Badania w ciąży

Niezwykle ważne jest, aby przyszła mama sumiennie pilnowała terminów badań w ciąży. Systematyczne badania pozwalają monitorować przebieg ciąży oraz odpowiednio wcześnie wykryć wady rozwojowe dziecka. Wszelkie nieprawidłowości wymagają natychmiastowego podjęcia leczenia. Niektóre badania są charakterystyczne tylko dla konkretnego etapu ciąży, a inne wymagają powtórzenia w poszczególnych tygodniach.

"Jak będzie wyglądać moje dziecko?" - który rodzic się nad tym nie zastanawia? Bez problemu możemy to sprawdzić. Czy jednak te obrazy mają przełożenie na rzeczywisty wygląd dziecka? Porównujemy zdjęcia z USG 3D, 4D i 5D do wyglądu tego samego dziecka po narodzinach.
Hematokryt w ciąży podlega pewnym zmianom, które jednak nie powinny niepokoić przyszłej mamy. Wyjaśniamy, czym jest hematokryt i kiedy się go oznacza, a także kiedy ten parametr może być u ciężarnej za niski lub za wysoki i jakie mogą być tego przyczyny.
W czasie ciąży dochodzi do głębokich zmian w układzie krwiotwórczym matki. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby dziecka rozwijającego się w macicy. Typowe dla okresu ciąży jest niski poziom erytrocytów, ale – do pewnego momentu. Zbyt mało krwinek czerwonych może świadczyć o problemach zdrowotnych przyszłej mamy.  
Każda kobieta w trakcie ciąży powinna mieć wykonany doustny test obciążenia glukozą. Sama myśl o wypiciu bardzo słodkiego napoju przyprawia wiele przyszłych mam o mdłości. Wychodząc naprzeciw przyszłym mamom producenci wprowadzili na rynek smakowe glukozy. Czy substancje w nich zawarte mają wpływ na wynik badania?
Lista obowiązkowych badań w ciąży na NFZ: czyli badania bezpłatne. Nieodłącznym elementem ciąży są wizyty u lekarza i badania. Aby je uzyskać, nie musisz płacić: dobrą opiekę medyczną można mieć w ramach ubezpieczenia. Zobacz, jakie badania w ciąży przysługują ci na NFZ. 
Nie zdążyłaś obejrzeć naszego webinaru? Poniżej znajdziesz link do nagrania ze spotkania z ekspertem. Na pytania mam odpowiadała Pani prof. UM dr hab. Beata Pięta, położna, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego i ekspert kampanii społecznej Przyjaźni Mamom Rh(-).
Badania prenatalne z krwi matki - PAPP-A, NIFTY, HARMONY - są źródłem wiedzy o zdrowiu rozwijającego się dziecka. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych. Ile kosztują badania prenatalne z krwi i jakie choroby wykrywają?
Badaniu przezierności karkowej wykonuje się u każdej przyszłej mamy, podczas obowiązkowego badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Nie każda ciężarna jednak wie, co to jest przezierność karkowa i dlaczego badanie to jest tak ważne dla oceny stanu płodu.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w prawidłowej ciąży należy wykonać trzy badania USG. Wyjaśniamy, kiedy trzeba zrobić USG w ciąży i dlaczego to badanie jest tak ważne, a także w jakich sytuacjach wskazane są dodatkowe badania ultrasonograficzne w ciąży. Sprawdźcie koniecznie jak czytać wyniki badań USG w ciąży!
Niedokrwistość to poważna dolegliwość, zwłaszcza w okresie oczekiwania na dziecko. Anemia wpływa negatywnie na zdrowie ciężarnej, ale również na rozwój płodu. Dlatego nie wolno jej ignorować. Nasz test pomoże ci stwierdzić, czy jesteś w grupie kobiet zagrożonych tą chorobą.
USG 4D to jak na razie najnowoczśniejsza z ogólnie dostępnych technik badania stanu dziecka rozwijającego się w łonie mamy. Czym metoda USG 4D różni się od swoich poprzedniczek? Skąd się bierze jej coraz większa popularność i ile kosztuje USG 4D?
Posiew z szyjki macicy to badanie profilaktyczne, wykonywane w ostatnim trymestrze ciąży. Jest ono niezwykle ważne, bo pozwala w drogach rodnych ciężarnej wykryć obecność groźnych paciorkowców, które mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu dziecka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Należy wykonać m.in. następujące badania: morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała anty Rh, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL, na nosicielstwo wirusów HIV i HCV, w kierunku toksoplazmozy i różyczki, cytologia, stopień czystości pochwy. Morfologia krwi i badanie ogólne moczu będą powtarzane wielokrotnie. Lekarz może wystawić skierowania także na inne badania (np. hormonów tarczycy), jeśli jest taka potrzeba. Podczas każdej wizyty u ginekologa ciężarna ma mierzone ciśnienie, a ocenie podlega jej  przyrost wagi. Na każdym etapie ciąży ważne jest badanie ultrasonograficzne. USG w ciąży pozwala ocenić stan rozwoju dziecka. Zazwyczaj wykonuje się je trzy razy. W przypadku zwiększonego ryzyka przeprowadza się też dokładniejsze badania prenatalne w celu wykrycia chorób wrodzonych u płodu, takie jak test PAPP-A czy test potrójny. Bardzo ważnym badaniem jest również KTG, które pozwala monitorować czynność serca płodu oraz częstotliwość skurczów macicy.