Karmienie niemowlaka

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Gdy rodzi się dziecko, rodzice robią wszystko, żeby było bezpieczne. Przed oczami mamy całą masę zagrożeń czyhających na małą, kruchą istotkę. Czasami jednak z nadmiaru ostrożności, robimy błędy, które mogą nam utrudniać rodzicielskie zadania. Jeden z takich scenariuszy ma często miejsce podczas karmienia piersią.
Logopedka wzięła pod lupę popularne w sprzedaży gadżety dla małych dzieci. Przestrzega, ponieważ ich nadużywanie zamiast pomagać - może szkodzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o naukę jedzenia.
Nie da się ukryć, że opieka nad niemowlęciem jest wykańczająca. Nieprzespane noce i ciągła gotowość do opieki nad maluszkiem w ciągu dnia sprawiają, że młode mamy cierpią na niedostatek energii. Czy w związku z tym mogą pomagać sobie energetykami? Czy napoje energetyczne są dozwolone podczas karmienia piersią?
Owocowe musy w tubce to produkt, który w dzisiejszych czasach kupuje niemal każdy rodzic. Nader chętnie dawane są też małym dzieciom przez dziadków jako tzw. zdrowe słodycze. Jak się jednak przekonała pewna babcia nie zawsze taka przekąska ma wiele wspólnego ze zdrowiem. Po otworzeniu opakowania spotkała ją niemiła niespodzianka.
Pediatrka pokazała szokujące zdjęcia niemowlęcia, które przez błędy dietetyczne rodziców, znalazło się w szpitalu. Zaapelowała przy tym do wszystkich o udostępnianie jej posta, by inni opiekunowie wiedzieli, czego absolutnie nie wolno robić.
Mężczyzna potrafi, a co najważniejsze - chce pomagać partnerce w opiece nad dzieckiem. Dzisiejsi ojcowie nie wkraczają do życia dziecka dopiero w momencie, gdy mogą z nim pograć w piłkę lub wziąć na rower. Angażują się w opiekę od pierwszych dni jego życia. Nie straszne im nawet karmienie noworodka, o czym przekonują panowie, z którymi rozmawialiśmy.

Materiał sponsorowany

Czujesz, że twoje piersi są twarde jak kamień i gorące? Widzisz na nich czerwone plamy? A może zauważyłaś dziwną wydzielinę w okolicach brodawek? Bez paniki. Jak większość debiutujących mam, możesz mieć problemy z karmieniem piersią, a te wszystkie niepokojące objawy można łatwo złagodzić.
Ile razy karmić noworodka piersią? A ile butelką? Jak długo karmić co 3 godziny? A może lepiej podawać pierś i butelkę na żądanie? Pytania się mnożą, a odpowiedź na nie jest ważna, by maluszek się najadał i przybierał na wadze prawidłowo.
Codzienna dieta powinna być urozmaicona, ale istnieją produkty, których lepiej unikać. Tym bardziej w wyjątkowych i wymagających dla naszego organizmu momentach, a takim bez wątpienia jest okres karmienia piersią. Jakie to produkty? Przeczytaj, a dowiesz się, co można jeść karmiąc piersią.
Białko powinno być podstawą każdej zdrowej diety. Jego odpowiednia ilość w codziennym menu to gwarancja dobrego samopoczucia, a nawet zachowania szczupłej sylwetki. Ale białko - szczególnie to z dobrego źródła - jest szczególnie ważne dla kobiet w konkretnym okresie życia.
W wieku 3-6 miesięcy dziecko potrzebuje karmienia w nocy, ale wraz z wiekiem, zwiększa się szansa na spokojną noc bez pobudek. W drugim półroczu życia malec jest gotowy na przesypianie całej nocy, a jeśli nadal się budzi, oznacza to, że po prostu sie do tego przyzwyczaił. Kiedy jest czas na nocne karmienie, a kiedy czas na zamknięcie tego rozdziału?
Powrót do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Dobra organizacja pozwoli pokonać wszelkie trudności. Sprawdź, jak połączyć pracę zawodową z karmieniem malucha i przekonaj się, że to możliwe.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.