NOWY NUMER
Problemy ucznia
Zwalnianie dziecka z lekcji wychowania fizycznego bez ważnego powodu nie ma sensu, bo jak wiadomo: sport to zdrowie. Dlatego nim ulegniesz prośbom dziecka i zdobędziesz zwolnienie z wf-u dla dziecka od lekarza, zastanów się, czy nie robisz swojemu dziecku krzywdy.
Rotacyzm (reranie), czyli nieprawidłowe wymawianie głoski R jest dużym problemem logopedycznym. Każdy rodzic powinien wiedzieć, czym jest rotacyzm, jakie są jego przyczyny i jak leczy się reranie, ponieważ zbyt długie niewymawianie (albo wymawianie nieprawidłowe) przez dziecko głoski R wymaga wizyty u logopedy.
Opóźniony rozwój mowy wzbudza niepokój wśród rodziców, podobnie jak każde odstępstwo od norm w rozwoju ich dzieci. I o ile w pierwszym roku zwracają oni przede wszystkim uwagę na rozwój motoryczny: przekręcanie się, siadanie, raczkowanie, to po 12. miesiącu życia zaczynają oczekiwać na pierwsze słowo z ust pociechy. Kiedy można mówić o opóźnieniu w rozwoju mowy i co z tym zrobić?
Wielu rodziców sądzi, że dzieci odniosą w życiu sukces, jeśli tylko będą właściwie motywowane do nauki. Jednak naciskając na dobre oceny w szkole, łatwo uzyskać odwrotny skutek. Zobacz, czego lepiej nie robić.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Przede wszystkim poszukać przyczyn niechęci do nauki, a później zacząć działać. Podpowiadamy ci, jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
Dzień Wagarowicza to ulubiona data uczniów w szkolnym kalendarzu. Kiedy wypada Dzień Wagarowicza w 2022 roku? Choć nie jest to oficjalne święto większość nauczycieli pochodzi do tej daty z dużą życzliwością i pozwala uczniom na odstępstwo od nauki.
Korzystanie przez dzieci z elektroniki jest dla wielu rodziców powodem do niepokoju. Z jednej strony wiedzą, że jest to dla dzieci naturalne środowisko funkcjonowania, niezbędne do podtrzymania więzi społecznych. Z drugiej strony niepokoją się o uzależnienie, o wpływ elektroniki na zdrowie dziecka, na jego sen i bezpieczeństwo. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek?
Wobec każdego ucznia nauczyciel lub wychowawca powinien być sprawiedliwy i traktować wszytkie dzieci tak samo. Jednak nie zawsze tak jest. Jak się zachować, gdy dziecko mówi: „Pani w szkole mnie nie lubi?”. Oto porady, które warto zastosować, gdy nauczycielka nie lubi dziecka.
Bullying w szkole to odmiana mobbingu, ale ze względu na to, że problem dotyczy dzieci – miewa często dramatyczniejszy przebieg a skutki prześladowania odciskają trwałe piętno na niedojrzałej psychice. Jak rozpoznać, że dziecko jest prześladowane w szkole i jak mu pomóc?
Ćwiczenia na koncentrację to doskonały sposób na doskonalenie umiejętności skupiania uwagi na konkretnym zadaniu. Zobacz, jak ćwiczyć koncentrację u dziecka. Prezentujemy ciekawe zabawy do treningu koncentracji!
Inteligencja nie polega na umiejętności rozwiązywania trudnych zadań, ani prowadzenia zawiłych dysput. Gdyby tak było, nasza cywilizacja byłaby stertą gruzów, na szczycie której trwałaby inteligentna dyskusja. Niektórzy twierdzą, że... tak właśnie jest. Czym jest więc inteligencja i jak się ją mierzy?
Fobia szkolna to rodzaj nerwicy sytuacyjnej. Dziecko boi się, a myślom o szkole towarzyszy roztrzęsienie i panika. Charakterystyczne jest występowanie objawów od niedzielnego wieczora do piątkowego popołudnia i ich ustępowanie na czas weekendu. Jak pomóc dziecku uporać się z fobią szkolną i pokonać lęk przed szkołą?
Więcej z działu Edukacja
Narzędzia
O tym się mówi