Karmienie niemowlaka

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Karmienie piersią to sielanka? Raczej nie na początku. O bólu, który może towarzyszyć laktacji mówi się dużo, jednak najczęściej skupiamy się na tych fizycznych dolegliwościach. A z karmieniem piersią mogą wiązać się również negatywne emocje. O tym rzadko słyszymy, a kobiety, które ich doświadczają czują, że zawiodły. Nie ma to nic wspólnego z prawdą!
Fasolka szparagowa to coś, na co wiele osób czeka cały rok. Zamrożona nie cieszy tak bardzo, możemy ją zjeść np. w zupie, ale to ta świeża nie ma sobie równych. Chcesz wybrać najlepszą? Katarzyna Bosacka podpowiada, na co zwrócić uwagę, kupując żółtą fasolkę szparagową.
Ponad 30 stopni na dworze, w mieszkaniach też niewiele chłodniej. Czy kiedy dorosłemu wciąż chce się pić, odmawiać maluszkowi wody? Mamy karmiące piersią mają dylemat, czy ich mleko wystarczy żeby nawodnić dziecko. Rozwiewamy wątpliwości.
Gdy kobieta karmi piersią to szybciej wraca do wagi sprzed ciąży - to dowiedzione naukowo. Jednak są mamy, u których utrata kilogramów wcale nie idzie w parze z laktacją. Dlaczego na niektóre kobiety karmienie piersią nie działa niczym magiczny środek na odchudzanie? Wyjaśniamy.
Na temat laktacji krąży wiele mitów. Dotyczą m.in. zależności między tym, co je mama, a tym, co trafia do brzuszka maluszka. Truskawki? Uczulają. Bób? Wzdyma. Mama tego słucha i w końcu rezygnuje z ulubionych owoców i warzyw, na które nierzadko czeka cały rok. Słusznie? Znamy odpowiedź.
Karmienie piersią w miejscach publicznych to temat-rzeka. Dla jednych to coś całkowicie naturalnego, dla innych - niezupełnie. Uważają, że można to zrobić tak, aby obcy ludzie nie byli świadkami tej czynności. Publiczne karmienie piersią kilkulatka? Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.
Każda mama codziennie słyszy "dobre" rady, dotyczące m.in. wychowania, zdrowia czy rozwoju dziecka. Nie brakuje także wskazówek związanych z karmieniem piersią. Część potrafimy same odrzucić, inne zasiewają ziarno niepewności. Z mitami rozprawia się Katarzyna Bosacka.
Karmienie butelką na początku może wydawać się skomplikowane, dlatego budzi wśród rodziców wiele pytań i wątpliwości. Wyjaśniamy, jaką temperaturę powinno mieć mleko modyfikowane, jak często karmić niemowlę, jak ułożyć dziecko do karmienia, co zrobić, gdy mu się nie odbija.
Rodzajów mleka modyfikowanego jest wiele, ponieważ nie ma jednej mieszanki idealnej dla każdego dziecka. Przed wyborem trzeba skonsultować się z lekarzem, a także wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Sprawdźcie, jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka, a jakie dla starszego niemowlęcia.
Sterylizacja butelek do karmienia jest bardzo ważna w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - dopóki nie skończy ono pół roku. Później wystarczy po prostu dokładne mycie i wyparzanie. Kiedy dziecko ukończy roczek i pozbędzie się już skłonności do pleśniawek czy stanów zapalnych jamy ustnej, będzie można zapomnieć o tych zabiegach. O czym należy pamiętać podczas sterylizacji butelek? Jak prawidłowo wysterylizować butelkę? 
Zanim maluszek się rozpłacze, bo jest głodny, wysyła inne sygnały świadczące o tym, że chce jeść. Nie tak trudno je rozpoznać.
Młoda mama pozwała linie lotnicze za to, że nie pozwolono jej wnieść na pokład samolotu laktatora. Kobieta stwierdziła, że nie tylko czuła się niekomfortowo bez możliwości odciągnięcia pokarmu dla dziecka, ale też, że brak laktatora tak ją zestresował, że wpłynął negatywnie na cały proces karmienia piersią.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.