Bezpłatny Ogólnopolski Telefon Autyzmu już działa

2021-08-04 11:22

Ruszył Ogólnopolski Telefon Autyzmu. Konsultantami są osoby ze spektrum autyzmu, a bezpłatna infolinia działa od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 18:00. Zobacz, jakiego rodzaju pomoc możesz otrzymać.

Ogólnopolski Telefon Autyzmu już działa
Autor: Materiały prasowe Ogólnopolski Telefon Autyzmu już działa

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Dorosłym z Zespołem Aspergera oraz Zaburzeniami Pokrewnymi AS utworzyło bezpłatną infolinię dla wszystkich osób z autyzmem oraz członków ich rodzin potrzebujących wsparcia.

Bezpłatny Ogólnopolski Telefon Zaufania działa od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 18:00. jego numer to 333 070 180. Po drugiej stronie słuchawki czekają konsultanci - wysokofunkcjonujące osoby ze spektrum autyzmu.

„Jesteśmy przekonani, że Ogólnopolski Telefon Autyzmu może być punktem informacyjnym dla osób, które nie wiedzą jak się odnaleźć w gąszczu formalności, chcą dowiedzieć się o przysługujących im świadczeniach socjalnych, szukają informacji na temat diagnostyki i terapii

– wyjaśnia Monika Kłeczek, psychoterapeutka oraz prezeska Stowarzyszenia AS.

Zobacz też: Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Z badania „Ogólnopolski Spis Autyzmu” przeprowadzonego w latach 2013-2016 wynika, że spośród wysokofunkcjonujących osób dorosłych ze spektrum płatną pracę miała tylko połowa. Jest to duża strata dla gospodarki, ponieważ wysokofunkcjonujące osoby autystyczne mają specyficzne kompetencje, które mogą przynieść pracodawcom wiele korzyści.

Zespół Ogólnopolskiego Telefonu Autyzmu tworzą wysokofunkcjonujące osoby ze spektrum autyzmu pod przewodnictwem prezes Stowarzyszenia AS Moniki Kłeczek.

Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG przez Stowarzyszenie AS, które od 2010 roku prowadzi różne działania mające na celu terapię, rewalidację i integrację, aby osoby ze spektrum autyzmu mogły być równoprawnymi członkami społeczeństwa.

Autyzm. Co o nim wiemy? Jak wygląda życie z tym zaburzeniem?