Karmienie niemowlaka

Karmienie może przynieśc mlodej mamie tylez samo radości, co stresu. Poprzez karmienie piersią tworzy się niezwykła więź między matką a dzieckiem, tym bardziej stresujące mogą być problemy z laktacją.

Wiele kobiet w okresie ciąży nie wie, że mogą doświadczać negatywnych emocji związanych z karmieniem piersią. Zaczynają odczuwać tę niechęć dopiero po urodzeniu dziecka, gdy muszą przystawić je do piersi. Jak przełamać wewnętrzny opór i czy w ogóle warto to robić?
Noworodki jedzą co 2- 3 godziny i długo wiszą przy piersi. Nic dziwnego, że masz poczucie, że twój dzień to jedno ciągłe ssanie. Zaplanuj sobie dobrze harmonogram karmienia i zrób plan zajęć na przerwy między nimi, a zobaczysz, ile rzeczy możesz zrobić w ciągu dnia mimo częstego podawania dziecku piersi.
Ból pleców w czasie karmienia to częsta sytuacja – po okresie ciąży, gdy nasz kręgosłup był nadwerężony dźwiganiem wielkiego brzuszka, nadchodzi etap noszenia dziecka, schylania się do niego i... przyjmowania niewygodnych pozycji w czasie podawania piersi. Jeśli ty też cierpisz na ból pleców, zacznij karmić w pozycjach, które będą chronić twój kręgosłup.
Marzeniem każdej świeżo upieczonej mamy jest przespana noc. Karmienie niemowlęcia przez sen może być jednym ze sposobów, aby malec nie budził się ciągle na jedzenie. Na czym polega polega karmienie na śpiocha i czy działa? Czy jest zdrowe dla dziecka?
Korzyści miodu w okresie przeziębień są ogromne. Mając małe dzieci, chcemy leczyć je naturalnie. Wydawałoby się, że miód z cytryną i imbirem, będzie najlepszy. Pediatra jednak ostrzega, że nie wolno podawać go dzieciom do 1. roku życia. Może bowiem stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie.
Są kobiety, które chciałyby karmić dziecko butelką, ale obawiają się kosztów finansowych takiej decyzji. Wiadomo, karmienie piersią jest "darmowe", a mieszanka to konkretna suma w budżecie młodych rodziców. Podpowiadamy,  ile mleka modyfikowanego wypija niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia, ile w kolejnych i ile będzie cię to kosztowało.
Jedną z największych zalet mleka kobiecego jest wspieranie odporności maluszka. Wszystko dzięki przeciwciałom obecnym w kobiecym pokarmie. Czy odciągane mleko nadal ma właściwości immunologiczne? Lekarze wyjaśniają to i tłumaczą, dlaczego w czasie choroby niemowlęcia warto jednak zrezygnować z laktatora.
Zastoje w piersiach w czasie laktacji to problem, którego doświadczyła przynajmniej raz każda mama. Jest kilka sposobów na usuniecie bolesnych guzków w piersiach, o których można przeczytać w poradnikach, ale o tej metodzie chyba nie słyszałaś. Pewna mama użyła do rozbijania zastojów…wibratora. Lekarze potwierdzają: " To dobry pomysł".
Karmienie piersią to niby coś normalnego, stworzonego przez naturę itd., ale wcale nie prostego czy oczywistego. Czasami laktacja okupiona jest łzami bólu lub wściekłości, dlatego jeśli nie chcesz zdenerwować świeżo upieczonej mamy, lepiej nie pytaj jej o pewne rzeczy związane z karmieniem piersią.
Jeśli kobieta karmi piersią, szybciej traci kilogramy i wraca do wagi sprzed ciąży - to dowiedzione naukowo. Dlaczego więc niektóre kobiety nadal walczą z tuszą mimo laktacji? Wyjaśniamy, dlaczego na niektóre kobiety karmienie piersią nie działa odchudzająco.
Wiele kobiet zachodzi w ciąże rodząc dzieci rok po roku, lub mając między pociechami niewielką 2-, 3-letnią różnicę wieku. W takich sytuacjach mamy dość często decydują się na karmienie piersią wciąż jeszcze małego dziecka, będąc już w ciąży z kolejnym. O czym warto pamiętać karmiąc piersią w ciąży?
Gdy na dworze panuje upał, stroskane mamy niemowląt zastanawiają się, czy dopajanie niemowlaka jest konieczne. Warto pamiętać, że dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest upał – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Dowiedz się, czym dopajać dziecko, czy dziecko karmione piersią należy dopajać, czy do wody dodawać glukozę?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Karmienie naturalne

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze oraz wodę niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych 6. miesiącach jego życia. Karmienie piersią jest więc zalecane dla wszystkich niemowląt, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania: wtedy należy przestawić się na mleko modyfikowane

Karmienie na żądanie

Noworodka karmi się na żądanie, co oznacza, że dziecko je co 2-3 godziny. W 3. miesiącu życia dziecka częstotliwość karmień maleje, a w okolicy 6. miesiąca życia niektóre karmienia można zastąpić stałymi posiłkami, a więc zacząć rozszerzać dietę niemowlaka.

Brak pokarmu

Częstą przyczyną, przez która matki decydują się na karmienie butelką jest  brak pokarmu w piersiach.Warto pamiętać jednak, że problemy z laktacją nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z karmienia piersią – znane są skuteczne metody na pobudzenie laktacji.