Rodzina

Kocha malucha szaleńczo, sporo wie o wychowywaniu. Może być cudownym pomocnikiem, ale czasem staje się intruzem. Jak ułożyć relacje z babcią?
Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?
Babcia i dziadek. To jedne z najważniejszych osób w naszym i naszych dzieci życiu. Relacje między nami na przestrzeni lat bardzo się zmieniają. Tak jak i my. O tym, jak zachować prawidłowe relacje ze swoimi rodzicami i dziadkami naszych dzieci rozmawiamy z Martą Zagdańską, psychologiem z Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
...a do tego nauczysz pociechę, że każdy błąd można naprawić. Ukarałaś, a było niewinne? Zapomniałaś o obietnicy złożonej przed tygodniem? Zamiast udawać, że nic się nie stało, powiedz dziecku „przepraszam”. Dzięki temu dziecko nauczy się, że te same zasady obowiązują wszystkich i że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek i pozycję.
Mieszkanie z teściami czy rodzicami może rodzić konflikty, zwłaszcza gdy na świecie pojawi się dziecko. Co je wywołuje i czy można im zapobiec? Dowiedz się jak nie doprowadzić do tego, by sytuacja w waszym domu była napięta oraz jak uniknąć konfliktów mieszkając z teściami pod jednym dachem.
Czy to już kłamstwo czy jeszcze fantazja? – zastanawiają się rodzice. Dziecięce kłamstwa wzbudzają w dorosłych mieszane uczucia: z jednej strony śmieszą z drugiej niepokoją. Najczęściej niepotrzebnie. Dzieci do pewnego momentu mieszają fikcję z prawdą i nie ma to nic wspólnego z kłamstwami.
Jeśli masz rodzeństwo, pewnie doskonale pamiętasz „wojny” toczone w pokoju dziecinnym: kłótnie, negocjacje, ustępstwa... W rodzeństwie konieczne jest wypracowanie swojej pozycji, nauczenie się życia w grupie. Czy kolejność narodzin w rodzinie rzeczywiście wpływa na późniejsze życie?
Powinna być cierpliwa, opiekuńcza, pogodna, pracowita, i oczywiście – lubiąca wasze dziecko. Tylko jak znaleźć taki ideał? Podpowiadamy, jak krok po kroku znaleźć idealną nianię.
Babcia czy żłobek - wiele mam zastanawia się, którą opcję wybrać? Przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
Kiedy dziecko wymaga od nas nieustannej uwagi, a my jesteśmy skupione na spełnianiu jego potrzeb, dbaniu o partnera, dom i codziennym wykonywaniu obowiązków w pracy, zapominamy o sobie. W takiej sytuacji nie trzeba długo czekać na pojawienie się frustracji, znużenia i uczucia, że mamy dość dziecka i rodziny. Czy mamy prawo do takich uczuć? Jak sobie z nimi poradzić?
Liczba rozwodów w Polsce rośnie, a większość rozwodników układa sobie życie na nowo i w wielu domach powstaje pytanie – jak wytłumaczyć dziecku tę skomplikowaną dla niego sytuację? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste – w głowie dziecka mogą powstać przypuszczenia, które dla rodziców są zupełnie absurdalne. Dlatego trzeba jasno wyjaśnić, kto jest kim.
"8 na 10 mężczyzn porzuca swoją rodzinę, kiedy okazuje się, że ich partnerka urodzi dziecko niepełnosprawne" - mówią matki. Ojcowie nie potrafią udźwignąć tego ciężaru i zwyczajnie uciekają, licząc, że wtedy "problem" zniknie. Dlaczego mężczyźni odchodzą, gdy w rodzinie pojawia się dziecko niepełnosprawne?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza