Problemy ucznia

Ta historia nie mieści się w głowie. Nauczycielka naciągnęła ocenę choremu na raka uczniowi. Dyrektorka wezwała ją za to na dywanik, twierdząc, że z ocen cząstkowych chłopca nie wychodzi 2, a 1. Polonistka została postawiona w tak trudnej sytuacji, że jak zdradza - nie może spać po nocach. „Wiele szkół to toksyczne miejsca” - komentują inni pedagodzy.
Każdy z nas marzy o dobrym dzieciństwie dla swojego dziecka. W szczęściu, z dużą ilością przyjaciół i beztroskich zabaw. Nie wszystkim dzieciom jest to jednak dane. Ich codzienność wypełniają upokorzenia i odtrącenie. Wtedy nie liczą się zabawki pod choinką. Ten list do Mikołaja wyciska łzy.
Nie od dziś mówi się o konieczności modyfikacji współczesnego modelu edukacji w Polsce. Dzieci narzekają na nadmiar nauki i prac domowych. Nauczyciele skarżą się, że muszą gonić z materiałem. Rodzice z kolei w tym wszystkim muszą być zaangażowani niemal na równi z dziećmi. Teraz zdanie w sprawie zajął ojciec będący znanym profesorem.
Co oznacza dysortografia? Potocznie rzecz ujmując dysortografik, to ktoś, kto nie ma wrażliwości, wyczucia ortograficznego. Zasadniczo jest mu wszystko jedno, jak dany wyraz napisze, mimo, że zna obowiązujące zasady ortograficzne i próbuje je poprawnie stosować w praktyce. Dlatego też rówieśnicy i rodzice nie mający tego rodzaju problemów powinni wiedzieć, że nie wolno śmiać się z licznych ”byków” stosowanych przez dziecko dotknięte tego rodzaju specyficznymi trudnościami.
Dysgrafia to zaburzenie umiejętności w pisaniu pod względem graficznym, polegające na tym, że charakter pisma dziecka może być mało staranny, wyraźny, lub w ogólne nie do rozczytania. Może być spowodowana, albo złą interpretacją informacji słyszanych lub widzianych, zaburzeniem w przetwarzaniu informacji, złą koordynacją, lub zaburzeniami językowymi, bądź zaniedbaniami edukacyjnymi dziecka, lub rzadziej zaburzeniami rozwoju umysłowego.
Zwalnianie dziecka z lekcji wychowania fizycznego bez ważnego powodu nie ma sensu, bo jak wiadomo: sport to zdrowie. Dlatego nim ulegniesz prośbom dziecka i zdobędziesz zwolnienie z wf-u dla dziecka od lekarza, zastanów się, czy nie robisz swojemu dziecku krzywdy.
Rotacyzm (reranie), czyli nieprawidłowe wymawianie głoski R jest dużym problemem logopedycznym. Każdy rodzic powinien wiedzieć, czym jest rotacyzm, jakie są jego przyczyny i jak leczy się reranie, ponieważ zbyt długie niewymawianie (albo wymawianie nieprawidłowe) przez dziecko głoski R wymaga wizyty u logopedy. 
Opóźniony rozwój mowy wzbudza niepokój wśród rodziców, podobnie jak każde odstępstwo od norm w rozwoju ich dzieci. I o ile w pierwszym roku zwracają oni przede wszystkim uwagę na rozwój motoryczny: przekręcanie się, siadanie, raczkowanie, to po 12. miesiącu życia zaczynają oczekiwać na pierwsze słowo z ust pociechy. Kiedy można mówić o opóźnieniu w rozwoju mowy i co z tym zrobić?
Wielu rodziców sądzi, że dzieci odniosą w życiu sukces, jeśli tylko będą właściwie motywowane do nauki. Jednak naciskając na dobre oceny w szkole, łatwo uzyskać odwrotny skutek. Zobacz, czego lepiej nie robić.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Przede wszystkim poszukać przyczyn niechęci do nauki, a później zacząć działać. Podpowiadamy ci, jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
Dzień Wagarowicza to ulubiona data uczniów w szkolnym kalendarzu. Kiedy wypada Dzień Wagarowicza w 2022 roku? Choć nie jest to oficjalne święto większość nauczycieli pochodzi do tej daty z dużą życzliwością i pozwala uczniom na odstępstwo od nauki.
Korzystanie przez dzieci z elektroniki jest dla wielu rodziców powodem do niepokoju. Z jednej strony wiedzą, że jest to dla dzieci naturalne środowisko funkcjonowania, niezbędne do podtrzymania więzi społecznych. Z drugiej strony niepokoją się o uzależnienie, o wpływ elektroniki na zdrowie dziecka, na jego sen i bezpieczeństwo. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza