Adopcja dziecka

Brakuje rodzin zastępczych, dlatego gdański MOPR już od jakiegoś czasu prowadzi internetową kampanię społeczną. Ogłoszenia działają, dzieci na swoich nowych opiekunów czekają około 2 miesięcy.
Adopcja dziecka to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. Aby zdobyć prawa rodzicielskie, przyszli rodzice muszą spełnić szereg formalności adopcyjnych. Ale to nie koniec problemów. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt psychologiczny, a czasem nawet etyczny, jak np. w przypadku adopcji ze wskazaniem. Zobacz co powinieneś wiedzieć, zanim staniesz się rodziną zastępczą dla dziecka.
Adopcja prenatalna to ratunek dla par, które bezskutecznie walczą z niepłodnością i starają się o potomstwo. Na czym adopcja prenatalna polega i jakie dyskusje najczęściej się wokół niej pojawiają?
Adopcja dziecka w Polsce wciąż jest tematem tabu. Rodzice adopcyjni stawiani są przed ścianą przepisów i formalności i sami muszą sobie z nimi poradzić. Poznaj najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych i sposoby na to, jak sobie z nimi radzić.
2,5 tysiąca dzieci czeka w Polsce na adopcję. I choć par, które chcą zaadoptować dziecko, jest sporo, wiele dzieci nie doczeka się rodziców zastępczych, bo najczęściej pragną oni zdrowych noworodków i odrzucają dzieci starsze, chore czy rodzeństwa. W szczególnie trudnej sytuacji są te ostatnie, bowiem niewiele par chce adoptować dwoje lub więcej dzieci. Dlaczego adopcje rodzeństw są w Polsce problemem?
Adopcja dziecka to nie tylko stos formalności do załatwienia, ale przede wszystkim masa rozmaitych emocji. O tym jak bardzo skomplikowana jest to procedura i jakie odczucia towarzyszą procesowi adopcyjnemu, rozmawiamy z jedną z mam adopcyjnych.
Adopcje dzieci z zagranicy zdarzają sie w Polsce stosunkowo rzadko. Niewiele dzieci jest adoptowanych przez obcokrajowców i niewiele polskich rodzin decyduje się adoptować dzieci obcego pochodzenia. Zgodnie z prawem adopcja miedzynarodowa może zostać przeprowadzona tylko wtedy, gdy jest to jedyny sposób, by zapewnić dziecku odpowiednie środowisko rodzinne. Jak zaadoptować dziecko z zagranicy?
Rodziny zastępcze dzielimy na spokrewnione, zawodowe i niezawodowe. Rodzina zastępcza zawodowa oprócz świadczeń na utrzymanie dzieci otrzymuje również wynagrodzenie. Jakie są warunki, które trzeba spełniać, by zostać rodziną zawodową?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza