4 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-28 14:11

W 4 tygodniu ciąży wielkość pęcherzyka można porównać do ziarenka maku. Nie jest to duży rozmiar, ale w badaniu USG można już go dostrzec. Jakie objawy występują w 4 tygodniu ciąży?

4 tydzień ciąży to czas, w którym kobiety rzadko jeszcze podejrzewają ciążę. Gdyby jednak zajrzeć z mikroskopem do ciała przyszłej mamy, można by dostrzec zarodek, który w 4 tygodniu ciąży wygląda jak krążek komórek z mnóstwem informacji – taki człowiek zapisany na płycie kompaktowej.

Spis treści:

  1. Czas na test ciążowy
  2. Objawy w 4 tygodniu ciąży
  3. Troska o zdrowie w 4 tygodniu ciąży
  4. Plamienie w 4 tygodniu ciąży
  5. Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży
  6. USG dopochwowe
  7. Wygląd zarodka w 4 tygodniu ciąży

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Który to miesiąc ciąży?

4 tydzień ciąży to końcówka 1 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. To drugi tydzień życia dziecka.

Czas na test ciążowy

4 tydzień ciąży to jeszcze bardzo wczesny etap ciąży, choć w twoim organizmie zaszło już wiele zmian. Trudno nawet mówić o niej, dopóki blastocysta nie zagnieździ się w macicy.

Mimo to nadszedł czas na wykonanie testu ciążowego. Najlepiej wykonać tego 9-10 dni po zapłodnieniu, czyli właśnie w 4 tygodniu ciąży - wtedy wynik będzie już w miarę miarodajny. Dlaczego? Dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium, wydziela się gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon wykrywany przez testy ciążowe.

Objawy w 4 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży to czas, gdy możesz też czuć się zmęczona i rozdrażniona. Mogą pojawić się też takie dolegliwości jak delikatna zgaga i pobolewanie piersi. Objawy te jednak nie są nasilone i mało charakterystyczne. Wiele kobiet uznaje, że to wyjątkowo nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Tymczasem – niekoniecznie tak jest.

Czytaj:

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pozytywny test ciążowy i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić?

Troska o zdrowie w 4 tygodniu ciąży

Na tym etapie czynniki mogące wpłynąć na ciążę albo sprawiają, że nie dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, albo w ogóle jej nie szkodzą.

W 4 tygodniu ciąży, podobnie jak na pozostałych jej etapach, ważne jest jednak zdrowe odżywianie się, unikanie używek. Przyjmowanie kwasu foliowego powinnaś zacząć już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Czytaj:

Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Kalendarz badań w ciąży - sprawdź, jakie badania i kiedy wykonać

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Między 6 a 12 dniem po zapłodnieniu dochodzi do zagnieżdżenia (implantacji) jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Komórki trofoblastu wnikają pomiędzy komórki błony śluzowej macicy, nawiązując pierwszy kontakt z krwioobiegiem matki, z którego już wkrótce młody organizm będzie otrzymywał potrzebne mu do rozwoju substancje.

Sam moment zagnieżdżenia, podobnie jak zapłodnienie, jest zwykle niezauważalny dla przyszłej mamy, choć u niektórych kobiet dochodzi w tym czasie do niewielkiego plamienia (plamienie implantacyjne). Są też kobiety, które twierdzą, że już na tym etapie mają specyficzne uczucie „bycia w ciąży”.

Zagnieżdżony w macicy zarodek zaczyna wydzielać hormon HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który jest jednym z hormonów warunkujących utrzymanie i rozwój ciąży w pierwszych tygodniach.

W prawidłowo przebiegającej ciąży jego poziom będzie sukcesywnie rósł do ok. 10 tygodnia ciąży. Ten hormon jest w znaczniej mierze odpowiedzialny za pojawiające się często na początku ciąży mdłości i wymioty.

Dobrze wiedzieć

Normy hormonu hCG w liczbach

Niżej podane liczby to prawidłowe zakresy stężenia hormonu hCG (w milijednostkach międzynarodowych na litr) odpowiadające poszczególnym tygodniom ciąży.

3 tydzień ciąży - od 5 do 50 mU/l

4 tydzień ciąży - od 5 do 426 mU/l

5 tydzień ciąży - od 19 do 7340 mU/l

6 tydzień ciąży - od 1080 do 56 500 mU/l

7 tydzień ciąży - od 7650 do 229 000 mU/l

8 tydzień ciąży - od 25 700 do 288 000 mU/l

Pamiętaj, że norma ma dość szeroki zakres i że twoje dziecko nie musi osiągać najwyższych wyników, by ciąża przebiegała prawidłowo oraz że nawet niewielki błąd w obliczeniach może całkowicie zmienić wynik.

Plamienie w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży niektóre kobiety - szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - mogą zaobserwować niewielkie plamienie zamiast okresu.

Plamienie z pochwy, zwykle w kolorze jasnoróżowym lub jasnobrązowym, występuje u 20-30 procent kobiet i pojawia się zwykle przed terminem spodziewanej miesiączki (w niektórych przypadkach w tym samym dniu), czyli około 6-12 dni po zapłodnieniu.

To krwawienie implantacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Bywa ono mylone z miesiączką, stąd potem problemy z ustaleniem wieku ciąży. Krwawienie implantacyjne nie oznacza, że dzieje się coś niedobrego.

Czytaj:

Miesiączka w czasie ciąży - czy to możliwe?

Zapłodnienie - jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej

Zobacz, czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży - WIDEO

Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz mocno odczuwać zmiany jakie zachodzą w organizmie, zwłaszcza w dolnej części brzucha.

Bóle podbrzusza czy nawet lekkie skurcze mogą pojawić się w momencie zagnieżdżania zarodka w macicy. Taka dolegliwość w 4 tygodniu może też być związana ze zwiększonym przepływem krwi, tworzeniem się wyściółki macicy lub jej powiększaniem.

Czytaj: Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

USG dopochwowe

Dlatego w badaniu USG w 4 tygodniu ciąży widać już zarodek otoczony pęcherzykiem. To morula, która po dotarciu do macicy - nazywana już blastocystą (od greckiego blastós, czyli zawiązek, zarodek, i kystis, czyli pęcherz) - zagnieździła się w jej ścianie.

W 4 tygodniu ciąży wielkość pęcherzyka można porównać do ziarenka maku – mam 0,7–1 mm. Nie jest to imponujący rozmiar, ale w badaniu USG dopochwowym można już go dostrzec.

Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Kalkulatory - Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w okresie ciąży

Wygląd zarodka w 4 tygodniu ciąży

Z kuli komórek składających się na blastocystę, część stanie się zarodkiem, a potem płodem, natomiast pozostałe komórki stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy.

Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie, a pęcherzyk żółtkowy zaniknie (zostanie wchłonięty przez rozwijający się układ pokarmowy dziecka). Na razie jednak - póki nie wykształci się łożysko - dostarcza dziecku pokarmu.

Czytaj: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Embrion zbudowany jest z trzech warstw komórek (listków zarodkowych), które zaczynają się przekształcać w wyspecjalizowane części ciała.

Z warstwy wewnętrznej, czyli endodermy, powstaną płuca, wątroba i układ pokarmowy.Warstwa środkowa, zwana też mezodermą, przekształci się wkrótce w serce, narządy płciowe, kości, nerki i mięśnie.

Z warstwy zewnętrznej, ektodermy, uformują się układ nerwowy, skóra, włosy i oczy.W 4 tygodniu ciąży zarodek jest szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina małą meduzę.

Czytaj:

Komórka jajowa, zygota, zarodek... od tego zaczyna się nowe życie

Zobacz też, jak rozwija się zarodek w 5 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Blastocysta przemieszcza się jajowodem do macicy, aby zagnieździć się w jej błonie
Z perspektywy dziecka w brzuchu mam

Właśnie dotarłem do macicy – jako blastocysta (kula składająca się z komórek). Całkiem brak mi energii i muszę zacząć czerpać siły od mamy.

Około 7. dnia pojawiły się wypustki, dzięki którym udało mi się wniknąć w miękką wyściółkę macicy (nazywa się to niezbyt ładnie: zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy). Hurra! Udało się! A nie zawsze się udaje.

Przykleiłem się więc do mamy. To mój pierwszy bliski kontakt z jej ciałem, takie pierwsze przytulenie się. Zanim będzie możliwe to prawdziwe, minie jeszcze wiele tygodni. Na razie istnieję dopiero od 7 dni, a już mam ponad 100 komórek.

Jestem wielkości ziarenka maku. Nie jest to imponujący rozmiar, ale przynajmniej można mnie już zobaczyć.

Polecamy wideo: 4 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE