Dolegliwości w ciąży

Dieta pomoże ci, gdy cierpisz na wymioty i nudności w ciąży. Odpowiednie odżywianie w ciąży, regularne przyjmowanie posiłków, obserwacja reakcji organizmu to podstawa w walce z tymi popularnymi dolegliwościami ciążowymi.
Pierwsze oznaki ciąży kobieta może przeoczyć albo zupełnie mylnie zinterpretować. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości towarzyszące wczesnej ciąży mogą świadczyć np. o infekcji lub spadku nastroju. Przeczytaj, jakie objawy zwiastują ciążę.
Jak sprawdzić i potwierdzić, czy naprawdę jestem w ciąży? Jaki test ciążowy wybrać i kiedy go zrobić?  Podpowiadmay, co robić, gdy oczekiwana miesiączka się nie pojawia.
Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży są skuteczne oraz bezpieczne dla przyszłej mamy i nienarodzonego dzidziusia. Przeziębienie w ciąży leczy się trudniej, bo nie wszystkie leki, po które sięgałaś wcześniej, są dozwolone. Sprawdź, jak powinno przebiegać leczenie przeziębienia w ciąży.
Ból spojenia łonowego w ciąży nie jest wcale rzadką przypadłością – tak naprawdę doświadcza go nawet większość przyszłych mam. Przyczyną takiego problemu może być rozejście się spojenia łonowego. W jakiej sytuacji trzeba udać się do lekarza?
Ból krocza w ciąży to charakterystyczny objaw właściwy ostatnim miesiącom oczekiwania na dziecko, który dotyka większość przyszłych mam. Ból krocza w ciąży występuje też w okresie okołoporodowym i jest charakterystyczny dla połogu. Skąd się bierze i czym się różni ból krocza w ciąży od bólu krocza po porodzie?
Dolegliwości ciążowe są różne na każym etapie ciąży. W trzecim trymestrze ciąży duży brzuszek zaczyna dawać się we znaki. Im bliżej do porodu, tym trudniej ci wykonywać codzienne czynności. Jakich jeszcze dolegliwości ciążowych możesz się spodziewać w trzecim trymestrze ciąży?
Parcie na pęcherz (określane również jako parcie na mocz) jest dolegliwością, która może przytrafić się każdemu. Istnieją różne przyczyny parcia na mocz - inne problemy doprowadzają do pojawiania się tego problemu przed okresem, a jeszcze inne odpowiedzialne są za parcie na pęcherz w czasie ciąży.
Zawroty głowy w ciąży są częstym objawem. Towarzyszą im również mdłości oraz ból głowy, które również są typowym symptomem okresu oczekiwania na dziecko. 
Obrzęki w ciąży to zjawisko zupełnie normalne - na opuchnięte nogi skarży się prawie trzy czwarte kobiet w ciąży. W czasie oczekiwania na dziecko pojawiają się także skurcze łydek, a nawet żylaki, a stopy nadmiernie się pocą. Podpowiadamy, jak sobie radzić z takim dolegliwościami w ciąży i jak im zapobiegać. Co można stosować na skurcze łydek, co na obrzęki nóg w ciąży, jak uniknąć żylaków.

Materiał sponsorowany

Cytomegalowirus, inaczej CMV, to wirus wywołujący cytomegalię, chorobę szczególnie groźną dla kobiet w ciąży. Dlatego jeżeli planujesz macierzyństwo, zrób badanie w kierunku cytomegalowirusa. Podpowiadamy, jak interpretować wyniki badań na CMV. Co oznacza IgM i IgG dodatnie, a co ujemne. 
Wymioty to jedna z największych uciążliwości w ciąży i jeden z pierwszych jej objawów. Choć występowanie mdłości i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży jest czymś normalnym, nie wszystkie ciężarne ich doświadczą. Od czego to zależy i jak sobie radzić z wymiotami w ciąży?

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19