Problemy ucznia

Życie z alergią pokarmową nie należy do najprostszych. W szczególności jeśli chodzi o dzieci, które nie zawsze pamiętają, by zapytać się, czy posiłek na pewno jest wolny od alergenów. Nowy projekt chce zapewnić, że nie będzie trzeba się przejmować.
Większość z nas pamięta jeszcze, jak w czasach szkolnych idąc do toalety, na próżno było szukać tam papieru toaletowego, a tym bardziej mydła. Choć od tego czasu wiele się zmieniło i jest już lepiej, to wciąż są poważne braki w tym aspekcie. Teraz jednak dzięki nowelizacji wszystko może się zmienić.
"Dzieci ze 100-procentową frekwencją zostały wyczytane. Dyrektor wręczył im dyplomy i nagrody (i to nie drobiazgi). Nagrody były fundowane ze środków, które miały służyć dobru całej szkolnej społeczności. Moje dzieci zamiast „dobra” otrzymały szok i niedowierzanie. „Ukarano” je za to, że nie są tak dobrego zdrowia, jak inne".
"W pełni rozumiem powody, dla których nauczycielka nie chciała z nami jeździć na wycieczki. Ale w takim razie - po co decydowała się na objęcie wychowawstwa? Wiedziała, że nie chce się ruszać z domu. Taka osoba świadomie pozbawia dzieci tak wielu doskonałych doświadczeń. Jak dla mnie, dzisiaj już 31-letniego człowieka, takie zachowanie to czysta samolubność".
Nad niektórymi wcześnie zauważonymi objawami dysleksji można i warto skutecznie pracować. Dzięki temu dziecko uniknie też łatki "gorszego" od innych w klasie. Wbrew pozorom objawy dysleksji można dostrzec jeszcze zanim dziecko zacznie uczyć się literek.
21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także dzień wagarowicza. W tym dniu wielu uczniów wybiera się na „legalne” wagary. Czy jednak w rzeczywistości opuszczenie lekcji w tym dniu jest bezkarne? Znany w sieci i lubiany przez uczniów prawnik rozwiewa wszelkie niejasności w tym temacie. „Znajcie swoje prawa” – apeluje do uczniów, życząc przy okazji udanego dnia wagarowicza.
Co nauczyciel może zrobić, gdy uczeń popełnił błąd? Zwrócić mu uwagę, wystawić negatywną ocenę, wysłać na dywanik do dyrektora? Pewna mama podzieliła się tym, jaką karę wymierzono jej dziecku. Nie kojarzy się z nauką, prędzej z prześladowaniem.
Ta historia nie mieści się w głowie. Nauczycielka naciągnęła ocenę choremu na raka uczniowi. Dyrektorka wezwała ją za to na dywanik, twierdząc, że z ocen cząstkowych chłopca nie wychodzi 2, a 1. Polonistka została postawiona w tak trudnej sytuacji, że jak zdradza - nie może spać po nocach. „Wiele szkół to toksyczne miejsca” - komentują inni pedagodzy.
Każdy z nas marzy o dobrym dzieciństwie dla swojego dziecka. W szczęściu, z dużą ilością przyjaciół i beztroskich zabaw. Nie wszystkim dzieciom jest to jednak dane. Ich codzienność wypełniają upokorzenia i odtrącenie. Wtedy nie liczą się zabawki pod choinką. Ten list do Mikołaja wyciska łzy.
Nie od dziś mówi się o konieczności modyfikacji współczesnego modelu edukacji w Polsce. Dzieci narzekają na nadmiar nauki i prac domowych. Nauczyciele skarżą się, że muszą gonić z materiałem. Rodzice z kolei w tym wszystkim muszą być zaangażowani niemal na równi z dziećmi. Teraz zdanie w sprawie zajął ojciec będący znanym profesorem.
Co oznacza dysortografia? Potocznie rzecz ujmując dysortografik, to ktoś, kto nie ma wrażliwości, wyczucia ortograficznego. Zasadniczo jest mu wszystko jedno, jak dany wyraz napisze, mimo, że zna obowiązujące zasady ortograficzne i próbuje je poprawnie stosować w praktyce. Dlatego też rówieśnicy i rodzice nie mający tego rodzaju problemów powinni wiedzieć, że nie wolno śmiać się z licznych ”byków” stosowanych przez dziecko dotknięte tego rodzaju specyficznymi trudnościami.
Dysgrafia to zaburzenie umiejętności w pisaniu pod względem graficznym, polegające na tym, że charakter pisma dziecka może być mało staranny, wyraźny, lub w ogólne nie do rozczytania. Może być spowodowana, albo złą interpretacją informacji słyszanych lub widzianych, zaburzeniem w przetwarzaniu informacji, złą koordynacją, lub zaburzeniami językowymi, bądź zaniedbaniami edukacyjnymi dziecka, lub rzadziej zaburzeniami rozwoju umysłowego.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza