie tak jest.

Czytaj:

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pozytywny test ciążowy i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić?

Troska o zdrowie w 4 tygodniu ciąży

Na tym etapie czynniki mogące wpłynąć na ciążę albo sprawiają, że nie dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, albo w ogóle jej nie szkodzą.

W 4 tygodniu ciąży, podobnie jak na pozostałych jej etapach, ważne jest jednak zdrowe odżywianie się, unikanie używek. Przyjmowanie kwasu foliowego powinnaś zacząć już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Czytaj:

Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Kalendarz badań w ciąży - sprawdź, jakie badania i kiedy wykonać

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Między 6 a 12 dniem po zapłodnieniu dochodzi do zagnieżdżenia (implantacji) jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Komórki trofoblastu wnikają pomiędzy komórki błony śluzowej macicy, nawiązując pierwszy kontakt z krwioobiegiem matki, z którego już wkrótce młody organizm będzie otrzymywał potrzebne mu do rozwoju substancje.

Sam moment zagnieżdżenia, podobnie jak zapłodnienie, jest zwykle niezauważalny dla przyszłej mamy, choć u niektórych kobiet dochodzi w tym czasie do niewielkiego plamienia (plamienie implantacyjne). Są też kobiety, które twierdzą, że już na tym etapie mają specyficzne uczucie „bycia w ciąży”.

Zagnieżdżony w macicy zarodek zaczyna wydzielać hormon HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który jest jednym z hormonów warunkujących utrzymanie i rozwój ciąży w pierwszych tygodniach.

W prawidłowo przebiegającej ciąży jego poziom będzie sukcesywnie rósł do ok. 10 tygodnia ciąży. Ten hormon jest w znaczniej mierze odpowiedzialny za pojawiające się często na początku ciąży mdłości i wymioty.

Dobrze wiedzieć

Normy hormonu hCG w liczbach

Niżej podane liczby to prawidłowe zakresy stężenia hormonu hCG (w milijednostkach międzynarodowych na litr) odpowiadające poszczególnym tygodniom ciąży.

3 tydzień ciąży - od 5 do 50 mU/l

4 tydzień ciąży - od 5 do 426 mU/l

5 tydzień ciąży - od 19 do 7340 mU/l

6 tydzień ciąży - od 1080 do 56 500 mU/l

7 tydzień ciąży - od 7650 do 229 000 mU/l

8 tydzień ciąży - od 25 700 do 288 000 mU/l

Pamiętaj, że norma ma dość szeroki zakres i że twoje dziecko nie musi osiągać najwyższych wyników, by ciąża przebiegała prawidłowo oraz że nawet niewielki błąd w obliczeniach może całkowicie zmienić wynik.

Plamienie w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży niektóre kobiety - szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - mogą zaobserwować niewielkie plamienie zamiast okresu.

Plamienie z pochwy, zwykle w kolorze jasnoróżowym lub jasnobrązowym, występuje u 20-30 procent kobiet i pojawia się zwykle przed terminem spodziewanej miesiączki (w niektórych przypadkach w tym samym dniu), czyli około 6-12 dni po zapłodnieniu.

To krwawienie implantacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Bywa ono mylone z miesiączką, stąd potem problemy z ustaleniem wieku ciąży. Krwawienie implantacyjne nie oznacza, że dzieje się coś niedobrego.

Czytaj:

Miesiączka w czasie ciąży - czy to możliwe?

Zapłodnienie - jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej

Zobacz, czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży - WIDEO

Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz mocno odczuwać zmiany jakie zachodzą w organizmie, zwłaszcza w dolnej części brzucha.

Bóle podbrzusza czy nawet lekkie skurcze mogą pojawić się w momencie zagnieżdżania zarodka w macicy. Taka dolegliwość w 4 tygodniu może też być związana ze zwiększonym przepływem krwi, tworzeniem się wyściółki macicy lub jej powiększaniem.

Czytaj: Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

USG dopochwowe

Dlatego w badaniu USG w 4 tygodniu ciąży widać już zarodek otoczony pęcherzykiem. To morula, która po dotarciu do macicy - nazywana już blastocystą (od greckiego blastós, czyli zawiązek, zarodek, i kystis, czyli pęcherz) - zagnieździła się w jej ścianie.

W 4 tygodniu ciąży wielkość pęcherzyka można porównać do ziarenka maku – mam 0,7–1 mm. Nie jest to imponujący rozmiar, ale w badaniu USG dopochwowym można już go dostrzec.

Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Kalkulatory - Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w okresie ciąży

Wygląd zarodka w 4 tygodniu ciąży

Z kuli komórek składających się na blastocystę, część stanie się zarodkiem, a potem płodem, natomiast pozostałe komórki stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy.

Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie, a pęcherzyk żółtkowy zaniknie (zostanie wchłonięty przez rozwijający się układ pokarmowy dziecka). Na razie jednak - póki nie wykształci się łożysko - dostarcza dziecku pokarmu.

Czytaj: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Embrion zbudowany jest z trzech warstw komórek (listków zarodkowych), które zaczynają się przekształcać w wyspecjalizowane części ciała.

Z warstwy wewnętrznej, czyli endodermy, powstaną płuca, wątroba i układ pokarmowy.Warstwa środkowa, zwana też mezodermą, przekształci się wkrótce w serce, narządy płciowe, kości, nerki i mięśnie.

Z warstwy zewnętrznej, ektodermy, uformują się układ nerwowy, skóra, włosy i oczy.W 4 tygodniu ciąży zarodek jest szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina małą meduzę.

Czytaj:

Komórka jajowa, zygota, zarodek... od tego zaczyna się nowe życie

Zobacz też, jak rozwija się zarodek w 5 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Blastocysta przemieszcza się jajowodem do macicy, aby zagnieździć się w jej błonie
Z perspektywy dziecka w brzuchu mam

Właśnie dotarłem do macicy – jako blastocysta (kula składająca się z komórek). Całkiem brak mi energii i muszę zacząć czerpać siły od mamy.

Około 7. dnia pojawiły się wypustki, dzięki którym udało mi się wniknąć w miękką wyściółkę macicy (nazywa się to niezbyt ładnie: zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy). Hurra! Udało się! A nie zawsze się udaje.

Przykleiłem się więc do mamy. To mój pierwszy bliski kontakt z jej ciałem, takie pierwsze przytulenie się. Zanim będzie możliwe to prawdziwe, minie jeszcze wiele tygodni. Na razie istnieję dopiero od 7 dni, a już mam ponad 100 komórek.

Jestem wielkości ziarenka maku. Nie jest to imponujący rozmiar, ale przynajmniej można mnie już zobaczyć.

Polecamy wideo: 4 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE