Psychologia

Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie, które wiąże się z ogromnymi emocjami, zmianami i nowymi obowiązkami. Młode mamy, które zostają z noworodkiem same, nie mają z kim ich dzielić. Nietrudno o wypalenie i depresję poporodową, gdy wszystko jest na głowie jednej osoby. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tych wskazówkach.
Kocha malucha szaleńczo, sporo wie o wychowywaniu. Może być cudownym pomocnikiem, ale czasem staje się intruzem. Jak ułożyć relacje z babcią?
Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?
Babcia i dziadek. To jedne z najważniejszych osób w naszym i naszych dzieci życiu. Relacje między nami na przestrzeni lat bardzo się zmieniają. Tak jak i my. O tym, jak zachować prawidłowe relacje ze swoimi rodzicami i dziadkami naszych dzieci rozmawiamy z Martą Zagdańską, psychologiem z Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Gdyby te rzeczy zostały raz na zawsze uznane za normę w macierzyństwie, więcej mam poczułoby się swobodniej w swojej roli i znacznie częściej otwierałoby się na temat swoich matczynych problemów. Tymczasem rzeczy te często powodują u mam wyrzuty sumienia i są powodem rywalizacji. Czas skończyć z mitem mamy superbohaterki i pokazać jej ludzki obraz.
Ta mama nie owija w bawełnę, opisując swoją chorobę. Pod jej historią, a chociaż pod jej częścią mogłoby się jednak podpisać zadziwiająco wiele mam. Wciąż większość boi się o tym mówić, więc część objawów jest pomijana, nieznana innym cierpiącym kobietom. Wielu emocji mylnie nie kojarzymy z depresją. I przez to nie dajemy sobie szans na wyleczenie.
Bycie mamą bywa niekiedy dość trudne. To nie tylko prowadzenie domu, opieka nad dziećmi, ale również łączenie tego z pracą zawodową. W tym codziennym pędzie możemy o czymś zapomnieć i nie dawać sobie ze wszystkim rady. Rodzi się stres i poczucie winy, które powoli nas przytłacza. Psycholog podpowiada, jak temu zaradzić.
Zdrowie psychiczne ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie i czerpanie radości z życia. Jak się okazuje, ma ono również znaczenie, jeżeli chodzi o przyszłe oceny naszych dzieci. Naukowcy opublikowali najnowsze badania, które to potwierdzają.
Od momentu, gdy zaszłaś w ciążę i urodziłaś dziecko usłyszałaś na pewno miliony rad, teorii i przestróg. Które z nich, twoim zdaniem, to zwykłe kłamstwa i bzdury? Kilka kobiet wymieniło usłyszane kiedyś "mądrości życiowe", w które naiwnie uwierzyły, a teraz przestrzegają przed nimi inne mamy.
Niektóre kobiety boją się mieć drugie dziecko, bo nie chcą, żeby pierworodne czuło się "odrzucone". Boją się, że nie będą mogły poświęcać starszakowi tyle czasu co dawniej, przez to będzie ona zdezorientowany i nieszczęśliwy. Czy to prawda? Czy mając drugie dziecko, odbieram siebie pierwszemu?
Problemy dnia codziennego, opieka nad dziećmi i praca pochłaniają naszą energię i czas. Trudno znaleźć jeszcze siłę podsycanie więzi w związku. Partner staje się opiekunem dzieci i pracownikiem w gospodarstwie domowym. Specjaliści podkreślają, że udany związek polega na tym, aby cały czas aktywnie dbać o osobę, którą kochamy.
Samotna mama wykonuje wspaniałą pracę, ale tak rzadko docenia swoją siłę. To na jej ramionach spoczywa opieka i wychowanie dziecka, a także codzienne prace domowe. Nie ma z kim podzielić się tymi obowiązkami. Dlatego sama powinna często się chwalić za to, że każdego dnia daje radę i ogarnia wszystko w pojedynkę.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza