11 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-09 15:09
ciąża
Autor: Getty images W 11. tygodniu ciąży twój brzuszek jest jeszcze niewielki, ale już niebawem się to zmieni

11 tydzień ciąży – to czas, kiedy dobiega końca okres organogenezy. To oznacza, że twoje dziecko jest coraz bardziej bezpieczne – zmniejsza się ryzyko poronienia i wystąpienia wad wrodzonych. Co widać w 11 tygodniu ciąży na USG i jak wygląda brzuch?

W 11 tygodniu ciąży nadal odczuwasz mdłości, ale są one już rzadsze – zwykle mijają wraz z końcem I trymestru. Gdy zupełnie ustąpią, apetyt powróci. W 11 tygodniu możesz zauważyć wzrost masy ciała, ale to dziecko tyje dużo bardziej niż ty!

Pod koniec pierwszego trymestru spada ryzyko poronienia, zmniejsza się też ryzyko powstania wad wrodzonych u dziecka – w tym czasie proces organogenezy, czyli kształtowania się najważniejszych organów i narządów u maluszka, jest już właściwie zakończony.

Który to miesiąc ciąży?

11 tydzień ciąży to już 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To 9 tydzień życia dziecka.

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży
  2. Objawy ciąży w 11 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości ciążowe w 11 tygodniu ciąży
  4. 11 tydzień ciąży to czas na ważne badania 

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

Serce dziecka w 11 tygodniu ciąży jest już ukształtowane i pompuje krew jak szalone. Zaczyna funkcjonować mózg. Głowa wreszcie odchyla się do tyłu, a szyja staje się cieńsza i smuklejsza. Pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki, które później będą chroniły oczy przed nadmiarem światła. Oczy pozostaną jednak zamknięte aż do 25 tygodnia ciąży. Ciekawe jakiego będą koloru? 

Ciało dziecka zaczyna się prostować, a tułów wydłużać. Maluch kontynuuje swój program kulturystyczny. Rusza rękami i nogami! Słabiutkie te ruchy jeszcze i nieskoordynowane – nie ma mowy, by poczuła je mama – ale od czegoś trzeba zacząć. A im więcej będzie poruszać kończynami, tym szybciej wyrobi sobie mięśnie i za kilka tygodni wyraźnie da o sobie znać!

W 11 tygodniu ciąży tworzą się mieszki włosowe oraz łożyska paznokci. Na USG nie można jeszcze co prawda rozpoznać płci dziecka, ale jeśli jest to dziewczynka, zaczynają się u niej kształtować jajniki.

Chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, dlatego powoli ich prącie wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa na czubek penisa.

Podczas badania możesz zobaczyć za to pępowinę, która pełni ważną rolę w życiu płodu - za jej pośrednictwem z łożyska dociera do dziecka krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Tą samą drogą odbierane są produkty przemiany materii.

W 11 tygodniu ciąży szybko rośnie wątroba, która wypełnia niemal całą jamę brzuszną. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach.

Przeczytaj również:

Płeć dziecka. Jak rozpoznać płeć dziecka po różnych objawach ciąży

Kalendarz ciąży - śledź rozwój swojego dziecka

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
11 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 11 tygodniu ciąży dziecko waży już 7-8 g, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa to ok. 4–6 cm. Dziecko zadomowiło się już w macicy i jest bardziej odporne na szkodliwe czynniki.

Objawy ciąży w 11 tygodniu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży kobiety skarżą się na okropne samopoczucie i osłabienie. Do mdłości i senności, z którymi powoli się oswajają, dochodzi rozdrażnienie i wahania nastroju – najbardziej odczuwa je otoczenie przyszłej mamy.

Pozwól sobie na luz, zwolnij, utnij poobiednią drzemkę. Już niedługo poczujesz się znacznie lepiej.

Możesz miewać też zachcianki jedzeniowe, np. nagle odczuwasz potrzebę wypicia soku pomidorowego, chociaż wcześniej go nie lubiłaś. To dlatego, że twój gust kulinarny zmienił się pod wpływem hormonów.

Na szczęście wszystkie dolegliwości, które ci teraz dokuczają, są tak naprawdę pozytywnymi objawami. Świadczą o tym, że twój organizm zaczął pracować w trybie "ciąża" i produkuje hormony, które umożliwiają przeżycie i prawidłowy rozwój płodu. Dla zdrowia twojego oraz dziecka ważne jest, abyś cały czas zażywała kwas foliowy.

Zobacz:

Sposoby na ból głowy w ciąży

Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

Twój brzuch się jeszcze nie zaokrąglił? Nie martw się tym, już niedługo nie będzie wątpliwości, co do twojego stanu. Jeśli wymioty się już zmniejszyły, możesz zacząć przybrać na wadze i mieć lepszy apetyt.

Dolegliwości ciążowe w 11 tygodniu ciąży

Choć każda ciąża jest inna, możesz zaobserwować szereg objawów - zarówno tych utrzymujących się od ubiegłego miesiąca, jak i nowych, np.: 

W 11 tygodniu ciąży możesz też odczuwać zgagę. Najłatwiej się jej pozbyć, jedząc mało i często, unikając tłustych potraw i napojów gazowanych. Wypróbuj też domowe sposoby: ciepłe mleko, migdały, siemię lniane (łyżeczkę zalej ½ szklanki wrzątku), wodę z łyżką miodu i łyżką octu jabłkowego.

Jeśli to nie pomaga, porozmawiaj z lekarzem. Nie stosuj jednak w 11 tygodniu ciąży samodzielnie żadnych leków w ciąży, by rozwiązać problem. Oprócz tych charakterystycznych objawów możesz też skarżyć się na skurcze łydek

Zobacz:

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?

Rady eksperta na 11 tydzień ciąży
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W 11 tygodniu ciąży niektóre kobiety mogą zaobserwować powiększenie tarczycy, dlatego bluzki i golfy mogą okazać się przyciasne na szyi.

U części pań mogą też pojawić się łagodne objawy nadczynności tarczycy (m.in. przyspieszone bicie serca, wzmożone pocenie się, szczególnie wilgotne dłonie, drażliwość).

Spowodowane jest to zwiększoną stymulacją tarczycy i wydzielaniem przez nią zwiększonych ilości hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny) przez obecny w dużej ilości we krwi hormon beta hCG, który swoją budową zbliżony jest bardzo do pobudzającego pracę tarczycy hormonu TSH.

Tzw. tyretoksykoza ciężarnych czyli nadczynność tarczycy spowodowana ciążą występuje częściej w ciążach mnogich, w których poziom beta hCG jest szczególnie wysoki. Stan ten nie wymaga zwykle leczenia i ustępuje samoistnie w II trymestrze ciąży, wraz z obniżeniem się poziomu beta hCG.

Jednak ważne jest, aby w przypadku zwiększonych poziomów wolnych hormonów tarczycy (Ft3, Ft4) w I trymestrze ciąży, ciężarna została objęta opieką endokrynologa, który na podstawie dodatkowych badań oceni czy nadmierna produkcja hormonów tarczycy związana jest wyłącznie z ciążą czy jest spowodowana ujawniającą się chorobą tarczycy.

11 tydzień ciąży to czas na ważne badania 

11 tydzień ciąży jest bardzo ważnym okresem w diagnostyce ciąży. Jeśli do tej pory nie miałaś badania USG w ciąży, najwyższy czas je wykonać. Lekarz może już ocenić anatomię płodu - obejrzy główkę dziecka, serce, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup, kończyny górne i dolne. W 11 tygodniu ciąży zrób też cytologię, jeśli wcześniej jej nie robiłaś. To obowiązkowe badanie, które wykrywa wszelkie nieprawidłowości w szyjce macicy. Dzięki niemu można zdiagnozować i zacząć leczyć ewentualną infekcję. Badanie jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla płodu.

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Zobacz, czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży - WIDEO

Lista zadań na 11. miesiąc ciąży

1. Zgłoś się na badania, które trzeba wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jakie? USG, badania ogólne moczu oraz cytologię (jeśli nie miałaś jej robionej na pierwszej wizycie ciążowej).

2. Pij dużo wody. Twój organizm potrzebuje teraz więcej płynów, dlatego nie lekceważ pragnienia, które odczuwasz. Możesz pić wodę mineralną – to najlepszy wybór – ale również herbaty ziołowe, np. imbirowe czy rumianek, które łagodzą nudności.

3. Masz już karta ciąży oraz wyniki pierwszych badań. Załóż specjalną teczkę, w której będziesz trzymać dokumenty medyczne – mogą się przydać w czasie kolejnych wizyt u lekarza. Karta ciąży noś zawsze przy sobie, w torebce.

4. Kup sobie dobry preparat ciążowy, który zawiera nie tylko magnez, ale też witaminę B6. Unikniesz w ten sposób typowych dla trzeciego miesiąca ciąży skurczów łydek. Za tę dolegliwość odpowiada też niedobór potasu, dlatego zrób sobie zapas suszonych moreli, bananów, nasion, orzechów i otrębów pszennych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Edyta Golonka
|

Ultrasound Obstet Gynecol (2011)
Published online in Wiley Online Library (wileyonlinelibrary.com). DOI: 10.1002/uog.9026
ISUOG statement on the safe use of Doppler in the
11 to 13+6-week fetal ultrasound examination
Bioeffects and Safety Committee (K. SALVESEN, C. LEES, J. ABRAMOWICZ, C. BREZINKA,
G. TER HAAR and K. MARˇSA´ L) on behalf of the Board of the International Society of Ultrasound
in Obstetrics and Gynecology (ISUOG)
1. Pulsed Doppler (spectral, power and color flow
imaging) ultrasound should not be used routinely.
2. Pulsed Doppler ultrasound may be used for clinical
indications such as to refine risks for trisomies.
3. When performing Doppler ultrasound, the displayed
thermal index (TI) should be ≤1.0 and exposure time
should be kept as short as possible (usually no longer
than 5–10 min) and should not exceed 60 min.
4. When using Doppler ultrasound for research, teaching
and training purposes, the displayed TI should be ≤1.0
and exposure time should be kept as short as possible
(usually no longer than 5–10 min) and should not
exceed 60 min. Informed consent should be obtained.
5. In educational settings, discussion of first-trimester
pulsed or color Doppler should be accompanied by
information on safety and bioeffects (e.g. TI, exposure
times and how to reduce output power).
6. When scanning maternal uterine arteries in the first
trimester, there are unlikely to be any fetal safety
implications as long as the embryo/fetus lies outside
the Doppler ultrasound beam.

Gosia
|

Czytanie ze zrozumieniem... Dziecko jest bardziej odporne na szkodliwe czynniki nie znaczy ,ze noe zaszkodzą mu papierosy ani alkohol. O których zresztą nawet nie było wspomniane...

Gosik
|

Jak można pisać że dziecku w 11 tyg nie zaszkodzą papierosy i alkohol? Czy autor tego artykułu ma zero wiedzy i odpowiedzialnosci?????