Emocje

Zdrowie psychiczne ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie i czerpanie radości z życia. Jak się okazuje, ma ono również znaczenie, jeżeli chodzi o przyszłe oceny naszych dzieci. Naukowcy opublikowali najnowsze badania, które to potwierdzają.
Strata dziecka jest uważana za jedną z największych tragedii w życiu. Właśnie dlatego w relacji z rodzicami, których dziecko zmarło, nie wiemy, jak się zachować i co im powiedzieć. Często więc w ogóle unikamy z nimi kontaktu. Czy to rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem i w jaki sposób wesprzeć rodziców po stracie dziecka?
Ciągle słyszysz, że w ciąży czegoś nie powinnaś jeść, robić albo oglądać, bo jest niezdrowe dla dziecka. Nawet najukochańsi najbliżsi mogą stać się w ciąży prawdziwą zmorą, jeśli pozwolisz im bezkarnie udzielać dobrych rad, dokarmiać się i wtrącać w każdy twój ruch. Są jednak sposoby, by choć trochę poskromić ich zapędy wynikające z życzliwości i troski o zdrowie dziecka i twoje.
Każdy z nas czasami czymś się martwi, te jednak osoby, które cierpią na zespół lęku uogólnionego, martwią się tak naprawdę… przez cały czas. Nietrudno się domyślić, że ciągłe doświadczanie lęku w znaczący sposób utrudnia zwyczajne funkcjonowanie. Jak rozpoznać zespół lęku uogólnionego i jak go leczyć?
Odkąd nasz synek przyszedł na świat, mąż zachowuje się tak, jakby go nie było. Nie okazuje mu czułości, wręcz go unika... Zajmuje się nim jedynie, kiedy o to poproszę. Często ma też pretensje, że poświęcam dziecku zbyt dużo czasu. Jestem zrozpaczona. Czy to możliwe, aby ojciec nie kochał własnego dziecka?
Nieustannie zajmujesz się swoim dzieckiem, mimo to wydaje ci się, że zamiast tworzyć więź, oddalacie się od siebie, bo mnóstwa rzeczy nie wiesz i nie rozumiesz. Nie martw się – wszystkiego się nauczysz. Tul do siebie malucha, kołysz, bądź blisko - w ten sposób stworzycie więź.
Rozłąka z dzieckiem to trudny moment dla mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim lub dla rodzica, który codziennie zostawia dziecko w przedszkolu. Jak postępować, by rozłąka z dzieckiem mamy czy taty była dla najmłodszych jak najmniej bolesna? Oto najważniejsze zasady w czasie rozstania z dzieckiem
Naukowcy przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, jak często matki popadają w stany depresyjne. Z testów wynika, że im bardziej kobieta chce być idealną mamą, tym częściej ma wahania nastrojów.
Miało być jak z obrazka – szczęśliwa ty, upragnione dziecko i jego dumny ojciec. Tymczasem, po przyjściu twojego ukochanego dziecka na świat okazuje się, że wcale się tak nie czujesz. A im starsze dziecko, tym gorzej... Skąd biorą się takie uczucia i czy oznaczają, że jesteś złą matką?
Po urodzeniu dziecka wiele kobiet ma poczucie winy, kiedy chce kupić sobie coś nowego. Bo jakże to tak, sobie kolejne szpilki, zamiast dziecku ubranko? Ale że byłoby to szesnaste body do kolekcji, to nie ma znaczenia. Czy spełniając swoje potrzeby, stajemy się wyrodnymi matkami?
Jak wygląda ciąża i poród w Japonii? Japonki bardzo rzadko korzystają ze znieczulenia zewnątrzoponowego, mimo że jest ono powszechnie dostępne. Wierzą, że akceptując bóle porodowe, przygotowują się do trudnej roli mamy.
Jak wygląda prowadzenie ciąży i opieka nad rodzącą w Holandii? Okazuje się, że większość przyszłych mam nawet nie widzi położnika na oczy, a bardzo popularne są... porody domowe!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza